I fituar nga vetëm 65 persona, Kate Middleton nderohet me titullin më e lartë mbretëror

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Anëtarja e parë e familjes mbretërore që iu dha titulli më i lartë shoqëruese e nderit u bë Princesha e Uellsit, Kate Middleton. Një titull të cilin e kanë marrë vetëm 65 persona.

41-vjeçarja Kate, e cila muajt e fundit po kalon një aventurë të madhe me shëndetin e saj, u nderua nga Mbreti Karli III për punën e saj “të spikatur” publike.

Një numër anëtarësh të shquar e kanë marrë këtë titull nderi, duke përfshirë JK Roëling, Sir John Major dhe George Osborne, Sir Paul Mçartney dhe Sir Elton John.

Shoqëruesi i nderit u krijua në 1917 nga George V për të njohur dhe nderuar arritjet e jashtëzakonshme në arte, shkenca, mjekësi dhe shërbimin publik.

Ata që kanë bërë këtë titull kanë inicialet CH pas emrit të tyre. Ish anëtarë të shquar përfshijnë Ëinston Churchill dhe Stephen Haëkings.

Ndërkohë, shërimi nga kanceri i Kate Middleton “po shkon mirë”, thotë një ekspert, i cili pretendon se paraqitjet e fundit publike të Princit Ëilliam kanë për qëllim të sinjalizojnë se familja mbretërore po kthehet në një gjendje normale.

Princesha 42-vjeçare e Uellsit befasoi botën muajin e kaluar kur njoftoi se po i nënshtrohej “kimioterapisë parandaluese” për një formë të paspecifikuar të kancerit të zbuluar gjatë operacionit abdominal./kb

Të fundit

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Lajme të tjera

Web TV