Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Studimi: Vaksinat mund të ndihmojnë në luftimin e baktereve rezistencë ndaj antibiotikëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duke përdorur një qasje të re për zhvillimin e vaksinave, studiuesit mund të kenë gjetur një zgjidhje të mundshme për problemin e baktereve rezistente ndaj antibiotikëve.

Vaksina e tyre eksperimentale u dha minjve nivele të larta imuniteti kundër niveleve vdekjeprurëse të Staphylococcus aureus dhe formës së tij “superbakteriale” të S.aureus rezistente ndaj meticilinës, ose MRSA, raportuan studiuesit në Nature Communications.

Përdorimi i tepërt i antibiotikëve ka çuar në evoluimin e superbaktereve rezistente ndaj trajtimeve më të zakonshme të disponueshme. Ekspertët e shëndetësisë thonë se antibiotikët e rinj ose zgjidhje të tjera janë shumë të nevojshme.

Për të zhvilluar një vaksinë, studiuesit duhet të identifikojnë një molekulë që trupi do ta etiketojë si të huaj. Këto molekula, ose antigjene, nxisin sistemin imunitar të prodhojë antitrupa për të luftuar infeksionin e ardhshëm.

Ndërsa shumica e vaksinave mbështeten në antigjenet e proteinave, vaksina e re përdor një karbohidrat të quajtur polisaharid poli-beta-(1-6)-N-acetilglukozamine, ose PNAG, i cili është i pranishëm në murin qelizor të shumë baktereve.

Shkencëtarët ishin në gjendje të identifikonin 32 karbohidrate PNAG, të cilat të gjitha përbëhen nga pesë sheqerna, por me modele të ndryshme të përbërësve të caktuar molekularë që janë ose të lidhur me një molekulë tjetër të vogël të quajtur një grup acetil, ose nuk janë të lidhur fare.

Ekipi gjeti dy versione të PNAG që ishin veçanërisht premtuese dhe i lidhi ato me një virus që infekton bakteret.

Së bashku me virusin, dy kombinimet e PNAG u dhanë minjve “mbrojtje pothuajse të plotë” kundër infeksioneve S.aureus dhe MRSA, me ndikim minimal në organizmat e shëndetshëm që jetojnë në zorrë, thanë studiuesit.

Prania e përhapur e PNAG në baktere të shumta “e bën atë një objektiv tërheqës për zhvillimin e vaksinës“, shtuan ata./E.Ç

Të fundit

Profesori i shkencave politike: Atentati ndaj Trumpit do të ketë pasoja

Atentati ndaj kandidatit të pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të shkaktojë pasoja politike...

Rukola, arsyet pse duhet ta konsumoni

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë...

Kiara Tito poston foto me vjehrrën, komenti i Luit tërheq vëmendjen e të gjithëve

Prej ditësh familja Ejlli, Kiara, Lui dhe Luna, është duke shijuar pushimet në Turqi. Pjesë e tyre është bërë dhe nëna e Luizit. Çifti ka...

Francezja lind fëmijën në ambulancë në Korçë

Një franceze e martuar në Korçë ka lindur fëmijën e saj në ambulancë duke shkuar drejt martenitetit të këtij qyteti. Sipas mjekëve të martenitetit, 19...

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top Channel. Ai zbuloi të vërtetën e...

Lajme të tjera

Web TV