test

Të rritesh si fëmijë i vetmuar ka disa pasoja: Ja cilat janë më të zakonshmet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mendoni pak për fëmijërinë që keni kaluar. A e imagjinoni veten në një park lojërash vetëm, duke shpresuar që dikush t’ju afrohej? Po ulur vetëm në tavolinën e drekës? I/e përjashtuar nga shoqëria? Sado të trishta të duken këto skena, për shumë njerëz ato janë normale dhe pjesë e përvojës së fëmijërisë.

Studimet tregojnë se vetmia gjatë viteve të fëmijërisë po kthehet në një epidemi edhe sot. Sipas një studimi të vitit të kaluar, 38.7% e adoleshentëve treguan se ndiheshin tejet të vetmuar, ndjenja që u përkeqësuan nga pandemia COVID-19.

Vetmia, për shumë njerëz, duket se është pjesë e pashmangshme e fëmijërisë. Por për disa individë, kjo vetmi është edhe më ekstreme ose më e prekshme. Nëse mendoni se shpesh jeni ndjerë të vetmuar si fëmijë, zbuloni se si kjo ndjenjë zhvillon tipare të caktuara në moshë të madhe.

#1 Ndjesi negativiteti

#2 Ankth shoqëror

#3 Vështirësi për të besuar të tjerët

#4 Varësi ekstreme

#5 Vetëbesim i ulët

#6 Shanse të larta për depresion

#7 Fiksim për aspektin e pamjes së jashtme

#8 Ndjesi të larta hakmarrjeje

#9 Rritje e ndjeshmërisë ndaj çështjeve negative sociale

#10 Vështirësi në shprehjen e emocioneve

#11 Qasje ekstreme ekstroverte

#12 Dëshirë për të qëndruar vetëm/E.Ç

Të fundit

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin...

Ambasadori: Kam farkëtuar marrëdhënien më të fortë mes MB dhe Shqipërisë

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith u shpreh se gjatë 3 viteve të qëndrimit të tij si diplomat i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri...

Prej kohësh vuante nga sëmundja, ndërron jetë aktori i njohur

Aktori me famë botërore Donald Sutherland, i njohur për rolet në, “Klute” dhe “The Hunger Games”, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën...

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me Harry Kane, në minutën e...

Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Tashmë prej një kohe të gjatë dyshohet që ekziston lidhja midis kancerit dhe stresit kronik, ndërkaq është konstatuar që pikërisht tensioni konstant psikik është...

Lajme të tjera

Web TV