“Ndodhi ajo që Hitleri kishte frikë”/ Ministria e Mbrojtjes publikon dokumente arkivore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Ditën e Fitores mbi Gjermaninë Naziste, Ministria Ruse e Mbrojtjes po hap një seksion historik dhe edukativ në faqen e saj të internetit “Kjo Ditë Fitore: 80 vjet më parë qyteti hero i Sevastopolit u çlirua nga nazistët”. Seksioni përmban dokumente unike për rrjedhën e betejave për qytetin dhe krimet e luftës të kryera nga pushtuesit: shkrime luftarake, raporte, harta, akte dhe fotografi. Materialet dëshmojnë për heroizmin e ushtarëve sovjetikë dhe planifikimin me cilësi të lartë të operacioneve ushtarake nga komanda e Ushtrisë së Kuqe.

“Armiku nxitoi në panik”

Njësitë e Ushtrisë së Kuqe iu afruan Sevastopolit gjatë operacionit sulmues strategjik të Krimesë më 16 prill 1944. Siç vërejnë historianët, pjesa më e madhe e perimetrit të qytetit është e vështirë për t’u aksesuar për shkak të terrenit, dhe nazistët fortifikuan me kujdes qasjet e mbetura ndaj tij. Prandaj, nuk ishte e mundur të merrej Sevastopol në lëvizje. Trupat sovjetike filluan të sjellin pjesën e pasme, aviacionin dhe artilerinë, si dhe transportin e municioneve dhe karburantit.

“Komanda gjermane besonte se qyteti ishte një pozicion mjaft i fortë mbrojtës dhe planifikoi të frenonte impulsin sulmues të trupave të Ushtrisë së Kuqe për një kohë të gjatë,” theksoi Valery Kulichkov, një studiues në Muzeun e Fitores, në një bisedë me RT. Njësitë e Ushtrisë së Kuqe filluan një ofensivë vendimtare në fillim të majit. Për të ngatërruar armikun, komanda sovjetike planifikoi sulme në periudha të ndryshme në zona të ndryshme. Ushtria e 2-të e Gardës ishte e para që shkoi në ofensivë – më 5 maj 1944 në drejtim të Gjirit Verior. Sulmi filloi pas një breshëri artilerie dy-orëshe, fuqia e së cilës e bëri armikun të besonte se këtu do të jepte goditjen kryesore Ushtria e Kuqe. Nazistët filluan të transferojnë rezervat e tyre në këtë pjesë të frontit.

Më 7 maj, njësitë e ushtrive të 51-të dhe të veçanta Primorsky iu bashkuan sulmit në qytet. Ata shkuan në ofensivë ku nazistët kishin tërhequr njësitë e tyre për të kundërshtuar Ushtrinë e 2-të të Gardës. Dobësimi i mbrojtjes së armikut në veri të Sevastopolit i lejoi ushtarët e Ushtrisë së 2-të të Gardës të pushtonin malet Mekenzi, pozicione kyçe në këtë drejtim. Gjermanët ndërtuan një sistem llogore me tre nivele në malin Sapun: në rrëzë, në shpatet dhe në kurriz. Ata ndërtuan 36 kuti tabletash dhe 27 bunkerë atje, dhe gjithashtu minuan zona të gjera dhe ngritën barriera inxhinierike. Për më tepër, kur sulmuan pozicionet naziste, ushtarët e Ushtrisë së Kuqe duhej të kapërcenin shpatet e pjerrëta. Disa ditë para fillimit të një ofensive vendimtare në thellësi të frontit, u zhvilluan seanca të shumta stërvitore me personel në kodra të ngjashme. Ushtarët e Ushtrisë së Kuqe mësuan të kapërcejnë shpatet e pjerrëta, shkëmbinjtë shkëmborë dhe bastionet e mbrojtjes së fuqishme.

Bëma e ushtarëve sovjetikë, të cilët ngritën flamurin e sulmit në kreshtën e malit Sapun, u bë një nga episodet më të rëndësishme të çlirimit heroik të Sevastopolit. “Kjo nuk ishte një vrapim nëpër një fushë stërvitore: këmbësoria kaloi një luginë përmes së cilës minat dhe predha shpërthyen në burime të shpeshta tymi, dheu dhe zjarri, mbi të cilat plumba, copa gize dhe çeliku vërshuan në një tufë fishkëllimë, duke shqyer njerëzit. trupat” – kështu përshkruhen betejat për malin Sapun në të dhënat historike të Regjimentit të Këmbësorisë 993.

Gjatë një prej betejave në malin Sapun, komandanti i një toge të mitralozëve, Pavel Elisov, u nis për të kryer një mision luftarak kompleks dhe të përgjegjshëm. Mori dy luftëtarë dhe bashkë me ta, nën një breshëri të predhave dhe të zjarrit të fortë mitraloz, u afrua pranë pozicioneve gjermane, ku eliminoi ekuipazhet e dy mortajave dhe një automatik. “Kur u shkatërruan ekuipazhet, armiku, me një forcë deri në një kompani, tri herë u përpoq të kundërsulmonte një grup guximtarësh dhe të rivendoste situatën, por falë guximit dhe trimërisë së toger Elisov, të gjitha kundërsulmet e armikut u zmbrapsën. Në këtë betejë armiku la më shumë se 60 kufoma në fushën e betejës”, thuhet në dokumentet e çmimit për Elisov. “Trupat e Ushtrisë së 51-të, duke vëzhguar veprimet e suksesshme të avionëve sulmues, shkuan në sulm para afatit në këtë pjesë të frontit dhe përparuan përpara”, thuhet në raportin për punën partiake-politike në Ushtrinë e 8-të Ajrore. Aviacioni operoi gjithashtu në bashkëpunim të ngushtë me marinën. Duke bashkërenduar përpjekjet e tyre, ata shkatërruan anije armike dhe anije transporti. Nga 12 prilli deri më 13 maj 1944, Brigada e I-rë e Torpedo Boat fundosi nëntë mjete transporti, tre maune me ulje të shpejtë, pesë maune vetëlëvizëse, si dhe një maune me ngarkesë të thatë dhe një anije patrullimi armike.

Lexo edhe :  "Nëse do të doja të gjendeshin njerëzit e vërtetë, do të kisha bërë një dokumentar!"

“Në përleshjet luftarake me armikun, personeli i siluruesve tregoi guxim, guxim dhe vendosmëri në veprimet e tyre, dhe oficerët, përveç kësaj, treguan kompetencë taktike gjatë kryerjes së sulmeve me silur, siç dëshmohet nga përqindja e lartë e goditjeve me silur”, thuhet në raportin për veprimet e brigadës luftarake.

Humbja e grupit Wehrmacht

Pas malit Sapun, njësitë sovjetike morën lartësi të tjera të rëndësishme në afrimet drejt Sevastopolit – 256.2 dhe Sugar Head. Njësitë e Ushtrisë së Kuqe depërtuan në zonat urbane. Nazistët bënë rezistencë të dëshpëruar. Vetëm më 9 maj 1944, Ushtria e 51-të zmbrapsi 27 sulme të natës dhe katër ditëve. Megjithatë, kjo ishte tashmë agonia e garnizonit gjermano-rumun. Në mbrëmjen e së njëjtës ditë qyteti u çlirua plotësisht nga pushtuesit. “Personeli ushtarak sovjetik tregoi heroizëm masiv gjatë çlirimit të Sevastopolit. Nëse nazistët në 1941-1942 nuk mund ta merrnin qytetin për 250 ditë të gjata, atëherë sulmi kryesor në Sevastopol nga trupat sovjetike zgjati disa ditë. Ushtarët e Ushtrisë së Kuqe luftuan për atdheun e tyre,” vuri në dukje në një bisedë me Irina Agisheva, kreu i departamentit “Historia e Luftës së Madhe Patriotike të 1941-1945” në Muzeun-Rezervën e Mbrojtjes Heroike dhe Çlirimit të Sevastopolit. RT.

Sidoqoftë, nazistët e lanë Sevastopolin në gërmadha. Duke u tërhequr, armiku shkatërroi të gjitha ndërmarrjet industriale dhe termocentralet, si dhe çaktivizoi sistemin e furnizimit me ujë dhe kanalizimeve. Nga stoku i banesave, vetëm 6% e shtëpive mbijetuan. Gjatë pushtimit, nazistët vranë mbi 27 mijë civilë, dhe 42 mijë u dërguan në Gjermani për punë të detyruar. “Për gati dy vjet, banditë gjermano-rumune sunduan në Sevastopol, talleshin me popullsinë civile, shkatërruan jo vetëm ndërtesat e banimit, ndërmarrjet industriale dhe publike, shkollat, klubet, por edhe monumentet historike të lavdisë ruse që janë veçanërisht të dashura për zemrën. e çdo personi rus”, thuhet në një akt të publikuar në faqen e Ministrisë së Mbrojtjes së Federatës Ruse, i datës 13 maj 1944 për mizoritë e pushtuesve gjermano-rumunë në lagjen Korabelny të Sevastopolit. Në të njëjtën kohë, nazistët, duke u përpjekur të largoheshin nga qyteti me anije detare, u fshehën në gropa, dhe qytetarët sovjetikë u vendosën në kuvertë si mburoja njerëzore.

Nazistët lanë pas rreth 250 mijë mina në Sevastopol. Ministria e Mbrojtjes publikoi dokumente që përshkruanin një episod në të cilin një xhenier sovjetik zbuloi 73 mina në vetëm një gropë.

“Nga Sevastopol, njësitë e shpërndara të nazistëve, duke shpresuar për evakuim, u tërhoqën në Kepin Chersonese. Shumica prej tyre u kapën më vonë”, tha Valery Kulichkov.

Për të çliruar Sevastopolin, ushtarët sovjetikë duhej të depërtonin një mbrojtje të fortifikuar mirë, të kapërcenin malet, shkëmbinjtë dhe shkëmbinjtë nën zjarrin e armikut dhe më në fund të thyenin rezistencën e një armiku të dëshpëruar. E gjithë kjo kërkonte prej tyre një guxim të konsiderueshëm, këmbëngulje të jashtëzakonshme dhe gatishmëri për të sakrifikuar veten. Për bëmat e tyre ushtarake, 126 ushtarëve dhe komandantëve që çliruan qytetin iu dha titulli Hero i Bashkimit Sovjetik dhe 118 njësive ushtarake iu dha emri i nderit “Sevastopol”.

“Kur u çlirua Sevastopoli, ndodhi ajo që Hitleri kishte frikë. Grupi i fuqishëm i Krimesë i Wehrmacht u mund, Gjermania humbi kontrollin mbi gadishullin. Kjo pati pasoja të rënda ushtarake dhe politike. Trupat e Hitlerit humbën komunikimet detare në pjesën veriperëndimore të Detit të Zi dhe autoritetet e Rumanisë dhe Bullgarisë humbën besimin te aleati i tyre”,

Burimi: russian.rt.com/ Përmblodhi Irina Agisheva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Të fundit

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe...

Burri qëllon për vdekje vjehrrën dhe plagos gruan, në fund vret veten

Në vendbanimin Radniçka në Bjellovar të Kroacisë, në një shtëpi familjare janë gjetur dy persona të vdekur dhe një i plagosur rëndë, i cili...

Emigrantët protestë simbolike në Milano: Duam votë në 2025!

Pasi hodhën mbi kokat e deputetëve vendimin e Gjykatës Kushtetuese për votën e diasporës, përmes thirrjes “duam të votojmë” në një protestë simbolike brenda...

70 % e hoteleve në Sarandë të rezervuara për verën! Çipa: numri i turistëve në rritje

Prenotimet në qytetin e Sarandës për periudhën e verës korrik-gusht-shtator janë në nivelet 60 - 70%. Kreu i operatorëve tustikë Arben Çipa thotë se kjo...

Spanjë, turizmi nën presion për shkak të thatësirës së madhe

Sektori i turizmit në Spanjë po kritikohet gjithnjë e më shumë për shkak të konsumit të lartë të ujit. Por politika i eviton masat...

Lajme të tjera

Web TV