“Është vrasje”, Ngjela trondit me deklaratën për ngjarjen tragjike të Shkodrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ngjarja e rëndë e ndodhur në Shkodër ku dyshohet se Alma Arrazi u vetëmbyt së bashku me 3 fëmijët e saj, mund të ketë qenë një vrasje.

Kështu deklaroi avokati Spartak Ngjela i ftuar në një emision televiziv.

Sipas Ngjelës, autopsia duhet të nxjerrë përfundime për këtë ngjarje, por ende nuk ka asnjë përfundim. Ndërsa u shpreh i bindur se është e pamundur që fëmijët të mbyten së bashku me të ëmën.

“Është vrasje. Nuk është vetëvrasje. Vetëvrasja si rregull lë një shenjë. Ku ka nënë që vret fëmijën dhe nuk tregon arsyen? Po pra, duhet t’i kenë vrarë dhe hedhur atje. Por fakti që nuk ka shenja vrasje, do të thotë se janë mbytur në mënëyrë të justifikuar. Këto i nxjerr autopsia, por deri tani autopsia ka heshtu, nuk ka nxjerë përse shkakun.

Nuk e dimë shkakun e vdekjes së 4 personave. Nuk mund të mbyten fëmijët bashkë me nënën. Në 99% është pamundësi absolute. E dyta duhet të dimë shkakun përse nëna vret fëmijët. Zakonisht, kjo në termin profesional të hetimit është hakmarrje ndaj burrit. Për të ditur pse, duhet të dimë çfarë konflikti kanë pasur bashkë”- tha Ngjela.

Ndërsa mes të tjerash, shtoi se nuk kishte prova të mjaftueshme për mbajtjen në burg të Erdgys Arrazit, bashkëshortes së të ndjerës, nën akuzën e shkaktimit të vetëvrasjes. Sipas Ngjelës, nëse vërtet është vetëvrasje, atëherë mund të jetë bërë për hakmarrje të Alma Arrazit ndaj bashkëshortit të saj.

“Nuk dimë shkakun e ngjarjes. Nuk ka prova për shtytjen në vetëvrasje, duhet të ketë keqtrajtim e gjëra të tjera që të shtyjnë në atë akt. Është hetim shumë i vështirë. Këta e kanë arrestuar bashkëshortin por nuk e dimë përse, është shtytje për vetëvrasje apo akt kriminal?
Nëse akti i mbytjes së fëmijëve është real, është hakmarrje ndaj të shoqit. Ne nuk dimë konfliktin e saj të brendshëm me bashkëshortin vetëm arrestimin e këtij të fundit”-
shtoi avokati./    S.M

Të fundit

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Burri qëllon për vdekje vjehrrën dhe plagos gruan, në fund vret veten

Në vendbanimin Radniçka në Bjellovar të Kroacisë, në një shtëpi familjare janë gjetur dy persona të vdekur dhe një i plagosur rëndë, i cili...

Emigrantët protestë simbolike në Milano: Duam votë në 2025!

Pasi hodhën mbi kokat e deputetëve vendimin e Gjykatës Kushtetuese për votën e diasporës, përmes thirrjes “duam të votojmë” në një protestë simbolike brenda...

70 % e hoteleve në Sarandë të rezervuara për verën! Çipa: numri i turistëve në rritje

Prenotimet në qytetin e Sarandës për periudhën e verës korrik-gusht-shtator janë në nivelet 60 - 70%. Kreu i operatorëve tustikë Arben Çipa thotë se kjo...

Lajme të tjera

Web TV