STUDIMI: Miliona njerëz të moshës së mesme janë obezë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Miliona njerëz të moshës së mesme janë bërë gabimisht të besojnë se nuk janë obezë, sipas një studimi italian që shqyrtoi përqindjen e yndyrës trupore në vend të indeksit të masës trupore.

Me kalimin e moshës, muskujt bien dhe dhjami grumbullohet rreth organeve në zonën e belit, shpesh pa ndryshim në peshë.

Sfida është të gjesh një mjet që kontrollon lehtësisht për obezitetin. BMI llogaritet duke pjesëtuar peshën e një të rrituri në kilogram me katrorin e gjatësisë së tyre në metra, raporton “BBC”. 

-18.5-25 thuhet se sugjeron një peshë të shëndetshme
-25-29 se je mbipeshë
-30 ose më lart tregon se je shumë i shëndoshë

Është një metodë e shpejtë dhe e lehtë, e mbështetur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), dhe mjaft e saktë në shumicën e njerëzve në shumicën e rasteve – por nuk mund të bëjë dallimin midis yndyrës, muskujve dhe kockave.

Një studim i 4800 të rriturve të moshës 40-80 vjeç, i udhëhequr nga Universiteti i Tor Vergata në Romë, shikoi një alternativë.

Vetëm 38% e meshkujve dhe 41% e femrave kishin një BMI mbi 30, por kur përqindja e yndyrës së tyre trupore u llogarit duke përdorur skanime, 71% dhe 64% u zbuluan se ishin obezë.

“Nëse vazhdojmë të përdorim standardin e OBSH-së për shqyrtimin e obezitetit, do të na mungojnë shumë të rritur të moshës së mesme dhe të moshuar që janë në rrezik për sëmundje të lidhura me obezitetin, duke përfshirë diabetin e tipit 2, sëmundjet e zemrës dhe disa lloje kanceri”, tha bashkëautori Antonino de Lorenzo.

“Vendosja e kësaj pike të re të kufirit të BMI-së në mjediset klinike dhe udhëzimet për obezitetin do të jetë e dobishme për shëndetin e mundshëm të miliona të rriturve të moshuar”, tha De Lorenzo./kb

Të fundit

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Burri qëllon për vdekje vjehrrën dhe plagos gruan, në fund vret veten

Në vendbanimin Radniçka në Bjellovar të Kroacisë, në një shtëpi familjare janë gjetur dy persona të vdekur dhe një i plagosur rëndë, i cili...

Emigrantët protestë simbolike në Milano: Duam votë në 2025!

Pasi hodhën mbi kokat e deputetëve vendimin e Gjykatës Kushtetuese për votën e diasporës, përmes thirrjes “duam të votojmë” në një protestë simbolike brenda...

Lajme të tjera

Web TV