Kush ishte Franco Basaglia? Psikiatri që “zgjidhi të çmendurit”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Njëqind vjet pas lindjes së Franco Basaglia, një portret i psikiatrit venecian që u riktheu dinjitetin dhe lirinë pacientëve të mbyllur në spitalet mendore.

Psikiatri venecian Franco Basaglia (1924-1980) i portretizuar në 1979. Wikimedia Commons

Njëqind vjet më parë lindi Franco Basaglia (1924-1980), një portret i psikiatrit përmes artikullit “Matti da unlegare” të Fabio Dalmasso marrë nga arkivat e Focus Storia.

Qyteti i budallenjve

Në Trieste të gjithë e njohin si ish-Opp, një akronim që deri në vitin 1980 tregonte spitalin psikiatrik provincial. Në realitet quhet Parco di San Giovanni, por në perceptimin e qytetit ka mbetur imazhi i “qytetit të të çmendurve”. Vendi ku ndaheshin pavionet e pamasë në bazë të diagnozave të “mysafirëve”: këtu burrat e qetë, atje gratë e trazuara dhe në një tjetër ata “të ndyrat”, larg vilave të rezervuara për njerëzit që paguanin të qetë, të ndarë midis të parëve. dhe klasa e dytë.

Një revolucion

Më pas mbërriti Franco Basaglia dhe gjithçka ndryshoi. Nga vendi i izolimit, OPP u bë simboli dhe realizimi i asaj ëndrre, asaj utopie që disa e cilësuan si të çmendur dhe që psikiatri e kishte ndjekur prej vitesh: t’u kthente dinjitetin atyre burrave dhe grave, të cilëve u kishin spitalet mendore. hequr. Shumë e thjeshtë, por ishte një revolucion.

Antifashist

Franco Basaglia lindi në Venecia më 11 mars 1924. Fëmijëria e tij, shkruajnë Francesco Parmegiani dhe Michele Zanetti në librin e tyre Basaglia. Një biografi (Lint), «duket në disa aspekte kontradiktore në lidhje me rininë e tij dhe mbi të gjitha pjekurinë e tij: ai është një djalë që flet pak, mjaft inatosur, me pak miq». Ishte fillimisht shkolla e mesme (e ndoqi në Venecia) dhe më pas universiteti (në Padova) që sollën një ndryshim të thellë dhe rrënjësor në Basaglia. Ai djalë i heshtur, në fakt, është transformuar: pasioni politik materializohet në një opozitë krenare dhe vendimtare ndaj fashizmit të Republikës Sociale Italiane. “Studentët e rinj të universitetit, këta kundërshtarë të regjimit, përfundojnë të gjithë në burgun Santa Maria Maggiore në Venecia”.

Jeta private

Psikiatri i ardhshëm qëndroi aty për gati gjashtë muaj, deri në fund të luftës. Pikërisht në atë qeli lindi tek ai neveria ndaj institucioneve të mbyllura. Në moshën 22-vjeçare takoi për herë të parë gruan që do të ishte pranë tij gjatë gjithë jetës, Franca Ongaro (1928-2005), bashkëshorte dhe bashkëpunëtore e domosdoshme. Fejesa zgjati shtatë vjet dhe në vitin 1953 të dy u martuan: vitin e ardhshëm lindi djali i tyre Enrico dhe në 1955 vajza e tyre Alberta.

Botë të ndajnë

Ndërkohë, Basaglia përfundoi studimet: u diplomua për mjekësi në vitin 1949, i specializuar në studimin e sëmundjeve nervore dhe mendore (1953) në klinikën e drejtuar nga profesor Giovanni Battista Belloni (1896-1975). Por në këto vite ai nuk ndeshet kurrë me spitalin mendor: siç nënvizojnë Mario Colucci dhe Pierangelo Di Vittorio në vëllimin e tyre Franco Basaglia (Bruno Mondadori), «klinika universitare dhe spitali mendor mbeten botë të veçanta, vetëm nominalisht i përkasin të njëjtës disiplinë».

Shumë teori dhe pak praktikë, siç tha vetë Basaglia kur kujtonte ato vite: “Unë do të thoja që i gjithë mësimi i vërtetë zhvillohet jashtë universitetit”.

Konkurs

I pasionuar pas filozofisë, Basaglia filloi të interesohej për rrymat e reja të psikiatrisë, gjë që e bëri atë të kishte dyshime për qasjen e përdorur deri në atë pikë. Pika e kthesës erdhi në vitin 1961: administrata provinciale e Gorizia shpalli një konkurs për drejtimin e spitalit psikiatrik lokal. Ai merr pjesë dhe fiton.

Mbërritja në Gorizia

Kalimi nga klasat e universitetit në dhomat e spitalit mendor është traumatik: e gjithë teoria e përthithur në universitet duket se shpërbëhet përballë realitetit të dhunshëm të institucionit. Ishte pikërisht kjo eksperiencë e parë (“një spital me 500 shtretër, ku elektroshoku dhe insulina ishin të zakonshme”) që e bëri psikiatrin të thoshte se “psikiatria nuk mund të mësohet në universitet […] studenti e mbushi me përkufizime me të cilat klasifikon skizofreninë. , psikozë maniako-depresive, histeri, ai nuk e di se çfarë është ‘praktika psikiatrike’ dhe për këtë arsye duhet të lërë universitetin dhe të shkojë në një spital psikiatrik për të takuar pacientët dhe për të kuptuar problemet e tyre.”

Ndryshimet

Megjithatë, pas konfuzionit fillestar, Basaglia e pranon sfidën dhe ndërmerr veprime: krijon një ekip bashkëpunëtorësh, veçanërisht psikiatër të rinj që takoi në Padova dhe vendos të japë sinjalin e parë: eliminon “trupat”, pra xhaketat e drejta që ishin. përdoret për pacientët më të shqetësuar. Jo vetëm kaq: shfuqizon mantelin e bardhë për mjekët dhe infermierët, një nga pengesat që pengojnë krijimin e një marrëdhënieje të barabartë mes mjekëve dhe pacientëve. Për Basaglia është thelbësore t’i afroheni të sëmurëve, t’i kapni fjalë për fjalë nga krahu për të folur dhe për t’i kuptuar. Për ta bërë këtë duhet të kapërcejmë traumën që sjell ajo “uniformë” mjekësh dhe operatorësh.

Humanizoni marrëdhëniet

Pasi kishte eliminuar jelekët dhe xhaketat e bardha, Basaglia ndaloi edhe elektroshokun dhe organizoi mbledhjet e para të grupeve, asambletë e para ku të gjithë u ulën në një rreth: mjekë, infermierë dhe pacientë. Fillimisht ka mosbesim, pacientët nuk flasin, por dalëngadalë çahet muri, hapen thyerjet e dialogut: «Shenjat e para konkrete të autonomisë së mendimit dhe të gjykimit mbërrin si përgjigje ndaj kërkesës për të trajtuar çdo temë, për të dhënë sugjerime. për gjërat për të ndryshuar brenda spitalit që i pret”, shkruajnë Parmegiani dhe Zanetti. Për Basaglia-n është konfirmim se qasja është e drejtë, se vetëm duke humanizuar marrëdhënien mjek-pacient mund të shpresojmë të përmirësojmë jetën e pacientëve dhe t’i shërojmë ata realisht.

Lexo edhe :  Njëzet vjet pa Nino Manfredin, një artist që foli me pëshpëritje

Kritika

Por entuziazmi i psikiatrit dhe ekipit të tij të bashkëpunëtorëve duhet të përplaset me zëra kritikë, edhe brenda administratës provinciale. Është mbi të gjitha një histori krimi që e rëndon situatën: në shtator 1968, në fakt, Alberto Miklus, duke përfituar nga një leje daljeje, vret gruan e tij. Psikiatri dërgohet në gjyq për bashkëpunim në vrasje me bashkëpunëtorin e tij dhe mjekun e Miklus, Antonio Slavich. Të dy do të lirohen, por episodi pashmangshmërisht ka pasoja: Basaglia bën një pushim dhe, pas gjashtë muajsh të kaluar në Qendrën Komunitare të Shëndetit Mendor në Nju Jork si profesor vizitor, largohet nga drejtoria në Gorizia dhe pranon (në vitin 1970) atë të instituti i Parmës.

Revolucioni vazhdon

Kur u largua nga Gorizia, Basaglia ishte tashmë një emër i rëndësishëm në psikiatrinë ndërkombëtare: në vitin 1967 ai kishte botuar Çfarë është psikiatria? (Einaudi) dhe vitin pasues Institucioni i mohuar (Einaudi). Në vitin 1969, Einaudi kishte botuar edhe Morire di class. Gjendja e spitalit mendor e fotografuar nga Carla Cerati dhe Gianni Berengo Gardin, edituar me Franca Ongaro.

Në Parma, në spitalin psikiatrik të Kolornos, ai përpiqet të ringjallë dhe zgjerojë përvojën e Gorizia-s, por pengesat burokratike dhe politike e pengojnë atë të përfundojë projektet. Edhe një herë verilindja do t’i ofrojë atij mundësinë për të vazhduar punën e tij. Në vitin 1971, në fakt, fitoi konkursin për drejtor të spitalit psikiatrik në Trieste. Që nga ardhja e tij, në fund të vitit 1971, Basaglia vazhdon rrugën e ndërmarrë në Gorizia dhe ngre nivelin: ai rregullon lëvizjen e lirë të pacientëve pothuajse në të gjithë strukturën; eliminon disa rrjeta mbrojtëse; vazhdon me asamble të hapura dhe nis trajnimin profesional për infermierët. Mbi të gjitha i jep dritën jeshile me maturi, por pa mendime e dyshime të dyta, “çlirimit” të grupeve të pacientëve që strehohen në apartamente jashtë spitalit, të ndjekur nga mjekë dhe infermierë, por të lirë për të lëvizur nëpër qytet. udhëheqin jetën e tyre.

Kulturë dhe dinjitet

Në azil, në vitin 1973 u themelua Kooperativa Sociale e Punëtorëve të Bashkuar, me rreth gjashtëdhjetë pacientë të punësuar në pastrimin e dhomave, kuzhinave dhe parkut. Pavionet që dikur strehonin pacientë të burgosur, shndërrohen në vende kulturore: janë të ftuar eksponentë të shquar të kulturës, si Dario Fo, i cili sjell disa nga shfaqjet e tij në Trieste; muzikantë ndërkombëtarë të xhazit si Ornette Coleman dhe Giorgio Gaslini; artistë të shumanshëm si Franco Battiato dhe Moni Ovadia.

Pushime të çmendura. Gjithashtu në ato vite lindi Marco Cavallo, kuaj i madh papier-mâché që u bë simbol i revolucionit të Basaglia.

Dhe më pas pushimet për “të çmendurit” (për detin në Grado, për malet zgjedhim Belluno Dolomites) dhe një udhëtim i paharrueshëm me avion: falë bashkëpunimit me Alitalia, Basaglia organizon një fluturim për rreth njëqind të ftuar të spitali mendor, burra dhe gra. Avioni ngrihet nga aeroporti i Triestes i Ronchi dei Legionari (Gorizia), «u nis drejt Venecias, bën disa xhiro mbi qytet dhe kthehet në Ronchi. Ekuipazhi e përkufizon qetësinë e “të çmendurve” si të admirueshme, disiplinën e tyre gjatë fluturimit dhe lumturinë e tyre në fund të eksperiencës si të jashtëzakonshme”, thonë Parmegiani dhe Zanetti.

Fundi i asyhomeve

Nën udhëheqjen e Basaglia të OPP-së së Triestes, pacientët që mund të hyjnë dhe të dalin janë gjithnjë e më të shumtë: kur ai mori drejtimin, ishin pothuajse 1200 të shtruar në spital, pas pak më shumë se tre vitesh ishin më pak se 850. Dhe kur Basaglia largohet, në 1979, vetëm 130 do të mbeten ajo që për shumë është “pushtimi i të çmendurve” nuk pranohet gjithmonë mirë dhe mbërrijnë edhe ankesat (një duzinë procedurash ligjore për Basaglia). Megjithatë, asgjë nuk mund ta ndalë valën që pushton sistemin e vjetër psikiatrik. Tani ka vetëm një objektiv: mbyllja e spitalit mendor në të njëjtën kohë me hapjen e qendrave të shëndetit mendor të hapura 24 orë në zona të ndryshme të qytetit (i pari do të hapet në 1975).

LA 180

Farat për Ligjin 180 mbillen dhe frutat do të korren së shpejti. Në fakt, më 13 maj 1978, parlamenti miratoi reformën e shumëpritur (dhe të nevojshme) psikiatrike me shpalljen e ligjit 180, i njohur edhe si “Ligji i Basaglia”. Dy parime qëndrojnë në themel të tekstit: edhe për ata që janë viktima të çrregullimeve mendore, trajtimi shëndetësor hyn në fushën e së drejtës për shëndet dhe, që nga hyrja në fuqi e ligjit, spitalet mendore nuk mund të pranojnë më raste të reja. Në fakt, mbyllja e këtyre institucioneve është e sanksionuar dhe në të njëjtën kohë organizimi i strukturave adekuate në zonën ku mund të drejtohet. “Basaglia kishte insistuar që të respektohej njëkohësia mes mbylljes së spitaleve mendore dhe funksionimit të qendrave të shëndetit mendor në zonë, ose në çdo rast të shërbimeve alternative.

 

Të fundit

Daja vrau mbesën 11- vjeçare në Greqi, i vihet zjarri banesës së autorit!

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Greqi, (10 qershor) ku daja vrau me një kaçavidë mbesën e tij...

Korçë/ Shkoi të mblidhte çaj tek Qafa e Gjarprit, burri rrëzohet nga shkëmbi gjen vdekjen

Bie nga shkëmbi ndërron jetë mjë person. Ngjarja sipas policisë ka ndodhur në Moglicë të Maliqit në vendin e quajtur Qafa e Gjarprit. Sipas dëshmive banori...

Paralajmëron SHBA: Rusia mund të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale

Bloomberg ka raportuar se një numër në rritje i kundërshtarëve të SHBA-së, të udhëhequr nga Rusia, janë përpjekur të ndikojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit...

Begaj vizitë zyrtare në Shkup, merr pjesë në Samitin e SEECP

Presidenti Bajram Begaj ditën e sotme do të jetë në Shkup për Samitin e SEECP, ( Samiti i Procesit të Bashkëpunimit në Europën Juglindore) Ai...

Festa e Shna Ndout/ Besimtarët mbyllin pelegrinazhin në “Kishën e Mrekullive”

Kjo e enjte shënon fundin e 13 të martave të mira dhe pelegrinazhit të besimtarëve. “Shna Ndoun” e cilësojnë si “kishën e mrekullive”. Ndër pelegrinë,...

Lajme të tjera

Web TV