I keni ditur? Njihuni me 8 ushqimet e konservuara që ndihmojnë në humbjen e peshës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për ata që kërkojnë të qëndrojnë të ushqyer mirë ndërsa ndjekin një regjim të shëndetshëm, por jo të gjitha. Mënyra se i zgjidhni këto konserva ka rëndësi për peshën tuaj.  Në këtë artikull do të gjeni 8 ushqimet më të mira të konservuara që mund t’ju ndihmojnë të humbisni peshë, të bazuara në rekomandimet e ekspertëve.

Peshku ton është një burim i pasur i proteinave dhe acideve yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në ndërtimin e muskujve dhe përmirësimin e funksionit të zemrës. Zgjedhja e tonit të konservuar në ujë, dhe jo në vaj, zvogëlon marrjen e yndyrës dhe kalorive.

Fasulet e zeza janë plot me fibra dhe proteina, duke ju mbajtur të ngopur më gjatë dhe duke ndihmuar në kontrollin e urisë. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i hekurit dhe magnezit, të cilat janë të rëndësishme për funksionin e duhur të trupit.

Qiqrat janë të pasura me proteina dhe fibra, duke ndihmuar në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e shëndetit të tretjes. Ato janë gjithashtu të mbushura me vitamina dhe minerale të rëndësishme.

Salmoni i konservuar është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe acideve yndyrore omega-3, të cilat mbështesin shëndetin e zemrës dhe të trurit. Ai gjithashtu përmban vitaminë D dhe kalcium, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e kockave.

Fasulet e bardha janë të mbushura me fibra dhe proteina, duke ndihmuar në mbajtjen e ndjenjës së ngopjes dhe në kontrollin e peshës. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminave dhe mineraleve të ndryshme.

Domatet e konservuara janë të pasura me likopen, një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës dhe disa llojeve të kancerit. Ato gjithashtu shtojnë shije dhe vlera ushqyese në shumë receta të shëndetshme.

Lexo edhe :  Sezoni i fiqve/ Si ti konsumoni dhe benefitet që merrni nga ky frut “magjik”

Sardelet janë një burim i pasur i proteinave dhe omega-3, dhe gjithashtu përmbajnë kalcium dhe vitaminë D. Ato janë të shkëlqyera për shëndetin e zemrës dhe ndihmojnë në ndërtimin e muskujve.

Thjerëzat janë të mbushura me proteina dhe fibra, duke ndihmuar në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e tretjes. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i hekurit dhe folateve, të cilat janë të rëndësishme për funksionin e qelizave të kuqe të gjakut.

Zgjedhja e ushqimeve të konservuara të shëndetshme mund të jetë një mënyrë e lehtë dhe e lirë për të fuqizuar qëllimet tuaja për humbje peshe. Sigurohuni që të lexoni etiketat dhe të zgjidhni opsionet me përmbajtje të ulët natriumi dhe pa sheqer të shtuar. Kombinimi i këtyre ushqimeve në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të arrini një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe të balancuar./    S.M

Të fundit

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre...

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar edhe në muajt e parë...

Matura Shtetërore/ Publikohen notat e provimit të Gjuhës së Huaj, ja linku

Të gjithë maturantët që kanë dhënë këtë provim mund të kontrollojnë rezultatet e tyre online në linkun e mëposhtëm të publikuar nga Qendra e...

Grupi i zjarrit

Nga Artur Ajazi Dogjën goma, hodhën molotovë, tym e flakë qendra e Tiranës, smog dhe ndotje alarmante, dhe sërish kërkonin nga Policia e Shtetit “mos...

“Na pret një verë e nxehtë”/ IGJEUM zbulon çfarë pritet të ndodhë me motin

Një verë e nxehtë por e thatë parashikohet të jetë në vendin tonë. Anira Gjoni, specialistja e IGJEUM thotë se nuk parashikohet të kemi...

Lajme të tjera

Web TV