Përfundon Ligue 1, Brest hyn në Champions për herë të parë në histori të klubit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kampionati francez uli këtë të diel siparin për sezonin 2023-2024, duke dhënë dhe verdiktet e fundit. Në fakt, kishim mbetur pak gjëra për t’u vendosur në javën e 28-të: PSG, kampion i freskët, fitoi 0-2 në fushën e Metz, me gola të Soler dhe Kang-In Lee.

Fitorja 3-0 në fushën e Toulosue e çon Brestin në fazën e grupeve të Championsit si vend i tretë.

Lille barazoi 2-2 me Nice dhe rrëshqet në vendin e katërt, që i jep mundësi të luajë në kualifikueset e Championsit.

Nice, që renditet e pesta, do të luajë në fazën e grupeve të Europa League-s, Lens në Conference League.

Bie zyrtarisht një kategori më poshtë Metzi, ndërsa Lorient, me fitoren 5-0 ndaj Clermont, do të luajë në play out për të siguruar qëndrimin në Ligue 1.

Të fundit

Ja si përcillen tifozët kuq e zi në Aeroportin e Tiranës (Foto)

Tifozët e skuadrës tonë kombëtare që fluturuan sot drejt Gjermanisë për të mbështetur Shqipërinë në Euro2024, u përcollen me...

GJKKO liron nga qelia biznesmenin e njohur (Emri)

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit ka ndryshuar masën e sigurisë të biznesmenit Ervis Lame nga "arrest në burg" në "arrest shtëpie". Ervis Lame u...

Ambasada e SHBA godet Berishën pasi mori vulën: Pozicioni për non gratat nuk ka ndryshuar

Ambasada amerikane ka reaguar pak ditë pasi Apeli vendosi t’i kthejë vulën e PD-së, ish kryeministrit Sali Berisha. Selia diplomatike e SHBA konfirmon qëndrimin e...

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre ishte dhe fejesa e Gertit...

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar edhe në muajt e parë...

Lajme të tjera

Web TV