Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e avionëve në historinë e vendit, shkruajnë mediat vendase.

Kompania saudite e fluturimeve do të marrë 54 avionë tip A321, kurse nën-dega e saj ‘Flyadeal’ do të marrë 12 avionë tip A320neo dhe 39 të tjerë tip A321neo, thuhej në deklaratë.

”Kjo marrëveshje madhore përfshin 105 avionë të konfirmuar dhe është një moment i rëndësishëm për industrinë saudite të aviacionit” Përfaqësuesi qeveritar Saleh Eid, tha për rrjetin AFP se dërgesat e avionëve të rinj do të nisin në 2026 e do të vazhdojnë deri në 2032.

Ai nuk pranoi të thoshte shumën që do të paguhet për avionët. Kompania kryesore ajrore e vendit ‘Saudia’ me bazë në Jeddah, daton prej vitit 1945 kur mori avionin e saj të parë , si një dhuratë nga presidenti amerikan Franklin Roosevelt.

 

 

Vitin e kaluar Saudia njoftoi gjithashtu marrëveshjen e blerjes së 39 avionëve Dreamliner nga grupi amerikan Boeing, me opsion për dhe 10 avionë të tjerë./e.t

Të fundit

GJKKO liron nga qelia biznesmenin e njohur (Emri)

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit ka ndryshuar masën e sigurisë të biznesmenit Ervis Lame nga "arrest në burg" në...

Ambasada e SHBA godet Berishën pasi mori vulën: Pozicioni për non gratat nuk ka ndryshuar

Ambasada amerikane ka reaguar pak ditë pasi Apeli vendosi t’i kthejë vulën e PD-së, ish kryeministrit Sali Berisha. Selia diplomatike e SHBA konfirmon qëndrimin e...

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre ishte dhe fejesa e Gertit...

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar edhe në muajt e parë...

Matura Shtetërore/ Publikohen notat e provimit të Gjuhës së Huaj, ja linku

Të gjithë maturantët që kanë dhënë këtë provim mund të kontrollojnë rezultatet e tyre online në linkun e mëposhtëm të publikuar nga Qendra e...

Lajme të tjera

Web TV