test

Eksportet i rikthehen rritjes/ Ndikoi tregtia e mineraleve dhe e energjisë elektrike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Eksportet shqiptare i janë kthyer treguesve optimist.Të dhënat e Instat tregojnë se në Prill 2024 eksportet e mallrave arritën vlerën 35 mld lekë, duke u rritur me 1,8 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më pare.

Por treguesit janë edhe më pozitiv nëse bëjmë një krahasim me muajin mars të këtij viti ku rezulton se rritja është me gati 4 %.

Sipas Instat në rritjen e eksporteve shqiptare kanë ndikuar pozitivisht grupet: “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike” me 4,6 % por edhe “Ushqime, pije, duhan” 1,3 pikë përqindje  ndjekur nga “Produkte kimike dhe plastike”.Impaktin kryesor e ka dhënë eksporti i energjisë elektrike e ndikuar  prej reshjeve të shumta të shiut.

KESH ka zhvilluar së fundmi një sërë procedurash për shitjen e energjisë elektrike. Vetëm për periudhën 6 deri në 12 maj ku është shitur energji në vlerën e 3.2 milion eurove. Sektori i industrisë tekstile vijon që  të ketë një performancë jo shumë pozitive  duke pësuar një ulje me 3,1%  e ndikuar nga dobesimi I monedhës europine.Për  ti ardhur në ndihmë riorganizimit të kësaj industrie qeveria ka miratuar një fond  Sovran i cili do të shërbeje për të siguruar më shumë hua për këtë sektor.

Edhe gjeografia e eksporteve shqiptare ka ndryshuar gjatë muajit prill.Ka pasur një rritje të madhe të tregtisë së mallrave  me Spanjën ,Kinën dhe Maqedoninë e Veriut. Ndërkohë që ka pasur rënie të nivelit të eksporteve me vendet kryesore partnere tregtarë të Shqipërisë si Italia,Greqia e Gjermania.

Të fundit

Non- grata/ Berisha merr vulën, SHBA i “vë vulën”

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka ritheksuar qëndrimin e saj lidhur me Sali Berishën, duke konfirmuar se...

Mot me diell dhe temperatura deri në 35 gradë, parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë fundjavës, vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike. Kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore të thata dhe...

“Ethet” në “Euro 2024”, ja sa priten përftimet e Kombëtares kuq e zi nga eventi

Kombëtarja Shqiptare do të përballet me atë italiane në një ndeshje që pritet të sjellë emocione të forta. Pavarësisht rezultatit dhe ecurisë që do të...

Banka Botërore/Reforma territoriale la fshatin pa shërbime dhe përkeqësoi cilësinë e tyre

Efikasiteti dhe efektiviteti i autoriteteve vendore është i kufizuar, me pasoja negative tek ofrimi i shërbimeve publike. Një përpjekje për decentralizim në vitin 2014 transferoi...

Lajme të tjera

Web TV