test

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Ja ç’duhet të bëni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të keni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme është një qëllim për të cilin shumë përpiqen, dhe adoptimi i zakoneve të shëndetshme mund të kontribuojë ndjeshëm në këtë ambicie.

Rutinat tona të përditshme luajnë një rol kritik në formësimin e mirëqenies sonë dhe rezultatet afatgjata të shëndetit.

Çdo zgjedhje që bëjmë, nga ushqimi që hamë e deri te aktivitetet në të cilat përfshihemi, kontribuon në mirëqenien tonë.

Zakonet e mëngjesit janë veçanërisht të rëndësishme sepse ato vendosin tonin dhe trajektoren për pjesën tjetër të ditës. Kjo është arsyeja pse dietologia dhe nutricionistja Mrinal Pandit, veçoi tre zakone të thjeshta të mëngjesit që mund të kontribuojnë në jetëgjatësinë.

Hidratoni veten me ujë

Fillimi i ditës me një gotë ujë është një zakon i thjeshtë por i fuqishëm. “Hidratimi me një gotë ujë sapo zgjoheni fillon metabolizmin tuaj dhe ndihmon me tretjen gjatë gjithë ditës”, thotë Pandit për SheFinds.

Hidratimi i duhur është thelbësor për shëndetin kardiovaskular, ndihmon në ruajtjen e vëllimit të gjakut dhe përmirëson qarkullimin.

Hani një mëngjes me vlera ushqyese

Një mëngjes i ekuilibruar është çelësi për ruajtjen e niveleve të qëndrueshme të energjisë dhe parandalimin e ngrënies së tepërt më vonë gjatë ditës. “Një mëngjes i ekuilibruar, i cili përfshin proteina, yndyrna të shëndetshme dhe fibra, ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, mban energjinë të qëndrueshme dhe zvogëlon gjasat për të ngrënë tepër gjatë ditës”, shpjegon dietologia.

Gjithashtu, një mëngjes me vlera ushqyese mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kronike, si diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Bëni aktivitete fizike

Ushtrimet në mëngjes janë një mënyrë e fuqishme për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe për të vendosur një ton pozitiv për ditën. “Ushtrimet e mëngjesit, qofshin këto ecje të shpejta, joga apo shtrirje të lehta, forcojnë shëndetin kardiovaskular, muskujt dhe kockat dhe përmirësojnë nivelin e humorit dhe të energjisë gjatë gjithë ditës”, thotë ekspertja.

Lexo edhe :  Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Aktiviteti fizik i vazhdueshëm lidhet me një rrezik të reduktuar të shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit. Duke e bërë ushtrimin prioritet në mëngjes, ne jo vetëm që përmirësojmë shëndetin tonë fizik, por gjithashtu vendosim një ton proaktiv dhe energjik për pjesën tjetër të ditës. S.B

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV