test

Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këshilli i qytetit të Parisit ka rritur çmimin e hyrjes në Kullën Eiffel për të mbledhur më shumë para për restaurimin e kullës, pasi kompania që operon këtë ndërtesë të famshme arkitekturore po humbet nga muaji i ardhshëm, biletat për të rriturit do të jenë 20 % më e shtrenjtë.

Për të marrë ashensorin në majë të kullës, vizitorët tani paguajnë 29,40 euro, por nga 17 qershori do t’u kushtojë 35,30 euro. Këshilli i Qytetit të Parisit mbështeti gjithashtu rikapitalizimin e operatorit të Kullës Eiffel, Sete, dhe uli tarifën vjetore që i ngarkon operatorit për të drejtuar kullën.

Kompania Sete ka qenë në telashe financiare që nga pandemia e Covid-19 që pa numrin e turistëve që vizituan kullën dhe ranë të ardhurat me 120 milionë euro në 2020 dhe 2021. Vitin e kaluar, numri i vizitorëve u rrit në gati 6 milionë, pasi ra në vetëm 1.5 milionë në 2020. Kostot e larta të rinovimit dhe grevat e fundit që bllokuan qytetin ishin një goditje e fortë për situatën financiare të kompanisë.

Autori i kullës, arkitekti Gustave Eiffel pas ndërtimit të kullës në 1889 rekomandoi që ajo të rilyhej çdo 7 vjet për të shmangur ndryshkjen e saj. Deri më tani ajo është rilyer 19 herë dhe që nga viti 2010, kulla 300 metra e lartë nuk është lyer plotësisht./kb

Të fundit

Të njohurat dhe të panjohura e paktit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un thanë se partneriteti i ri strategjik...

Zhvillimet në PD/ Gjekmarkaj: Të gjejmë modusin të mos përjashtojmë njëri-tjetrin

Nënkryetari i PD-së, Agron Gjekmarkaj, tha nga studio e “Open” në News24 se pas vendimit të Gjykatës së Apelit sot kemi vetëm një Parti...

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga Trevisa Tufa, ku analizoi mbrojtjen...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme nëse nuk zhvillohet një plan...

Lajme të tjera

Web TV