test

Moment historik/ Shkencëtarët kinezë zhvillojnë kurën për shërimin e diabetit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një moment historik të rëndësishëm të mjekësisë, shkencëtarët kinezë kanë shëruar me sukses diabetin tek një pacient duke përdorur një terapi novatore të qelizave.

Ky trajtim pionier u zhvillua nga një ekip nga Spitali i Shangait Changzheng , Qendra për Përsosmëri në Shkencën e Qelizës Molekulare nën Akademinë Kineze të Shkencave.

Sipas një raporti, pacienti iu nënshtrua transplantimit të qelizave në korrik 2021. Çuditërisht, brenda njëmbëdhjetë javësh, ai nuk kishte më nevojë për insulinë.

Gjatë vitit të ardhshëm, ai gradualisht reduktoi dhe përfundimisht ndaloi marrjen e ilaçeve nga goja për kontrollin e sheqerit në gjak.

Ky zbulim shënon një përparim të rëndësishëm në terapinë qelizore për diabetin. Timothy Kieffer, një profesor në Universitetin e Kolumbisë Britanike , vlerësoi studimin, duke thënë, “Unë mendoj se ky studim përfaqëson një përparim të rëndësishëm për diabetin.”

Burri vuante nga diabeti i tipit 2 për 25 vjet dhe kishte humbur pothuajse të gjithë funksionin e këtyre qelizave. Ai u konsiderua me rrezik të lartë të komplikimeve vdekjeprurëse, duke kërkuar injeksione të shumta insuline çdo ditë.

Trajtimi përdori qelizat staminale, të cilat mund të shndërrohen në shumë lloje të ndryshme qelizash që trupi ka nevojë për të funksionuar.

Në kushtet e duhura, qelizat staminale mund të shndërrohen në inde të trurit, muskujve, veshkave apo edhe pankreasit.

Tek diabetikët, pankreasi nuk prodhon mjaftueshëm insulinë për të rregulluar sheqerin në gjak. Shumë ose shumë pak sheqer në gjak mund të shkaktojë dëmtim nervor, dëmtim të veshkave, sëmundje të zemrës dhe më shumë.

Duke implantuar qelizat e reja, të rritura në laborator, të cilat mund të prodhojnë insulinë, pacienti mund të fillojë të prodhojë përsëri insulinën e tij, sugjerojnë studiuesit.

Lexo edhe :  Dieta e verës: Si të kthehemi në formë shpejt

Pavarësisht nga të gjitha pengesat që mbeten ende për të kapërcyer, ky mund të jetë një hap i madh për personat që vuajnë nga diabeti./kb

Të fundit

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me...

Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Tashmë prej një kohe të gjatë dyshohet që ekziston lidhja midis kancerit dhe stresit kronik, ndërkaq është konstatuar që pikërisht tensioni konstant psikik është...

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë. Ndeshja përfundoi barazim 2-2, ku dy...

Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën...

Panik në Berat/ 7-vjeçari bllokohet brenda në banesë, ndërhyn zjarrfikësja

Një çift bashkëshoshtësh, banues në lagjen “30-Vjetori” në Berat, kanë dalë nga banesa për të bërë pazar, duke lënë në gjumë fëmijën e tyre...

Lajme të tjera

Web TV