Çfarë ka të veçantë Princi William ndryshe nga mbretërit e 300 viteve të fundit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur Princi William të ngjitet në fron, ai do të bëhet monarku i dytë më i gjatë në historinë britanike. I pari në radhë ka një gjatësi prej 1.91 dhe kjo e vendos atë mbi pjesën tjetër të familjes.

Babai i tij, Mbreti Karli III ka një gjatësi prej 1.78, saktësisht të njëjtë me Princeshën Diana. Gruaja e William, Kate Middleton, është 1.75.

Komentatori mbretëror Wesley Kerr vuri në dukje në Tatler: “Gjatësia e tij e vendos atë në mesin e katër mbretërve anglezë më të gjatë në histori, së bashku me Eduardin I, Eduardin IV dhe Karli II”.

Mbretërorët më të gjatë britanikë

Eduardi I mbretëroi nga 1272 deri në 1307 dhe ishte si Edward Longshanks ose Hammer i Skocezëve. Gjatësia e tij ishte 1.88 që ishte mjaft e pazakontë për kohën e tij.

Karli II mbretëroi nga viti 1630 deri në vitin 1685. Kur ai ishte katër muajsh, nëna e tij u ankua se ai dukej si një vjeç. Ai ishte gjithashtu 1.88 dhe tashmë po konkurronte në artet marciale në moshën 12-vjeçare.

Monarku më i gjatë britanik ishte Eduardi IV me një gjatësi prej 1,94. Mandati i tij ishte nga 1461 në 1483 me një pushim të shkurtër në 1470 kur ai u rrëzua për gjashtë muaj.

Të fundit

Miti i PD-së dhe realiteti demokratik

Nga Ben Andoni Mbas një sage të stërgjatë mori fund realiteti i vulës për dy pjesët e ndara organike të...

Konflikti brenda PD-së, Veliaj: I kemi mundur, me vulë dhe pa vulë

Partia Socialiste e ka mundur Sali Berishën si me vulë, ashtu edhe pa vulë, të bashkuar ose copë e çikë. Me këtë mesazh iu...

Evropiani në Gjermani, 16 punonjës të policisë shqiptare pjesë e masave të sigurisë

Policia e Shtetit do të japë kontributin e saj për garantimin e sigurisë gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit, që nis sot në Gjermani. Për një...

FOTO/ PD bën ndryshimin e papritur, banderola që ‘habiti’ të gjithë

Kampionati Europian i Futbollit do të nisë mbrëmjen e sotme me sfidën hapëse Gjermani-Skoci. Ndërsa, nesër do të luajë edhe Kombëtarja Shqiptare e Futbollit, e...

Basha: Sali Berisha nuk e rrëzon dot Edi Ramën, do rinisim gjyqin për vulën e PD

Lulzim Basha ka dale para mediave diten e sotme duke deklaruar se do te vijoje kalvarin gjyqesor per vulen dhe logon e Partise Demokratike...

Lajme të tjera

Web TV