Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin jetik sot në Shqipëri, për një familje me 4 persona, duhet të kishte të ardhura 1200 euro në muaj. Soko tha se për minimumin.

Soko tha se kur flitet për minimumin jetik nuk duhet të kemi parasysh kufirin e varfërisë, apo të flasim për mbijetesë.

Në Shqipëri, sipas Sokos, problemi është se kemi vlerën e pensioneve shumë të ulët në krahasim me vlerën e minimumit jetik. Dhe në këtë kuadër ai u ndal veçanërisht në vlerën e pensioneve në fshat, që janë shumë nën nivelin e minimumit jetik.

Të fundit

“Musine Kokalari” po rilind”, Rama: 100 objekte arsimore përfundojnë këtë vit

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në Facebook pamje nga rindërtimi i shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari”, në Tiranë. Gjithashtu Rama shprehet...

Si ta përballoni të nxehtin e verës pa kondicioner

Vera ka nisur zyrtarisht dhe siç duken parashikimet e motit, temperaturat edhe këtë vit do të jenë përvëluese për miliona njerëz në të gjithë...

19-vjeçarja kallëzon në polici se kërcënohet në rrjete sociale nga persona të panjohur

Një 19-vjeçare nga Bulqiza ka kallëzuar në polici se është kërcënuar në rrjete sociale nga persona të panjohur. Uniformat blu po vijojnë hetimet për identifikimin...

Komisioni Hetimor i Shëndetësisë, opozita akuza Ekonomit: Je në konflikt interesi

Deputetët e opozitës në bllok kanë akuzuar deputeten socialiste Milva Ekonomi se është në konflikt interesi dhe nuk duhet të marrë pjesë në mbledhjen...

Homazhe për ish-kryebashkiakun Sejdini, Balla: Përçoi mesazhin e bashkëpunimit

Janë zhvilluar këtë të enjte homazhet në Elbasan në nder të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini. Sejdini ndërroi jetë të mërkurën, pas disa problemeve shëndetësore....

Lajme të tjera

Web TV