Vrasja e Osman Berberit, cili është roli i shokut të tij, Besnik Ndou?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw shkurt tw vitit 2009, kur u gjet i masakruar Osman Berberi, në atë kohë vetëm 27 vjeç.

Babait të një vajze katër vjeçare, që thuhet se u rrëmbye mesditën e datës 19 shkurt 2009. Nga persona të veshur si policë, brenda një lokali, fare pranë banesës së tij në Kodër Kamëz.  Vetëm pak orë, pasi një telefonatë urgjente, e kishte nxjerrë herët në mëngjes nga banesa.

Për herë të parë emisioni ‘Në shënjestër’, pas kaq shumë vitesh, do të përpiqet të hedhë edhe njëherë dritë mbi rrëmbimin, torturimin dhe mënyrën se si gjet i masakruar, 27 vjeçari, Osman Berberi, më datë 28 shkurt 2009, rreth orës 11.00 të mesditës, në këmbët e ‘Urës me Harqe’ në Milot, apo ndryshe e njohur si Ura e Zogut.

I vetmi që ka pasur lidhje me viktimën, si në Greqi, ku kishin ndejtur së bashku herën e fundit, ashtu edhe në Shqipëri.

Personi me të cilin Osmani shoqërohej edhe gjatë kohës së tij të fundit të kthimit në Shqipëri.

Osmani, herën e fundit iku në Greqi, së bashku me Besnik Ndoun.

Ky i fundit u kthye në Shqipëri, një javë para se djali im të vinte nga Greqia.

Kur Besniku u kthye nga Greqia, ai më tha se kishte fjetur një natë në shtëpinë e Ramazan Tabakut, burrit të motrës sime.

Ku edhe festën e Vitit të Ri, e kishin kaluar në këtë shtëpi.

Kur u kthye nga Greqia, Osmani nuk komunikonte me askënd, vetëm me Besnik Ndoun.

Lexo edhe :  Operacioni “Nomada”, ja kush janë 26 të arrestuarit me urdhër të SPAK

Një natë Besniku dërgoi në shtëpinë tonë një djalë për të kërkuar Osmanin.

Unë i thashë se për çfarë e kërkonte Osmanin. Ai më tha se e do Besniku, por nuk e di arsyen.

Një ditë para se Osmani të zhdukej, Besniku i kishte kërkuar atij një palë atlete, të cilat ai ia kishte falur.

Po kështu një natë apo dy para se Osmani të zhdukej, një makine e zezë me disa persona brenda saj erdhën dhe e thirrën, por unë nuk e lashë që ai të dilte nga shtëpia.

Edhe disa ditë para se Osmani të humbiste, Besnik Ndou ka ardhur dhe e ka thirrur në shtëpi.

Por vajza e Osmanit kishte dalë dhe i kishte thënë që babi nuk është në shtëpi.

Di që atë natë Besnik Ndou ishte i pirë.

Dyshime mbi rolin e Besnikut, si bashkëpunëtor në vrasjen e djalit të saj, ka hedhur edhe nëna e tij.

Të fundit

Komisioni Hetimor i Shëndetësisë, opozita akuza Ekonomit: Je në konflikt interesi

Deputetët e opozitës në bllok kanë akuzuar deputeten socialiste Milva Ekonomi se është në konflikt interesi dhe nuk duhet...

Homazhe për ish-kryebashkiakun Sejdini, Balla: Përçoi mesazhin e bashkëpunimit

Janë zhvilluar këtë të enjte homazhet në Elbasan në nder të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini. Sejdini ndërroi jetë të mërkurën, pas disa problemeve shëndetësore....

Tatimi për profesionet e lira/Braçe: Kush do le të ikë në Kosovë, se ua mat kokën ai atje

Deputeti socialist Erion Braçe mendon se ligji për tatimin e profesioneve të lira nuk është i gabuar. Në një debat me Jorida Tabakun nga opozita...

Meloni në qendër të vëmendjes në samitin e G7 këtë javë, do presë liderët e botës

Dy opsione akomodimi për samitin e G7 të kësaj jave në rajonin jugor italian të Pulias janë shfaqur: Njëra, një vendpushim luksoz me vila të...

Kush është 36-vjeçari që iu sekuestrua 1.8 mln euro pasuri në Fier!

Mijëra hektar tokë, apartamente, vendparkim, 12 makina dhe llogari bankare, pasuri në total me vlerë rreth 1.8 milion euro që u sekuestruan një ditë...

Lajme të tjera

Web TV