Alarmi i NATO-s: Evropa ka vetëm 5% të mbrojtjes kundërajrore të nevojshme në rast lufte

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

NATO ka vetëm 5 për qind kapacitet të nevojshme për të mbrojtur frontin lindor në Evropë nëse ndodh një luftë e mundshme me Rusinë.

Kjo është bërë e ditur nga ‘Financial Times’, duke cituar burime anonime nga Aleanca Atlantike, në një kohë kur janë  përshkallëzuar tensionet mes Perëndimit dhe Moskës.

Konflikti në Ukrainë ka theksuar rëndësinë e mbrojtjes kundërajrore. Në veçanti, në muajt e fundit Kievi i ka kërkuar Perëndimit që t’i dërgojë Ukrainës më shumë sisteme mbrojtëse për të mbrojtur qytetet dhe infrastrukturën e saj nga sulmi në rritje i raketave dhe bombarduesve rusë, i cili po favorizon ofensivën e forcave të Vladimir Putinit.

Në të njëjtën kohë, kthesa e fundit perëndimore më e favorshme për të lejuar Kievin të përdorë armët e furnizuara nga NATO për të goditur objektivat brenda territorit rus, në vend se vetëm në zonat ukrainase të pushtuara nga forcat e Moskës, ka rritur kërcënimet e Kremlinit për një konfrontim të mundshëm të drejtpërdrejtë ushtarak. me Aleancën Atlantike.

Por sipas burimeve të NATO-s, Aleanca Atlantike ka 5 për qind të kapacitetit anti-ajror që konsiderohet i nevojshëm për të mbrojtur vendet anëtare në rast të një sulmi masiv rus në Evropën Lindore dhe Qendrore.

“Aftësia për t’u mbrojtur nga sulmet raketore dhe ajrore ishte një pjesë kyçe e planit për të mbrojtur Evropën nga një pushtim rus. Dhe ne nuk e kemi atë kapacitet tani”, thotë një diplomat i lartë i NATO-s për gazetën City.

Paaftësia e NATO-s për të furnizuar Ukrainën me armë kundërajrore që nga fillimi i vitit ka nxjerrë në pah rezervat e kufizuara të sistemeve mbrojtëse të këtij lloji në vendet e Aleancës Atlantike.

Në kryeqytetet evropiane po diskutohen nisma të ndryshme se si të zgjidhet kjo çështje. Gjermania ka nisur një projekt me një duzinë vendesh të tjera për të zhvilluar një sistem të ri të mbrojtjes ajrore duke përdorur teknologjitë amerikane dhe izraelite. Franca po studion një plan alternativ në bashkëpunim me një numër më të vogël aleatesh. /La Repubblica /kb

Të fundit

GJKKO dënon me 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës, Luiza Mandi

Gjykata e Posaçme, ka dënuar më 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës Luiza Mandi, për vepren penale të shpërdorimit...

Shkodër, dhunohet punonjësi i Bashkisë, Ermal Dizdari

Punonjësi i bashkisë së Shkodrës Ermal Dizdari është dhunuar gjatë një konflikti. Ngjarja është shënuar rreth ors 09:00 në lagjen “Salo Halili’. Shkodër/Informacion paraprak Rreth orës...

“Musine Kokalari” po rilind”, Rama: 100 objekte arsimore përfundojnë këtë vit

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në Facebook pamje nga rindërtimi i shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari”, në Tiranë. Gjithashtu Rama shprehet se gati 100 objekte arsimore...

Si ta përballoni të nxehtin e verës pa kondicioner

Vera ka nisur zyrtarisht dhe siç duken parashikimet e motit, temperaturat edhe këtë vit do të jenë përvëluese për miliona njerëz në të gjithë...

19-vjeçarja kallëzon në polici se kërcënohet në rrjete sociale nga persona të panjohur

Një 19-vjeçare nga Bulqiza ka kallëzuar në polici se është kërcënuar në rrjete sociale nga persona të panjohur. Uniformat blu po vijojnë hetimet për identifikimin...

Lajme të tjera

Web TV