8 qershor 1978/ Joseph Swire, albanologu polemist që shkroi historinë e Mbretit Zog

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 8 qershor të vitit 1978, vdiq Joseph Swire, gazetar britanik, historian, albanolog, autor i “Albania: The rise of a Kingdom”botuar në Londër më 1929, dhe “King Zog’s Albania”botuar gjithashtu në Londër në vitin 1937.

Shqipërinë e vizitoi për herë të parë, në qershor 1924, kur ishte 21 vjeç, dhe prej asaj kohe filloi të mbledhë edhe materiale për librin “The Rise of a Kingdom”apo i ardhuir në shqip si: “Ngritja e një Mbretërie”,- ardhur në shqip nga përktimi i Kujtim Ymerit, – i cili përqëdrohet në historinë shqiptare 1878-1928.

Më pas, në vitet 1930 – 1931, Swire punoi në Ballkan si korrespondent për çështje të jashtme për gazetat “London Times” e “Christian Science Monitor” të Bostonit. Megjithë qëndrimin kritik, por gjithsesi të balancuar, ndaj mbretit të shqiptarëve, Swire u emërua nga mbreti Zog si “Komandant i Urdhërit të Skënderbeut”.

Swire e dënoi ashpër pushtimin fashist italian të Shqipërisë më 1937. Pas kthimit në atdhe, ai shkroi gjithnjë e më rrallë, me përjashtim të disa letrave polemike në shtypin britanik dhe të një artikulli, “Albania Under Communism”apo në shqip: “Shqipëria nën komunizëm”në revistën “Contemporary Review”në vitin 1955.

Kalendar

8 qershor 1815 – 39 shtete gjermane bashkohen në bazë të Aktit të Konfederatës miratuar nga Kongresi i Vjenës në vitin 1815 për të koordinuar ekonomitë e vendeve të veçanta gjermanisht-folëse.

8 qershor 1824 – Shpikësi Noah Kushing regjistron patentën e makinës së parë larëse –  Quebec, Kanada

8 qershor 1963 – Shoqata Amerikane e Zemrës bëhet agjencia e parë që ndërmerr fushatën kundër pirjes së duhanit.

8 qershor 1982 – Ronal Reagan bëhet presidenti i parë amerikan që i drejtohet një seance të përbashkët të Parlamentit të Britanisë.

Lexo edhe :  Incidenti i Hotel Dajtit ku u përfshi Sokoli, djali i dytë i Enver Hoxhës!

8 qershor 2001 – Kryeministri britanik, Tony Blair, u zgjodh për mandat të dytë kryeministër i Britanisë së Madhe.

8 qershor 2007 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush, bëri një vizitë në Tiranë (Tirana).

 

 

Të fundit

Komisioni Hetimor i Shëndetësisë, opozita akuza Ekonomit: Je në konflikt interesi

Deputetët e opozitës në bllok kanë akuzuar deputeten socialiste Milva Ekonomi se është në konflikt interesi dhe nuk duhet...

Homazhe për ish-kryebashkiakun Sejdini, Balla: Përçoi mesazhin e bashkëpunimit

Janë zhvilluar këtë të enjte homazhet në Elbasan në nder të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini. Sejdini ndërroi jetë të mërkurën, pas disa problemeve shëndetësore....

Tatimi për profesionet e lira/Braçe: Kush do le të ikë në Kosovë, se ua mat kokën ai atje

Deputeti socialist Erion Braçe mendon se ligji për tatimin e profesioneve të lira nuk është i gabuar. Në një debat me Jorida Tabakun nga opozita...

Meloni në qendër të vëmendjes në samitin e G7 këtë javë, do presë liderët e botës

Dy opsione akomodimi për samitin e G7 të kësaj jave në rajonin jugor italian të Pulias janë shfaqur: Njëra, një vendpushim luksoz me vila të...

Kush është 36-vjeçari që iu sekuestrua 1.8 mln euro pasuri në Fier!

Mijëra hektar tokë, apartamente, vendparkim, 12 makina dhe llogari bankare, pasuri në total me vlerë rreth 1.8 milion euro që u sekuestruan një ditë...

Lajme të tjera

Web TV