Njëzet vjet pa Nino Manfredin, një artist që foli me pëshpëritje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Aktori, simbol i romanizmit universal, vdiq më 4 qershor 2004

Nga Giorgio Gosetti

Njëherë e një kohë ishin katër kolonelët e komedisë italiane, musketierët tanë të të qeshurit: showmani Gassman, Sordi i tejmbushur, Tognazzi me rreze të lirë dhe Manfredi më diskrete, të cilit i shtohej shpesh, me mënyrat e një Aramisi modern, Marcello Mastroianni.

Saturnino, i njohur ndryshe si Nino, Manfredi ishte i fundit që u largua nga skena, më 4 qershor 2004, por njëzet vjet më vonë ne mund të matim se sa stili i tij, profesionalizmi, talenti i tij krijues kanë qenë themelorë për të paktën katër breza të kinemasë italiane, në mënyra gjithnjë të ndryshme nga teatri (ku u vendos që nga viti 1947) në kinema dhe televizion (u largua në 2003), duke kaluar nëpër teatrin e revistës, radion, komedinë muzikore dhe këngën, regjinë, reklamën. Fjala e parë që më vjen ndërmend për ta përkufizuar është “shkarkueshmëria”: Nino Manfredi dinte të bënte gjithçka dhe ndoshta pikërisht kjo duktilitet e bën të vështirë vendosjen e tij përfundimisht. Ai ishte një aktor personazhesh dhe një aktor kryesor, një humorist dhe këngëtar (sipas mënyrës së tij), një njeri me polo dhe një intelektual i rafinuar.

Për të përcaktuar këtë imazh, më sekret, të talentit të tij, mjaftojnë drejtimet e “Aventura e një ushtari”, një episod verbues pa fjalë i “Dashuri e vështirë” i vitit 1962, autobiografia “Për hirin e marrë” të vitit 1971. Nudo di donna” i vitit 1981. Një fluturim çdo dhjetë vjet, si për t’i kujtuar të gjithëve se ai ishte jo vetëm një interpretues i mirë, por një autor me shkronjë të madhe. Nuk është rastësi që, në fund të karrierës së tij, ai ia besoi kamerën gjithnjë e më shumë djalit të tij Luca, duke rezervuar pjesëmarrjen dinake në skenarë mbi të cilët ai kishte vënë duart, gjithmonë në mënyrë diskrete, të dorës së parë. I lindur në Castro dei Volsci (tani në provincën e Frosinone) më 22 mars 1921, nga një familje fshatare dhe Ciociaro në zemër siç i pëlqente gjithmonë të pretendonte, ai u bë romak nga distrikti San Giovanni që në fillim të viteve 1930, pas babait të tij polic. , nëna e tij dhe motra e vogël.

Për të kënaqur nënën e tij, ai u regjistrua në fakultetin e drejtësisë dhe u diplomua në vitin 1945, por tashmë kishte ide të qarta për profesionin e tij të vërtetë, aq sa u diplomua në Akademinë e Arteve Dramatike në vitin 1947 dhe bëri debutimin e tij në të njëjtin vit nën udhëzimet e Orazio Costa në kompaninë Gassman-Maltagliati, duke e testuar veten në tekstet moderne të dramaturgjisë. Si fëmijë ai kishte kaluar një periudhë të gjatë në një sanatorium për tuberkulozin dhe në atë periudhë ai e gjurmoi pasionin e tij për muzikën dhe skenën. Gjurmët e gjithë kësaj do të gjenden në “By grace receive”, por praktika e të riut Saturnino kaloi fillimisht në teatrin e madh (me Strehler dhe Eduardo tashmë në fund të viteve 1940), revistën radio (me Paolo Ferrarin dhe Gianni Bonagura në teksti mi Marchesi, Metz, Verde), komedi e lehtë. Debutimi i tij në film daton në vitin 1949 me filmin modest “Torna a Napoli” nga Domenico Gambino, por ai do të duhet të presë deri në vitin 1955 për të gjetur përkufizimin e tij të saktë të aktrimit falë mjeshtrave si Antonio Pietrangeli dhe Mauro Bolognini Martesa e tij me Erminia Ferrari. i cili mbeti gruaja e tij deri në fund, dhe suksesi në komedinë muzikore që do të bëhej dërrmues me “Un trapezio per Lisistrata” (1958) dhe “Rugantino” (1962) gjithashtu nga Garinei&Giovannini. Më në fund, në televizion, falë shkathtësisë së tij si argëtues, ai u bë i njohur në vitin 1959 me “Canzonissima” me frazën e famshme “Fusse che fusse la vorta bbona” ​​nga banakieri nga Ceccano.

Lexo edhe :  Uljan Sharka, emigranti shqiptar që zotëron kompani që vlen mbi 1 miliardë dollarë

Në vitet 1960 ai u bë aktor me shkronjë të madhe dhe lista e filmave të tij të paharrueshëm u rrit jashtëzakonisht shumë. Për të përmendur vetëm disa: “Grusht shteti i guximshëm i të panjohurave të zakonshme” (shkruar nga miku i tij Nanni Loy i cili do t’i kishte ofruar më shumë se një rol të paharrueshëm), “La parmigiana” nga Pietrangeli, “Anni ruggenti” nga Zampa, “Operazione San Gennaro” nga Risi, “Në Vitin e Zotit” nga Luigi Magni në të cilin ai i dha fytyrën, për herë të parë, epigramistit të egër antipapist Pasquino. Por pikërisht në dekadën e ardhshme, gjurmët e tij të pagabueshme janë gdhendur në historinë e kinemasë italiane: “Girolimoni” (1972), “Pane e cioccolata” dhe “Ne e donim aq shumë njëri-tjetrin” (1973), “I shëmtuar i pisët dhe i keq”. ” (1976 ), “In nome del Papa Re” (1977), pa llogaritur Geppetto-n e paharrueshme nga seriali “Pinocchio” nga Luigi Comencini për Raiuno (1972) dhe suksesin e tij si këngëtar në krye të paradës së hiteve në 1970. me “Tanto pe’ canta ‘” nga një klasik i Petrolinit.

Nga vitet ’80 e në vazhdim karriera e tij u orientua gjithnjë e më shumë drejt televizionit me serialet mjaft të suksesshme si “Linda dhe Brigadieri”, reklamat (suksesi i një reklame kafeje ishte i paharrueshëm), paraqitjet si i ftuar këndues në Sanremo, deri në lamtumirën e tij nga ekran i madh me harresën “Fundi i një misteri” nga Miguel Hermoso dhe nga TV me “A Quiet Place” me regji të djalit të tij Luca në 2003, pak para se ta godiste një goditje e dhunshme. Vargu i tij popullor, i lartësuar më së miri në një kryevepër si “Strziami, ma di baci saziami” nga Dino Risi (1968) e bëri atë idhullin e një kinemaje italiane që i foli botës, por në një farë mënyre dukej se mbyllte derën e suksesit ndërkombëtar. faleminderit edhe njëfarë hezitimi për të përqafuar prodhime të mëdha të huaja; por filma si “Babai i familjes” i Nanni Loy ose “Bukë dhe çokollatë” i Franco Brusati flasin mirë se sa i pasur në nuanca ishte repertori i tij si një profesionist i madh, shpesh i prirur për nënvlerësim dhe melankoli.

Fitues i shumë çmimeve kombëtare dhe i çmimit të Kanës për debutimin më të mirë me “Për hirin e marrë”, Nino Manfredi mbetet i lidhur mbi të gjitha me atë romanizëm universal, cinik në dukje, pasionant në fshehtësi, për të cilin Luigi Magni mundi ta tërheqë thuajse. një karrierë e tërë që i shihte si binjakë: njëri autor dhe tjetri përkthyes i një qyteti të përjetshëm që ruan kujtesën e kohës.

Të fundit

GJKKO dënon me 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës, Luiza Mandi

Gjykata e Posaçme, ka dënuar më 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës Luiza Mandi, për vepren penale të shpërdorimit...

Shkodër, dhunohet punonjësi i Bashkisë, Ermal Dizdari

Punonjësi i bashkisë së Shkodrës Ermal Dizdari është dhunuar gjatë një konflikti. Ngjarja është shënuar rreth ors 09:00 në lagjen “Salo Halili’. Shkodër/Informacion paraprak Rreth orës...

“Musine Kokalari” po rilind”, Rama: 100 objekte arsimore përfundojnë këtë vit

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në Facebook pamje nga rindërtimi i shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari”, në Tiranë. Gjithashtu Rama shprehet se gati 100 objekte arsimore...

Si ta përballoni të nxehtin e verës pa kondicioner

Vera ka nisur zyrtarisht dhe siç duken parashikimet e motit, temperaturat edhe këtë vit do të jenë përvëluese për miliona njerëz në të gjithë...

19-vjeçarja kallëzon në polici se kërcënohet në rrjete sociale nga persona të panjohur

Një 19-vjeçare nga Bulqiza ka kallëzuar në polici se është kërcënuar në rrjete sociale nga persona të panjohur. Uniformat blu po vijojnë hetimet për identifikimin...

Lajme të tjera

Web TV