11 qershor 1903/ Aleksandri, komploti që ekzekutoi familjen mbretërore të Serbisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 11 qershor të vitit 1903 një grup oficerësh serbë sulmuan pallatin mbretëror dhe vranë Mbretin Aleksandër Obrenoviç dhe gruan e tij, Mbretëreshën Draga. Ky akt rezultoi në zhdukjen e dinastisë Obrenoviç e cila sundonte Serbinë që nga mesi i shekullit të 19-të. Pas grushtit të shtetit të majit, froni serb i kaloi Peter I nga dinastia rivale Karagjorgjeviç…

…Aleksandri u lindmë 14 gusht  1876, në Beograd, Serbi. Ai ishte mbreti i Serbisë ndërmjet viteve 1889–1903. Mbretërimi autoritar jopopullor i të cilit nuk rezultoi vetëm në vrasjen e tij por edhe në fund të dinastisë Obrenoviq.

Fëmija i vetëm i princit Milan – që më pas mbreti dhe mbretëroi ndërmjet viteve 1868–’89 – dhe bashkëshortes së tij, Natalie, Aleksandri u ngjit në fronin serb më 6 mars, 1889, pasi babai i tij kishte abdikuar dhe emëruar një këshill regjence për Aleksandri rinor. Më 13 Prill 1893, Aleksandri shkarkoi këshillin e regjencës dhe mori kontrollin aktiv të qeverisë.

Popullariteti

Fillimisht i pritur mirë, Aleksandri shumë shpejt tjetërsoi një segment të madh të mbështetësve të tij duke përjashtuar Partinë Radikale popullore pro-ruse nga kabinetet e tij, duke shfuqizuar (1894) kushtetutën liberale të 1889 në favor të kushtetutës së 1869 (e cila kufizoi kompetencat e legjislaturës), shpesh ndryshimi i ministrave të kabinetit të tij dhe kthimi i babait të tij pro-austriak (i ​​cili jetonte jashtë vendit që nga viti 1889) përsëri në Serbi për t’u bërë komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura (1897). Kur shtypi shprehu kundërshtimin e tij të ashpër ndaj politikave dhe mënyrës autoritare të Aleksandrit, mbreti, i nxitur nga babai i tij, kufizoi liritë e shtypit dhe të shoqërimit. Një përpjekje e pasuksesshme për të vrarë Milanin (1899) solli më shumë masa represive, të cilat kufizuan veçanërisht aktivitetet e radikalëve.

Prestigji i Aleksandrit arriti në një pikë të ulët në vitin 1900, kur, megjithë kundërshtimet e forta të babait të tij dhe këshilltarëve të tjerë politikë, ai deklaroi qëllimin e tij për t’u martuar me zonjën e tij, Draga Mashin, të lindën Lunjevica, e veja e një inxhinieri bohem, një ish-zonjë. -në ​​pritje të nënës së Aleksandrit, dhe një gruaje 10 vjet më e madhe se ai me një reputacion të dyshimtë. I gjithë kabineti i Aleksandrit dha dorëheqjen në shenjë proteste.

Skandali e detyroi Aleksandrin të jepte një kushtetutë më liberale (1901) dhe të krijonte një senat si dhomën e dytë në legjislaturë. Gjatë mbretërimit të tij, ai gjithashtu përmirësoi ekonominë e shtetit të tij, reformoi ushtrinë dhe u përpoq të përmirësonte pozitën ndërkombëtare të Serbisë duke inkurajuar ringjalljen e aleancave ballkanike që fillimisht u negociuan midis 1865 dhe 1868 nga mbreti Michael (Mihailo Obrenović; mbretëroi 1860–68).

Lexo edhe :  Incidenti i Hotel Dajtit ku u përfshi Sokoli, djali i dytë i Enver Hoxhës!

Por Aleksandri u tall edhe me qeverisjen kushtetuese duke pezulluar kushtetutën për disa orë kur në vitin 1903 donte të bënte ndryshime antikushtetuese. Ai gjithashtu dukej në prag të shpalljes së vëllait të Dragës si trashëgimtar të fronit. Rrjedhimisht, me rritjen e kundërshtimit ndaj Aleksandrit, vendi në përgjithësi mirëpriti grushtin e shtetit nga komplotistët ushtarakë.

Ekzekutimi

Me sa duket për të parandaluar që vëllai i mbretëreshës Draga të emërohej si trashëgimtar i supozuar, por në realitet, për të zëvendësuar Aleksandër Obrenoviçin me Peter Karagjorgjeviç, u organizua një komplot nga një grup oficerësh të ushtrisë të kryesuar nga kapiteni Dragutin Dimitrijević, i njohur gjithashtu si “Apis”, dhe Novak Perišić. një militant i ri ortodoks serb i cili ishte në pagesën e Perandorisë Ruse, si dhe udhëheqësi i shoqërisë sekrete të “dorës së zezë” që do të vriste arkidukën Franz Ferdinand në vitin 1914. Disa politikanë ishin gjithashtu anëtarë të komplotit dhe dyshohet se përfshinin ish Kryeministri Nikolla Pashiq. Pallati i çiftit mbretëror u pushtua dhe ata u fshehën në një gardërobë në dhomën e gjumit të mbretëreshës.

Ekziston një mundësi tjetër, e përdorur në një serial historik televiziv serb Fundi i dinastisë Obrenoviç, në të cilin çifti mbretëror ishte në një dhomë të fshehtë të sigurt të fshehur pas pasqyrës në një dhomë gjumi të përbashkët. Dhoma përmbante një hyrje në një kalim sekret që të çonte jashtë të pallatit, por hyrja ishte e paarritshme për shkak të vendosjes së garderobës së mbretëreshës mbi të pas dasmës.

Komplotistët kontrolluan pallatin dhe përfundimisht zbuluan çiftin mbretëror dhe i vranë në mëngjesin e hershëm të 11 qershorit 1903. Ata u qëlluan dhe trupat e tyre u gjymtuan dhe u hodhën jashtë, pas së cilës, sipas dëshmive okulare, ata u hodhën nga një dritare e katit të dytë. e pallatit mbi grumbujt e plehut organik të kopshtit.

Mbreti Aleksandër dhe Mbretëresha Draga u varrosën në kriptën e kishës së Shën Markut, Beograd.

Të fundit

Pagesa më të lira me vendet e BE, Shqipëria aplikon për të qenë pjesë e sistemit SEPA

Shqipëria është vendi i parë në rajon që aplikon zyrtarisht për tu bërë pjesë e sistemit të pagesave Europine...

Ilir Meta mbi tre orë në SPAK/ U pyet në lidhje me hetimin pasuror dhe lobimin në SHBA

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka dalë nga ambientet e SPAK. Meta është pyetur në lidhje me hetimin pasuror dhe lobimin në SHBA, Kujtojmë...

Euro 2024/ “Tifozët Kuq e Zi”, zbulojnë planin e organizimit për përballjen me Italinë

Vetëm dy ditë larg përballjes tonë të parë në Euro 2024, Tifozat Kuq e Zi kanë bërë publike edhe detajet e organizimit të tifozëve,...

“Terapia e Artit”-ekspozita në burgun e grave/ Të burgosurat dhurojnë punimet e tyre

Në I.E.V.P “Ali Demi” u realizua ekspozita “Terapia e Artit” tek të cilat gratë dhe vajzat në konflikt me ligjin kanë paraqitur punimet e...

“Nuk të marr leje se ku futem unë”/ Tensione te “Shëndetësia”, Vokshi përplaset me Koçin

Komisioni Hetimor për Koncesionet dhe Check-Up është shoqëruar me debate të ashpra këtë të enjte. Ndreca ka “akuzuar” Vokshin se është në komision për...

Lajme të tjera

Web TV