Anestezia e përgjithshme? Të dhëna të reja për një enigmë që ka zgjatur për 180 vjet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një studim zbulon më shumë se si anestezia e përgjithshme vë në gjumë grupe specifike neuronesh – një mekanizëm që ende nuk është kuptuar plotësisht.

Anestezia e përgjithshme moderne na ka vënë në gjumë gjatë operacionit për rreth 180 vjet . Megjithatë, megjithëse shumë mekanizma të funksionimit të tij tashmë janë kuptuar mirë, ende mbeten të paqarta disa detaje se si arrin të na mbajë të qetësuar për një kohë të gjatë pa na bërë të zgjohemi papritur gjatë një operacioni. Një studim mbi mizat e frutave i publikuar në Journal of Neuroscience jep disa detaje të reja mbi mekanizmin e veprimit të anestetikëve në tru.

Fikeni

Studimi, i koordinuar nga Adam D. Hines, një neuroshkencëtar në Universitetin e Queensland, Australi, konfirmoi pjesërisht një fakt të njohur tashmë, domethënë se anestezia vepron në neuronet specifike në tru – ato ngacmuese , normalisht përgjegjëse për të na mbajtur vigjilent aktive gjatë gjithë ditës. Normalisht, këta neurone dhe neuronet frenues balancojnë ndikimet e tyre përkatëse duke rregulluar dëshirën tonë për të pushuar. Në mbrëmje, aktiviteti i neuroneve frenues në homologët e tyre bëhet i përhapur dhe ne perceptojmë lodhjen. Anestezia përshpejton heshtjen e neuroneve ngacmuese me shpejtësi dhe pa nevojën e përfshirjes së atyre frenuese. Kjo është arsyeja pse anestezia fjalë për fjalë na vë “në gjumë” .

Ndaloni komunikimet

Po, por pse mbetemi – fatmirësisht – në gjumë gjatë operacionit? Siç rrëfen Hines në një artikull të njohur në The Conversation , disa shpjegime të mundshme janë propozuar gjatë njëzet viteve të fundit, por të gjitha duket se konvergojnë në idenë se neuronet ndalojnë “të flasin me njëri-tjetrin” kur truri është nën anestezi të përgjithshme. Studimi i ri tregoi se kjo ndërprerje e komunikimit ndodh vetëm për neuronet ngacmuese, dhe jo për ato frenuese.

 Si ka ardhur?

Hines e kërkoi përgjigjen në trurin e mizave frutore ( Drosophila melanogaster , një organizëm i përdorur si model për studimet e biologjisë), të cilat ai i vëzhgoi me një mikroskop optik me rezolucion super. Në një nivel molekular dukej qartë se anestezia bllokon aftësinë e neuroneve ngacmuese për të lëshuar neurotransmetues, lajmëtarë kimikë si dopamina, adrenalina dhe serotonina që neuronet kanë nevojë për të komunikuar. Ai e arrin këtë duke vepruar në një proteinë që neuronet ngacmuese dhe frenuese e shprehin në dy versione paksa të ndryshme.

Lexo edhe :  Si ta pastroni mëlçinë me lëngun e panxharit!

Gjumi i garantuar

Gjetjet e studimit sugjerojnë se barnat e përdorura në anestezi të përgjithshme shkaktojnë frenim masiv të trurit duke bllokuar ngacmueshmërinë e neuroneve në dy mënyra: jo vetëm për të na vënë në gjumë në radhë të parë, por edhe për të na mbajtur në gjumë për një kohë të gjatë.

A mund të zgjoheni gjatë anestezisë?

Zgjimet e pavullnetshme gjatë operacioneve kirurgjikale nuk ekzistojnë vetëm në filma: ato mund të ndodhin, në raste të rralla, edhe në realitet. Hulumtimi më i madh mbi këtë temë i kryer nga institutet spitalore të Universitetit të Oksfordit (Angli) në mbi 3 milionë pacientë dhe i botuar në revistën Anesthesia , zbulon se zgjimet intraoperative janë më pak të shpeshta se sa pritej: ato kanë të bëjnë afërsisht një pacient në 19,600 dhe jo një në 1000 siç pretendohet në studimet e mëparshme.

Shkaqet

Episodet e ndërgjegjësimit (anestezi e vetëdijshme) mund të ndodhin në rastet kur pacientit nuk i është dhënë doza e duhur e anestezisë, veçanërisht në operacionet e urgjencës ose në traumatologji, ose në seksionet cezariane urgjente, në të cilat një dozë e tepërt e anestezisë mund të dëmtojë. fëmijë i palindur. Në rastin e operacioneve me anestezi më të lehtë, si prerja cezariane, zgjimet rriten në një rast çdo 670.

Kur ndodh?

Ndryshe nga sa shohim në filma, shumica e pacientëve që përjetojnë zgjimin traumatik nuk e bëjnë këtë në mes të operacionit, por pak para ose menjëherë pas operacionit. Edhe momentet e gjata të panikut janë joreale: tre të katërtat e përvojave zgjasin më pak se 5 minuta (që në një situatë të tillë është ende një përjetësi).

Çfarë ndjesie ka?

Ndjesitë e raportuara përfshijnë:

mbytje;

panik;

paralizë;

dhimbje;

halucinacione e

ndjenja e të qenit në prag të vdekjes.

Ndryshe nga sa mund të mendojmë, pjesa më e keqe e përvojës nuk është dhimbja, por paraliza: edhe sepse për shumicën e pacientëve është një përvojë e re dhe e frikshme dhe sepse përfshin pamundësinë për të komunikuar gjendjen e dikujt.

Efekte të pashlyeshme

Ngjarje të tilla lënë gjurmë shumë më të thella sesa plagët kirurgjikale. Në gjysmën e pacientëve të prekur ato shkaktojnë çrregullime të stresit post-traumatik dhe depresion afatgjatë.

Të fundit

“Musine Kokalari” po rilind”, Rama: 100 objekte arsimore përfundojnë këtë vit

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në Facebook pamje nga rindërtimi i shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari”, në Tiranë. Gjithashtu Rama shprehet...

Si ta përballoni të nxehtin e verës pa kondicioner

Vera ka nisur zyrtarisht dhe siç duken parashikimet e motit, temperaturat edhe këtë vit do të jenë përvëluese për miliona njerëz në të gjithë...

19-vjeçarja kallëzon në polici se kërcënohet në rrjete sociale nga persona të panjohur

Një 19-vjeçare nga Bulqiza ka kallëzuar në polici se është kërcënuar në rrjete sociale nga persona të panjohur. Uniformat blu po vijojnë hetimet për identifikimin...

Komisioni Hetimor i Shëndetësisë, opozita akuza Ekonomit: Je në konflikt interesi

Deputetët e opozitës në bllok kanë akuzuar deputeten socialiste Milva Ekonomi se është në konflikt interesi dhe nuk duhet të marrë pjesë në mbledhjen...

Homazhe për ish-kryebashkiakun Sejdini, Balla: Përçoi mesazhin e bashkëpunimit

Janë zhvilluar këtë të enjte homazhet në Elbasan në nder të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini. Sejdini ndërroi jetë të mërkurën, pas disa problemeve shëndetësore....

Lajme të tjera

Web TV