Dentistët e thonë hapur, ja tre situatat kur nuk duhet t’i lani dhëmbët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shpesh dëgjojmë se sa e rëndësishme është të pastrojmë dhëmbët dy herë në ditë.

Shumica e dentistëve rekomandojnë ta bëjnë këtë për të shmangur krijimin e pllakës, e cila mund të shkaktojë prishje të dhëmbëve, sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe erë të keqe të gojës.

Sidoqoftë, ekzistojnë tre situata kur nuk duhet të pastroni kurrë dhëmbët sipas doktorit Shaadi Manouchehri.

Dentisti me bazë në Londër madje e ka argumentuar këtë.

Situata numër 1

Dentisti thotë se është vërtet e rëndësishme të mos i lani dhëmbët menjëherë pasi sapo keni vjellur.

“Kjo është ndoshta gjithçka që dëshironi të bëni pasi të keni vjellur, por në fakt përmbajtja e stomakut është jashtëzakonisht acid dhe dhëmbët tuaj janë të përbërë nga mineralet”, shpjegon Dr Manouchehri.

“Pra, kur përmbajtja e stomakut ka hyrë në gojë, atëherë goja është shumë acid.

“Dhe nëse e lani menjëherë, ju po e fërkoni atë acid në dhëmb edhe më shumë. Kështu që prisni të paktën 30 deri në 60 minuta para se të lani dhëmbët. Ajo që mund të bëni në vend të kësaj është të shpëlani me një mouthwash për të filluar dhe të pini pak ujë vetëm për të ndihmuar në neutralizimin e këtij acidi më shpejt”.

Situata numër 2

Dentisti gjithashtu ka treguar se nuk duhet të lani kurrë dhëmbët, sapo keni pirë kafe.

“Kafja është mjaft acid dhe veçanërisht nëse shtoni qumësht dhe sheqer që mund ta përkeqësojë aciditetin.

“I njëjti koncept, nëse shkoni dhe lani dhëmbët menjëherë, ju po fërkoni acidin në dhëmb”.

Edhe në këtë rast prisni 30 deri në 60 minuta, pini ujë ose shpëlajeni gojën me mouthwash.

Lexo edhe :  Miliona viktima çdo vit në Europë nga duhani dhe alkooli/ OBSH publikon shifrat tmerruese

Situata numër 3

Dhëmbët sipas dentistit nuk duhen larë edhe në rastin kur sapo keni ngrënë mëngjesin.

“Lajini ato paraprakisht sepse nëse i lani menjëherë, do të dëmtoni smaltin tuaj”.

“Dhe në fakt kur zgjoheni për herë të parë në mëngjes, keni mjaft baktere në gojë dhe ato duhet të lahen para se të hani mëngjesin”./E.Ç

Të fundit

Komisioni Hetimor i Shëndetësisë, opozita akuza Ekonomit: Je në konflikt interesi

Deputetët e opozitës në bllok kanë akuzuar deputeten socialiste Milva Ekonomi se është në konflikt interesi dhe nuk duhet...

Homazhe për ish-kryebashkiakun Sejdini, Balla: Përçoi mesazhin e bashkëpunimit

Janë zhvilluar këtë të enjte homazhet në Elbasan në nder të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini. Sejdini ndërroi jetë të mërkurën, pas disa problemeve shëndetësore....

Tatimi për profesionet e lira/Braçe: Kush do le të ikë në Kosovë, se ua mat kokën ai atje

Deputeti socialist Erion Braçe mendon se ligji për tatimin e profesioneve të lira nuk është i gabuar. Në një debat me Jorida Tabakun nga opozita...

Meloni në qendër të vëmendjes në samitin e G7 këtë javë, do presë liderët e botës

Dy opsione akomodimi për samitin e G7 të kësaj jave në rajonin jugor italian të Pulias janë shfaqur: Njëra, një vendpushim luksoz me vila të...

Kush është 36-vjeçari që iu sekuestrua 1.8 mln euro pasuri në Fier!

Mijëra hektar tokë, apartamente, vendparkim, 12 makina dhe llogari bankare, pasuri në total me vlerë rreth 1.8 milion euro që u sekuestruan një ditë...

Lajme të tjera

Web TV