Drejtues i shumë protestave, aktivisti i njohur ndahet nga jeta në moshën 95-vjeçare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Aktivisti amerikan për të drejtat civile James Lawson ka vdekur në moshën 95-vjeçare, lajmin e ka bërë të ditur familja e tij. Lawson vdiq nga arresti kardiak rrugës për në një spital në Los Anxhelos.

Avokimi i tij i protestave paqësore ndikoi në Martin Luther King dhe formësoi lëvizjen civile në SHBA në vitet 1960, raporton Washington Post.

Lawson u përshkrua dikur nga King si “teoricieni dhe strategu kryesor në botë i jodhunës”.

Drejtues i shumë protestave, aktivisti i njohur ndahet nga jeta në

Në vitin 1952, ai udhëtoi për në Indi, ku u ndikua nga puna e Mahatma Gandhit, i cili mbrojti rezistencën paqësore kundër sundimit britanik.

Pas kthimit të tij në SHBA, Lawson u bë një avokat kryesor i protestës jo të dhunshme për lëvizjen për të drejtat civile.

Ai mori pjesë dhe drejtoi protesta të shumta që në fund të vitit 1964 çuan në futjen e ligjit të famshëm për të drejtat civile, i cili ndalonte diskriminimin në bazë të racës, ngjyrës së lëkurës, fesë, gjinisë ose origjinës kombëtare./E.T

Të fundit

GJKKO dënon me 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës, Luiza Mandi

Gjykata e Posaçme, ka dënuar më 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës Luiza Mandi, për vepren penale të shpërdorimit...

Shkodër, dhunohet punonjësi i Bashkisë, Ermal Dizdari

Punonjësi i bashkisë së Shkodrës Ermal Dizdari është dhunuar gjatë një konflikti. Ngjarja është shënuar rreth ors 09:00 në lagjen “Salo Halili’. Shkodër/Informacion paraprak Rreth orës...

“Musine Kokalari” po rilind”, Rama: 100 objekte arsimore përfundojnë këtë vit

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në Facebook pamje nga rindërtimi i shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari”, në Tiranë. Gjithashtu Rama shprehet se gati 100 objekte arsimore...

Si ta përballoni të nxehtin e verës pa kondicioner

Vera ka nisur zyrtarisht dhe siç duken parashikimet e motit, temperaturat edhe këtë vit do të jenë përvëluese për miliona njerëz në të gjithë...

19-vjeçarja kallëzon në polici se kërcënohet në rrjete sociale nga persona të panjohur

Një 19-vjeçare nga Bulqiza ka kallëzuar në polici se është kërcënuar në rrjete sociale nga persona të panjohur. Uniformat blu po vijojnë hetimet për identifikimin...

Lajme të tjera

Web TV