Rama ndan pamjet nga rruga e re Orikum-Dukat/ Lehtëson trafikun dhe shkurton distancat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Turistë të shumtë kanë zgjedhur Shqipërinë për të parë nga afër bukuritë e vendit tonë. Ndërkaq Shqipëria, për të pritur sa më mirë flukset e turistëve, ka përmirësuar edhe infrastrukturën rrugore. Një ndër to është edhe aksi rrugor Orikum-Dukat.

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale pamje nga rruga, siç e quan ai, “panoramike”, Orikum-Dukat. Sipas tij, ky investim infrastrukturor u shërben flukseve turistike të këtij sezoni, lehtëson trafikun dhe shkurton distancat për në plazhet e bukura të jugut.

“Mirëmëngjes

dhe me rrugën panoramike Orikum-Dukat, një investim infrastrukturor që i shërben flukseve turistike të këtij sezoni, duke lehtësuar trafikun dhe shkurtuar distancat për në plazhet e bukura të jugut, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan kreu i qeverisë.

Rruga Orikum-Dukat ka një gjatësi 14.7 kilometra. Ky aks nis nga Porti i Jahteve dhe përfundon në Urën e Shën Elizës, ku më pas do të lidhet me Tunelin e Llogarasë. Rruga u dha me koncesion në vitin 2018, dhe kostoja e saj përllogaritet në 50.5 milionë euro.

Të fundit

Korçë/ Shkoi të mblidhte çaj tek Qafa e Gjarprit, burri rrëzohet nga shkëmbi gjen vdekjen

Bie nga shkëmbi ndërron jetë mjë person. Ngjarja sipas policisë ka ndodhur në Moglicë të Maliqit në vendin e quajtur...

Paralajmëron SHBA: Rusia mund të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale

Bloomberg ka raportuar se një numër në rritje i kundërshtarëve të SHBA-së, të udhëhequr nga Rusia, janë përpjekur të ndikojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit...

Begaj vizitë zyrtare në Shkup, merr pjesë në Samitin e SEECP

Presidenti Bajram Begaj ditën e sotme do të jetë në Shkup për Samitin e SEECP, ( Samiti i Procesit të Bashkëpunimit në Europën Juglindore) Ai...

Festa e Shna Ndout/ Besimtarët mbyllin pelegrinazhin në “Kishën e Mrekullive”

Kjo e enjte shënon fundin e 13 të martave të mira dhe pelegrinazhit të besimtarëve. “Shna Ndoun” e cilësojnë si “kishën e mrekullive”. Ndër pelegrinë,...

GJKKO dënon me 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës, Luiza Mandi

Gjykata e Posaçme, ka dënuar më 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës Luiza Mandi, për vepren penale të shpërdorimit të detyrës. Sipas informacionve, ish-kryebashkiakia e...

Lajme të tjera

Web TV