Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • 12 qershor 1987/ Dënimi me vdekje dhe falja e Perandorit të Afrikës Qëndrore  

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  1987 – Ish-perandori i Republikës Qëndrore të Afrikës, Jean Bedel Bokassa dënohet me vdekje për krimet që ai kishte kryer gjatë sundimit të tij 13-vjeçar.

  Jean-Bédel Bokassa ishte një udhëheqës afrikan i cili ishte president i Afrikës Qendrore (1966–76) dhe perandor i vetëquajtur i Perandorisë Qendrore Afrikane (1976–79). Djali i një kryetari fshati, Bokassa ndoqi shkollat ​​lokale të misionit përpara se të bashkohej me ushtrinë franceze në vitin 1939. Ai u dallua në konfliktin francez në Indokinë dhe në vitin 1961 ai kishte arritur gradën e kapitenit. Me kërkesë të Pres. David Dacko, Bokassa la forcat e armatosura franceze për të kryesuar ushtrinë e Republikës së sapopavarur të Afrikës Qendrore. Më 31 dhjetor 1965, Bokassa përdori pozicionin e tij si komandant suprem ushtarak për të rrëzuar Dackon; ai u vetëshpall president i republikës më 1 janar 1966.

  Bokassa fillimisht udhëhoqi një sërë reformash në një përpjekje për të zhvilluar Republikën e Afrikës Qendrore. Ai u përpoq të nxiste zhvillimin ekonomik me Operacionin Bokassa, një plan ekonomik kombëtar që krijoi ferma dhe industri të mëdha të nacionalizuara, por plani u pengua nga menaxhimi i dobët. Më vonë ai u bë i njohur për politikat e tij autokratike dhe të paparashikueshme, dhe qeveria e tij u karakterizua nga riorganizime periodike në të cilat fuqia e presidencës rritej gradualisht. Në dhjetor 1976 Bokassa mori titullin Perandori Bokassa I dhe ndryshoi emrin e vendit të tij në Perandoria e Afrikës Qendrore. Ai u kurorëzua një vit më vonë – në imitimin e heroit të tij, Napoleon I – në një ceremoni luksoze që kushtoi më shumë se 20 milionë dollarë. Në këtë kohë, sundimi i Bokassa-s kishte falimentuar në mënyrë efektive vendin e tij të varfër dhe mbretërimi i tij si perandor doli të ishte jetëshkurtër. Pas vërtetimit të akuzave ndërkombëtare se Bokassa kishte marrë pjesë personalisht në një masakër të 100 nxënësve të shkollës nga garda e tij perandorake, paratrupat franceze kryen një grusht shteti ushtarak kundër tij që rivendosi republikën dhe rivendosi Dackon si president (shtator 1979). Bokassa shkoi në mërgim, fillimisht udhëtoi për në Bregun e Fildishtë, por më vonë u vendos në Francë.

  Lexo edhe :  Farat e kësaj fatkeqësie politike u mbollën dekada më parë

  Bokassa u dënua në mungesë me vdekje në vitin 1980, por ai në mënyrë të pashpjegueshme zgjodhi të kthehej në Republikën e Afrikës Qendrore në vitin 1986. Ai u arrestua dhe doli në gjyq, dhe në vitin 1987 ai u shpall fajtor për vrasjet e nxënësve të shkollës dhe krime të tjera (megjithëse ai u lirua nga akuzat për kanibalizëm). Dënimi i tij me vdekje u zbut më pas dhe ai u lirua në vitin 1993. Ai u fal pas vdekjes në vitin 2010, në lidhje me festimin e 50-vjetorit të vendit.

  Kalendar

  1920 – U nda nga jeta Selam Musai, luftëtar i shquar shqiptar pjesëmarrës në Luftën e Vlorës në 1920.

  1924 – Qeveria e sapoformuar (pas revolucionit të Qershorit) e kryesuar nga Fan Noli, shpalli programin e saj prej 20 pikash.

  1924 – Në Milton, Masaçusets, lindi George H. Bush, president i 41-të i Shteteve të Bashkuara, babai i presidentit të 43-të, George W. Bush.

  1967 – Gjykata e Lartë në Shtetet e Bashkuara shpall se të gjitha ligjet që ndalojnë martesën ndër-racore janë jo-kushtetues.

  1994 – Aeroplani Boeing 777 dy-motorësh, më i madhi në botë, kryen fluturimin e tij të parë.

  1999 – Lufta në Kosovë: Operacioni “Joint Guardian” fillon kur një forcë paqeruajtëse (KFOR) e drejtuar nga NATO hyri në Kosovë.

   

   

  Të fundit

  50 grabitje me vlerë 2 milionë euro në Spanjë, arrestohen dy shqiptarë

  Garda Civile Spanjolle, ka arrestuar dy persona për kryerjen e rreth 50 grabitjeve në ishujt Ibiza dhe Mallorca në...

  Gigi Hadid dhe Bradley Cooper do të martohen së shpejti

  Së shpejti mund të kemi dasmë në industrinë e huaj! Modelja e huaj, Gigi Hadid thuhet se po pret që aktori i njohur, Bradley Cooper...

  Superushqimet që ndikojnë në fertilitetin e meshkujve

  Kur një çift tenton shtatzëninë për më shumë së një vit dhe nuk arrijnë rezultat sigurisht se duhet kërkuar shkaktari, jo rrallë herë faktori...

  VIDEO/ Martohet ish-Missi shqiptar, publikohen pamje nga dasma luksoze

  Një nga vajzat më të bukura të ekranit shqiptar, modelja e njohur Diana Avdiu, i ka dhënë fund beqarisë. Ajo ka shkëlqyer me futanin e...

  Gabimet e zakonshme që bëni kur pastroni dhëmbët

  Ruajtja e higjienës orale është thelbësore për një buzëqeshje të shëndetshme dhe mirëqenien e përgjithshme. Nuk është e pazakontë që njerëzit të bëjnë gabime kur...

  Lajme të tjera

  Web TV