Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Pse njerëzit e pasur janë gjenetikisht më të rrezikuar nga sëmundja e kancerit

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Njerëzit e pasur janë gjenetikisht në rrezik më të madh prej sëmundjes së kancerit se sa të varfërit dhe ky është një përfundim që ka dalë nga një studim i ri. Ky hulumtim i kryer në “University of Helsinki” më Finlandë ekzaminoi marrëdhënien mes statusit socio-ekonomik dhe një sërë sëmundjesh të ndryshme.

  Personat që janë të privilegjuar të gëzojnë një status më të ngritur shoqëror, janë njëherësh në rrezik gjenetik më të shtuar për kancerin e gjirit, prostatës dhe llojeve të tjera të kësaj sëmundjeje. Nga ana tjetër, ata që janë më pak të pasur, janë gjenetikisht më të ndjeshëm ndaj diabetit, artritit, depresionit dhe kancerit të mushkërive thanë studiuesit.

  Udhëheqësja e studimit, mjekja Fiona Hagenbeek, e “Institute for Molecular Medicine Finland” (FIMM), tha se rezultatet fillestare mund të çojnë në gjetjen e të dhënave të tjera për të matur rrezikun e sëmdjeve bazuar në gjenetikë.

  “Në të ardhmen, protokollet e shqyrtimit për kancerin e gjirit mund të përshtaten në mënyrë që gratë e pasura, me arsim të lartë dhe të prekura nga kanceri i gjirit të kontrollohen më herët në moshë dhe më shpesh se gratë e kategorive të tjera,” tha ajo.

  Ky studim është shpallur si i pari që ka kërkuar lidhjen me statusit shoqëror të pacientëve dhe 19 llojeve të ndryshme sëmundjesh. “Shumica e modeleve të parashikimit për sëmundje lidhen me informacionet me bazë demografike, si gjinia dhe mosha biologjike, duke pranuar se shifrat e sëmundjeve ndryshojnë mes burrave dhe grave,” u shpreh mjekja.

  Fakti që profesionet e mira dhe njerëzit e shkolluar janë më të ekspozuar ndaj stresit, ankthit, depresionit në krahasim me personat që kanë një punë që ka vetëm lodhje fizike, gjithë ngarkesa “mendore” përkthehet në më shumë shanse për sëmundje ndaj kësaj kategorie shoqërore.

  Lexo edhe :  Vitamina e humorit të mirë! Zbuloni se në cilat ushqime mund ta gjeni

  Studiuesit theksuan se mund të bëhet punë e mëtejshme për të kuptuar plotësisht lidhjet midis profesioneve specifike dhe rrezikut nga sëmundje të ndryshme.

  “Studimi ynë u përqendrua vetëm tek individët me prejardhje evropiane dhe do të jetë gjithashtu e rëndësishme në të ardhmen të shohim nëse vëzhgimet tona në lidhje me ndërveprimin e statusit socio-ekonomik dhe gjenetika për rrezikun e sëmundjes përsëritet te njerëzit nga vendet me të ardhura më të larta,” shtoi Hagenbeek.

  Duket se qëllimi i këtij studimi është përfshirja e informacionit gjenetik në kujdesin shëndetësor duke personalizuar çdo kontroll dhe trajtim bazuar në të dhënat gjenetike./E.Ç

  Të fundit

  Zgjedhjet në Himarë, KSHZ regjistron koalicionin “Bashkë Fitojmë”! I përbërë nga 10 parti

  Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve shqyrtoi kërkesën e Koalicionit “Bashkë Fitojmë”, për regjistrimin si subjekt zgjedhor në zgjedhjet e pjesshme...

  ‘Rana e hedhun’ një mrekulli e Adriatikut, Rama ndan pamjet (VIDEO)

  “Rana e hedhun” është ndër plazhet më të preferuara në plazhin e Shëngjinit në Lezhë. Me ujëra të pastra e të kaltra ky plazh ranor...

  Pse mjeku duhet të jetë i sjellshëm dhe të dojë punën e tij dhe pacientët e tij.. ?

  Prof. Dr. Alketa Koroshi Imagjinoni të zgjoheni nesër për të gjetur një llambë magjike pranë shtratit tuaj dhe xhindi ju thotë se ka mbetur vetëm...

  Tha se nuk ishte e afërt me familjen/ Reagon babai i Hailey-t

  ailey është e martuar me Justin Bieber që nga viti 2018 dhe është mbi gjashtë muajshe shtatzënë me fëmijën e tyre të parë. Sakaq...

  Kombëtarja, në nivelin tjetër!

  Nga Andi Lila Futbolli është thjeshtë një lojë magjike,elementi suprizë e bën ketë lojë unikale. Në futboll ka favorit por nuk dihet fituesi,ndryshe ndodh në...

  Lajme të tjera

  Web TV