Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Alice në Rakiland

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Nga Edison Ypi 

  Edith Durham ishte dashamire me Shqipërisë. Por e paraqiti si vend të çuditshëm, misterioz, ekzotik. Me njerëz si shkaba që i kanë foletë në shkëmb dhe jetojnë qindra vjet. Nuk sëmuremi se jemi prej graniti. Mëngjez, drekë  darkë, hamë uranium, radium, pluton. Lindim femra trimnesha, që bëhen burrnesha, mbeten virgjëresha. Japim Besën. Mbajmë Fjalën. Respektojmë Kanunin. Edith Durham na paraqet si gjallesa interesante, kurioze, por  të thjeshta, primitive, njëqelizore, dydimensionale, për tu varur te gozhda e Vermoshit të hartës së Botës.

  Pakashumë kështu e kanë paraqitur Shqipërinë dhe shqiptarin edhe të tjerë europianë që kanë udhëtuar në viset tona.

  Alice Taylor nuk ngjan me pararendësit e Saj. E e ka çbërë këtë tabu’. E ka braktisur atë klishe’ idilike, romantike, minimalisht realiste.

  Për Alicen Shqipëria është një vend mesdhetar, tepër atraktiv, tmerrësisht i bukur. Me njerëz energjikë, deridiku të çartun. Vend me diell, klimë fantastike, reliev të thyer. Ku nuk banojnë kreshnikë epesh që rrokullisin shkëmbinj, apo diva që çvendosin male, thajnë detra, por njerëz të zakonshëm bërë me baltë perëndie. Njerëz që sëmuremi. Për mëngjez hamë trahana, në drekë fasule, në darkë përshesh me kos. Nuk jemi fort të përmbajtur. As fort trima nuk jemi. Llafosemi me zë të lartë. Pijmë raki. Hamë shumë mish. Duam më tepër qenin se komshiun etj.

  Pra për Alicen shqiptarët janë realë, deridiku kompleksë, në mënyrën e tyre edhe të sofistikuar. Dhe, si të tillë, janë më të fortë e më të bukur se Kreshnikët që tundin malet.

  Alice ka konstatuar prej kohësh se në vendin tonë ku pëlqehet dhe pihet raki aq dehëse sa po e kthve një herë prej saj nuk ndahesh dot, pra në Rakiland, përditshmëria është plot me të papritura, me dromca mahnitëse që të lënë pa mënt.

  Me përditshmërinë shqiptare, Alice nuk ka të ngopur, është vazhdimisht e uritur, non stop e etur.

  Dromcat, Alice i përjeton në vetë të parë, i dëgjojë në vend, në terren. Kahmos. Kudo ku ndodhin. Afër apo larg. Në qytet apo katund. Nëpër male, fusha, lugina, lumenj, përrenj.

  Këto dromca, këto eksperienca, këto aventura, Alice i qëmton me pasion të pashterrur. Kudo ku ndodhin. Alice e trullosur nga Bukuria dëgjon dhe dëshmon gjithçka, dhe, për t’i pavdekësuar i kthen në tekst të përsosur, që e shkruan me përpikmëri kompjuterike, si me rreze laser.

  Lexo edhe :  Çfarë pritet nga vizita e Scholzit në Beograd?

  Alice i mbledh dromcat shqiptare si mblidhet floriri nëpër rrjedhat e lumenjve. Me durim të madh. Si skllave e përunjur. Gjithë kohën duke rrotulluar sitën të iki uji dhe balta, të mbetet floriri.

  Gjatë mbledhjes së grimcave të florinjta, shqisave të Alices nuk u shpëton asgjë. Asnjë detaj. Asnjë nuancë. Asnjë nënkuptim.

  Alice vëren e mahnitur, për shembull, si i drejtohen bebes, por edhe të rriturve, me komplimenta kanibaleske si; Ta kafshoj dorën. Ta ha këmbën. Ta këpus faqen.

  Ose kur pret të caktojnë një afat që s’do e respektojnë kurrë, dhe i thonë; Kësmet.

  Apo kur, Alice që di shqip, fjalën “Zgjedhjet” e shqipton me vështirësi. I mbetet nëpër dhëmbë si baltë. Mos u mërzit Alice. “Zgjedhjet” që Ti mezi i shqipton, ne mezi i bëjmë.

  E të tjera e të tjera dromca shqiptareske që Alice i mbledh për shqiptarët ta njohin veten, dhe të huajt të njohin shqiptarët.

  Me 250 dromca të tilla, njëra më e bukur dhe më interesante se tjetra, Alice ka bërë një libër. Librin e promuovoi. Por unë nuk vajta.

  Në promuovimin e një libri kaq interesant nga një autore perfeksioniste që shkruan me kaq pasion, kaq vullnet, kaq përkushtim, duhej të kisha vajtur me vrap. Sapo ta merrja vesh se ky promuovim do ndodhte, duhej ta flakja lugën me të cilën po haja. Ta mbyllja librin që po lexoja. Të zgjohesha nga gjumi. Të anuloja çdo takim. Të refuzoja çdo angazhim. Por, më rafë pika, asnjë nga këto nuk bëra.

  Gabim i madh që s’vajta.

  Mëkat që s’e lan asnjë sapun. S’e fal asnjë Hoxhë, asnjë Prift, asnjë Baba teqeje.

  Libri i Alice Taylor me 250 aventura nga Shqipëria, nga Rakilandi, dallon kryekrejt nga librat e soc-autorëve të shumtë që sot zhurmojnë gjithandej. Ata që nënështrimin e kanë në gjak. Me Lidhjen e Shkrimtarëve i afroi balta e katundit. Në Sigurim i futi Dritëroi.

  Libri i Alices s’ka asgjë të përbashkët me këta menderlibra dhe lanetërit që i kanë zhgarravitur.

  Krim të madh bëra që nuk vajta në promovimin e Librit të Alices.

  Por pata një arsye për të mos vajtur.

  Po të shkoja, mysafirët që shkruajnë më ibret se Noc Rroku dhe vishen me Versace, mua që shkruaj më bukur se Këtho Spiri dhe vishem me Waikiki, do më përbuznin, tallnin, mallkonin, thashethemnonin.

  Të fundit

  Shkelën rregullat e qarkullimit, policia gjobit drejtuesit e patinave elektrike

  Policia rrugore në kryeqytet ka gjobitur disa këmbësore dhe drejtues patinash elektrike pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor....

  100 shishe shampanje dhe shishe uji gjenden në rrënojat nënujore të shekullit të 19-të

  Kur zhytësit në Detin Baltik u ndeshën me disa rrënoja në thellësi, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar,...

  Matura 2024/ Publikohen datat e provimeve të vjeshtës

  Miratohen datat e provimeve të Maturës Shtetërore në sesionin e vjeshtës. Sipas udhëzimit të Ministrisë së Arsimit provimet e maturës do të nisin më...

  Zgjedhjet në Himarë, KSHZ regjistron koalicionin “Bashkë Fitojmë”! I përbërë nga 10 parti

  Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve shqyrtoi kërkesën e Koalicionit “Bashkë Fitojmë”, për regjistrimin si subjekt zgjedhor në zgjedhjet e pjesshme për Kryetar të Bashkisë Himarë,...

  ‘Rana e hedhun’ një mrekulli e Adriatikut, Rama ndan pamjet (VIDEO)

  “Rana e hedhun” është ndër plazhet më të preferuara në plazhin e Shëngjinit në Lezhë. Me ujëra të pastra e të kaltra ky plazh ranor...

  Lajme të tjera

  Web TV