Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Skandali/ Familja më e pasur e Britanisë së Madhe në gjyq për trafikim njerëzor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Katër anëtarë të familjes më të pasur të Britanisë së Madhe janë në gjyq në Zvicër mes akuzave se kanë shpenzuar më shumë para për t’u kujdesur për qenin e tyre sesa për shërbëtorët e tyre. Familja Hinduja, me vlerë rreth 37 miliardë paund (47 miliardë dollarë), akuzohet për shfrytëzim dhe trafikim njerëzor. Familja zotëron një vilë në lagjen e pasur të Gjenevës, Këlni, dhe akuzat kundër tyre të gjitha lidhen me praktikën e tyre të importimit të shërbëtorëve nga India për t’u kujdesur për fëmijët dhe familjen e tyre.

Pretendohet se Prakash dhe Kamal Hinduja, së bashku me djalin e tyre Ajay dhe gruan e tij Namrata, konfiskuan pasaportat e personelit, i paguanin ato deri në 8 dollarë (7 £) për ditët 18-orëshe dhe u lejuan atyre pak liri të dilnin nga shtëpia. Edhe pse një marrëveshje financiare mbi shfrytëzimin u arrit javën e kaluar, hindujat vazhdojnë të gjykohen për trafikim, që është një vepër e rëndë penale në Zvicër. Ata mohojnë akuzat, shkruan BBC.

Këtë javë në gjykatë, një nga prokurorët më të famshëm të Gjenevës, Yves Bertossa, krahasoi pothuajse 10,000 dollarë në vit që ai pretendonte se familja kishte shpenzuar për qenin e tyre, me shumën ditore që dyshohet se po paguanin shërbëtorët e tyre. Avokatët e familjes Hinduja nuk i mohuan në mënyrë specifike pretendimet për paga të ulëta, por thanë se ato duhet të shihen në kontekst, duke vënë në dukje se stafi po merrte gjithashtu strehim dhe ushqim.

Akuza e orëve të gjata u kundërshtua gjithashtu, me një avokat mbrojtës që argumentoi se shikimi i një filmi me fëmijët hinduja nuk mund të klasifikohej vërtet si punë. Disa ish-shërbëtorë dëshmuan për hinduxhatë, duke i përshkruar ata si një familje miqësore që i trajtonte shërbëtorët e tyre me dinjitet. Por akuzat se shërbëtorëve u janë konfiskuar pasaportat dhe se ata nuk mund të dilnin as nga shtëpia pa leje, janë të rënda, sepse mund të gjykohen si trafik njerëzor. Bertossa po kërkon dënime me burg dhe miliona dollarë kompensim, si dhe tarifa ligjore.

Lexo edhe :  Pagat mesatare nëpër Evropë, ja shteti që kryeson

Ana e errët e Gjenevës

Nuk është hera e parë që Gjeneva, një qendër për organizatat ndërkombëtare, si dhe për të pasurit e botës, ka qenë në qendër të vëmendjes për keqtrajtimin e supozuar të shërbëtorëve. Në vitin 2008, Hannibal Gaddafi, djali i ish-diktatorit të Libisë Muammar Gaddafi, u arrestua në hotelin e tij me pesë yje në Gjenevë nga policia duke vepruar në bazë të informacionit se ai dhe gruaja e tij kishin rrahur shërbëtorët e tyre. Çështja më vonë u pushua.

Por shkaktoi një mosmarrëveshje të madhe diplomatike midis Zvicrës dhe Libisë, me dy shtetas zviceranë të arrestuar në Tripoli si masë hakmarrëse. Vetëm vitin e kaluar, katër punëtorë shtëpiak nga Filipinet ngritën një çështje kundër një prej misioneve diplomatike të Gjenevës në Kombet e Bashkuara, duke pretenduar se nuk ishin paguar prej vitesh. Rasti i vazhdueshëm dhe i profilit të lartë i Hindujas do të tërheqë vëmendjen, edhe një herë, në anën më të errët dhe më të shëmtuar të qytetit që pëlqen ta quajë veten “qyteti i paqes”. S.B

Të fundit

Profesori i shkencave politike: Atentati ndaj Trumpit do të ketë pasoja

Atentati ndaj kandidatit të pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të shkaktojë pasoja politike...

Rukola, arsyet pse duhet ta konsumoni

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë...

Kiara Tito poston foto me vjehrrën, komenti i Luit tërheq vëmendjen e të gjithëve

Prej ditësh familja Ejlli, Kiara, Lui dhe Luna, është duke shijuar pushimet në Turqi. Pjesë e tyre është bërë dhe nëna e Luizit. Çifti ka...

Francezja lind fëmijën në ambulancë në Korçë

Një franceze e martuar në Korçë ka lindur fëmijën e saj në ambulancë duke shkuar drejt martenitetit të këtij qyteti. Sipas mjekëve të martenitetit, 19...

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top Channel. Ai zbuloi të vërtetën e...

Lajme të tjera

Web TV