Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën perëndimore, pasi rivali i tij i vetëm u tërhoq nga kandidimi.

  Udhëheqësi holandez pritet të konfirmohet zyrtarisht si sekretar i përgjithshëm i NATO-s në ditët në vijim dhe të marrë detyrën kur kreu aktual, Jens Stoltenberg, të japë dorëheqjen më 1 tetor, pas gati një dekade në krye.

  Emërimi i afërt i Rutte vjen pasi Ukraina përballet me presionin e pamëshirshëm nga bombardimet ruse në rajonet e saj lindore, ndërsa Donald Trump konkurron për një mandat tjetër në Shtëpinë e Bardhë.

  Rutte, 57 vjeç vjeç, është një mbështetës i fortë i Ukrainës dhe fitoi shpejt mbështetjen e vendeve kyçe të NATO-s, duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën dhe Gjermaninë, pasi  shfaqi interesin për të drejtuar Aleancën, pas vendimit të tij për t’u tërhequr nga politika holandeze. Edhe pse ai është një kritik i Vladimir Putinit, Rutte mund të perceptohet si më pak armik sesa kandidatët e mundshëm nga Evropa Qendrore dhe Lindore, duke e bërë atë një zgjedhje gati konsensusi.

  Por për të siguruar punën, e cila kërkon marrëveshje unanime të 32 anëtarëve të NATO-s, atij iu desh të fitonte një miratim nga një Turqi fillimisht e kujdesshme, më pas të kapërcente kundërshtimin nga Hungaria.

  Capture

  Pengesa e fundit për emërimin e tij ra të enjten kur presidenti rumun, Klaus Iohannis, njoftoi se do të tërhiqej nga gara. Rumania do të mbështesë Rutte dhe do t’i dhurojë Ukrainës një nga dy sistemet e saj raketore Patriot, me kusht që aleatët ta zëvendësojnë atë me një sistem të ngjashëm të mbrojtjes ajrore, tha këshilli suprem i mbrojtjes i Bukureshtit, i kryesuar nga Iohannis.

  Më herët gjatë javës, Rutte e bindi Viktor Orbán të mbështeste ofertën e tij, duke kapërcyer vite të tëra tensionesh midis dy liderëve më jetëgjatë të BE-së mbi standardet demokratike në Hungari dhe shpenzimet e BE-së. Rutte dikur tha se Hungaria “nuk kishte më punë në Bashkimin Evropian” për shkak të legjislacionit anti-LGBTQ+ të Hungarisë.

  Lexo edhe :  Vaksina që të mbron përjetësisht nga gripi do të jetë gati së shpejti

  Në një takim në Bruksel, Rutte i dha liderit hungarez garanci se nuk do të vendoseshin trupa apo para hungareze në Ukrainë, në përputhje me një marrëveshje ekzistuese. Sllovakia, një tjetër pengesë, pasoi së shpejti duke shpallur mbështetjen e saj për Rutte.

  Rutte merr frenat e aleancës pas gati 14 vitesh si kryeministër holandez dhe 18 vitesh si udhëheqës i Partisë së tij Popullore liberale për Liri dhe Demokraci.

  Ai është i mbijetuari i madh i politikës holandeze, i mbiquajtur “Teflon Mark” për aftësinë e tij për të shmangur ndotjen nga skandalet. Për vite me radhë, personaliteti i tij i drejtpërdrejtë dhe jo i pakuptimtë e bëri atë të dashur për votuesit holandezë, duke e shtyrë atë të drejtonte katër qeveri të ndryshme koalicioni radhazi. Në një video virale, ai këmbënguli të pastronte kafenë që kishte derdhur, ndërsa stafi i pastrimit duartrokiste dhe ai qeshi me ngathtësinë e tij.

  I njohur për udhëtimin me biçikletë në punë – ose ngarjen e një Saab – Rutte bën pazaret e tij në supermarket dhe jeton në të njëjtën pjesë të Hagës ku u rrit.

  Për disa vite ai ka dhënë mësime sociale një herë në javë në një shkollë të mesme holandeze. “Ndoshta do ta bëj disa herë në javë,” tha ai korrikun e kaluar kur njoftoi se nuk do të kandidonte më për zgjedhje, pasi koalicioni i tij u shemb për shkak të politikës së imigracionit.

  Një tjetër pseudonim është “pëshpëritësi i Trump” për aftësinë e tij për të menaxhuar ish-presidentin amerikan, i cili mund të kthehet në Shtëpinë e Bardhë pas zgjedhjeve të nëntorit në SHBA. Rutte vlerësohet gjerësisht për shpëtimin e një samiti të NATO-s të vitit 2018 duke folur rreth Trumpit për shpenzimet e mbrojtjes.

  Nën Rutte, qeveria holandeze i ka dhënë Ukrainës 2.63 miliardë euro (2.22 miliardë £) në mbështetje ushtarake dhe premtoi 2 miliardë euro të tjera për vitin 2024. “Ukraina duhet ta fitojë këtë betejë. Për sigurinë e tyre dhe tonën”, ka thënë Rutte./e.t

  Të fundit

  Rikthim në 2008-n: Pse u rimbyllën listat e deputetëve?!

  Nga Ylli Pata Ky është një autogol politik i tmerrshëm më pak për mazhorancën dhe më shumë për PD-në e...

  “Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

  Bie herësi, 2/3 e deputetëve do jenë në garë të hapur brenda partisë. Edi Rama dhe Sali Berisha përmes të dërguarve të tyre, Damian...

  Zjarr në pjesën jugore të Italisë, evakuohen 1000 turistë

  Një zjarr shpërtheu mëngjesin e kësaj të marte në zonën turistike të Viestes, në Pulia (në jug), si pasojë e të cilit autoritetet vazhduan...

  Ushqimet që do t’ju mbajnë freskët, në këtë të nxehtë!

  Temperaturat e larta gjatë verës, po na lodhin të gjithë dhe disa prej nesh ndihen të stresuar dhe pa oreks. Disa ushqime nuk mund...

  Sherri në familje në Pogradec, kush është 80-vjeçari që plagosi të birin (Emrat)

  Një ngjarje e rëndë ndodhi mbrëmjen e sotme në Pogradec, ku babai plagosi të birin pas një debati për motive ende të paqarta. 80-vjeçari Agim...

  Lajme të tjera

  Web TV