Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Rreziku nga rrjetet sociale, psikiatrit ngrejnë alarmin: Ja çfarë duhet të…

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Mund të jetë me prindërit apo me shokët, por prioritet për të kanë rrjetet sociale.  Ameri na tregon se telefonin nuk e  heq nga dora thuajse gjatë të gjithë ditës.

  Madje  15 vjeçari thotë se  ndjehet nën  stres nëse nuk kontrollon  se çfarë po ndodh në tik tok apo snap chat.

  “Ky tik toku më ka bërë dëm, katër vjet rresht që e kam.”

  Çfarë dëmi të bën?  Psh nuk rri dot pa telefon ose kur dal me të shtëpisë me pi kafe ose me shokët  prap me telefon   jam gjithë ditën.    Përshembull më krijohet stres kur se hap snap chat  me pa  kush më ka shkruar apo kur se  hap tik tok me pa ca ka ndodh ndonje gjë e re.

  Kur e heq telefonin nga dora? Kur më thonë prindërit ose kur shkoj për të fjetur”

  Por qendrimi  për orë të tëra në internet i vë fëmijët dhe adoleshentët përballë rreziqeve, por dhe të panjohurave të botës virtuale. Studimet kanë treguar  se  mesatarisht kjo grupmoshë qendron në rrjetet sociale katër deri në pesë orë ndërsa  mjekët psikiatër  thonë se qendrimi për më shumë se tre orë  në këto  platforma  rrit shanset për tu prekur nga probleme të shëndetit mendor.

  “Ankth dhe depresion  problemet më të shumta, përveç këtyre fëmijët dhe adoleshentë  që përdornin mediat sociale përballen me probleme të të nxënit,  përqendrimit, kanë probleme me gjumin kjo për shkak të kohës së  zgjatur   në media sociale. Adoleshentë që qendrojnë mbi 3.5 orë në media sociale   në ditë kanë shanse më të mëdha  për të shfaqur probleme të shëndetit mendor.  Përballen me një realitet virtual që ska lidhje shumë me realitetin qe vetë jeton kjo mospërputhje shoqërohet me përjetime ankthi”.

  Pavarësisht përpjekjeve të prindërve të për t’i kufizuar you tube, tik tok, instagram apo lojrat  në rrjetet sociale  zënë kohën më të madhe të shumë fëmijëve.

  Lexo edhe :  Media amerikane “CN Traveler”: Zbuloni Shqipërinë, perlën e fshehur të Evropës

  “ër fat të keq është e pamundur që ti ndalim,  mundohem ta spostoj ta fus te leximi i  librave. Në momentin që shkojnë tek shkolla gjëja e parë para mësimit   është si ja kalove në tik tok e pe live apo free fire që pyesin shokët e klasës.  Derisa të ekzistojë interneti është  një luftë e humbur  nuk ja dalim dot sa do të mundohemi. ”

  Përballë pamundësisë për të ndryshuar situatën shumë prindër në botë revlotën  e shprehin dhe kështu.

  Si në këto video të shpërndara dhe po në rrjetet sociale  të përdoruara  prej fëmijëve të tyre  edhe si në një formë  ndërgjegjësimi për të tjerë.

  Prej shkatërrimit të kompjuterave, tabletave apo telefonave  duket se iu vjen dhe zgjidhja

  Por që prindërit të mos luftojnë vetëm, një ide interesante vjen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.  Kirurgu i përgjithshëm në administratën e  ish Presidentit Obama,  Vivek Murthy, i ka kërkuar Kongresit të  miratojë  vendosjen e etiketave paralajmëruese   rreth dëmeve që shkaktojnë  mediat sociale  në shëndetin mendor ngjashëm me mesazhet që tashmë vendosen në paketat e cigareve.  Ndërgjegjësimi sipas tij do të kufizonte përdorimin e  këtyre platformave.

  Sink psikiatria –

  Është një hap plus   kur bën një lloj ndërgjegjësimi lidhur me rrisqet që vijnë nga përdormi i rrjeteve sociale.

  Vetë fëmijët dhe adoleshentët  nuk janë mjaftueshëm të ndërgjegjesuër për pasojët që mund të shkakojë përdorimi i  rrjeteve  sociale, për hir  të moshës nuk kanë arritur atë pjekuri  mendore  për të bërë arsyetime në lidhje me informacionet  që marrin dhe qëndrimet që duhet të mbajnë

  Por nëse prej dy ditësh  Amerti 15 vjeç çlirmin prej mediave sociale ja solli thyrja e telefonit  me  etiketa të tilla do të ja sillte ndjesia  që i shkaktojnë sot figurat në paketa e cigareve./kb

  Të fundit

  Kurrë mos mbani taka gjatë shtatzënisë, ja pse

  Mëmësia është një përvojë emocionuese dhe e gëzueshme, por nuk është pa rreziqe. Trupi i një gruaje pëson ndryshime...

  E bukur dhe e vërtetë, Policia Rrugore në Tiranë ofron ujë qytetarëve dhe turistëve

  Do të vije bast se cila nga pijet është më e mira, dhe nuk do të besoje se do të ishte UJI përgjigjja e duhur për...

  Çfarë i ndodhi? Avokati i Berishës përfundon në spital

  Genc Gjokutaj ka deklaruar se nuk mund të konceptohet tërheqja e tij nga mbrojtja ligjore e kryetarit të opozitës Sali Berisha, e cila mbart...

  Britania miraton mishin e kultivuar, do të jetë në supermarkete në fund të këtij viti

  Britania e Madhe është vendi i parë në Europë që i thotë ‘po’ mishit të kultivuar. Por tani për tani do të fillojnë me...

  Jo vetëm për pushime, italianët zgjedhin Shqipërinë edhe për studime

  Shqipëria nuk preferohet nga italianët vetëm për pushime, por edhe për studime universitare. 32- vjeçarja Adele Campobasso ka zgjedhur të zhvillojë një pjesë të...

  Lajme të tjera

  Web TV