Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Hotelet në informalitet/ 2.3 mln turistë në 4 muaj, vetëm 13% të deklaruar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më shumë të huaj që vizitojnë vendin tonë po flenë në strukturat akomoduese. Të dhënat e fundit të INSTAT, tregojnë se vetëm në muajin prill 129.732 shtetas jo rezident u akomoduan në strukturat, me rritje prej 91.9% në raport me prillin e vitit të kaluar. Gjatë muajit prill një i huaj ka fjetur mesatarisht në Shqipëri 2.1 net, duke u rritur në raport me vitin e kaluar.

Rritja e numrit të turistëve dhe i netëve të qëndrimit në strukturat akomoduese lidhet edhe me masat e marra nga shtetit, i cili rishikoi ligjin dhe ashpërsoi gjobat për bizneset që nuk deklarojnë numrin real të pushuesve.

Ndërkohë sa i takon periudhës janar-prill në hotele, bujtina, agroturizma janë akomoduar në total 302.365 të huaj. Shifër kjo shumë më e ulët se numri total i të huajve që kanë hyrë në vend përgjatë katër muajve. Sipas INSTAT, nga janari në prill në vend kanë hyrë 2,329,242 të huaj. Pra rezulton se vetëm 1 nga 7 turistë të huaj që vizituan vendin ka qëndruar në strukturat akomoduese.

Sipas ekspertëve të fushës, shkaqet për këto diferenca ku ngrihet pikëpyetja se ku janë akomoduar 2 milionë turistët e tjerë, janë disa. Së pari, është informaliteti i lartë në sektor ku edhe struktura të paregjistruara japin dhoma, apartamente apo bujtina me qira, dhe një pjesë e turistëve qëndrojnë në këto ambiente. Së dyti edhe strukturat e regjistruara mund të mos deklarojnë numrin real të shtetasve që kanë akomoduar. Së treti, një pjesë e këtyre shtetasve jo rezident mund të jenë shqiptar me nënshtetësi dhe qëndrojnë tek të afërmit e tyre dhe së fundmi, një pjesë e madhe e turistëve janë kalimtar, pra qëndrojnë disa orë e largohen siç ndodh me qytetarët nga Kosova apo Maqedonia e Veriut.

Lexo edhe :  Drejtoria e Burgjeve lë të lirë Belerin

Përtej këtyre diferencave në shifra, ekonomia vijon të përfitojë miliona euro nga industria e turizmit. Vetëm në tre muajit e parë të vitit turistët e huaj kanë shpenzuar në Shqipëri 788 milionë euro, nga 624 milionë euro që ishte vlera në janar-mars 2023. Ndërkohë shqiptarët që kanë dalë jashtë vendit në këtë tremujor harxhuan 521 milionë euro, nga 435 milionë euro që ishte vlera e shpenzimeve vjet.

Pritshmëritë janë që këtë vit vendi të vizitohet nga 14 milionë të huaj, dhe të ardhurat të kapërcejnë shifrat e vitit të kaluar. Ndërsa Ministria e Turizmit raporton se ecuria pozitive ka vijuar edhe në maj, pasi për 5 muaj janë 3.3 milionë të huaj të ardhur në Shqipëri.

TURIZMI NË SHQIPËRI

Turistë             2,329,242 të huaj

Regjistruar          302.365 të huaj

Pa-regjistruar     2,026,877 të huaj

SHPENZIMET E TË HUAJVE

Janar-Mars 2023          624 mln euro

Janar-Mars 2024          788 mln euro

Rritja                          +164 mln euro

SHPENZIMET E SHQIPTARËVE

Janar-Mars 2023              435 mln euro

Janar-Mars 2024              521 mln euro

Rritja                               +86 mln euro

Të fundit

Profesori i shkencave politike: Atentati ndaj Trumpit do të ketë pasoja

Atentati ndaj kandidatit të pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të shkaktojë pasoja politike...

Rukola, arsyet pse duhet ta konsumoni

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë...

Kiara Tito poston foto me vjehrrën, komenti i Luit tërheq vëmendjen e të gjithëve

Prej ditësh familja Ejlli, Kiara, Lui dhe Luna, është duke shijuar pushimet në Turqi. Pjesë e tyre është bërë dhe nëna e Luizit. Çifti ka...

Francezja lind fëmijën në ambulancë në Korçë

Një franceze e martuar në Korçë ka lindur fëmijën e saj në ambulancë duke shkuar drejt martenitetit të këtij qyteti. Sipas mjekëve të martenitetit, 19...

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top Channel. Ai zbuloi të vërtetën e...

Lajme të tjera

Web TV