Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

Ushqimet që shkaktojnë gazra, mënyra e duhur si t’i konsumoni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe pse fasulet janë më famëkeqet për nxitjen e gazrave, ka shumë ushqime të tjera që shkaktojnë gazra dhe shqetësime gastrointestinale.

Gazat prodhohen kryesisht nga bakteret që jetojnë në zorrën e trashë kur ato ushqehen me grimca ushqimore që kalojnë nëpër zorrë.

Sasitë e moderuara të gazit, janë një shenjë që tregon se procesi i tretjes po kryhet normalisht.

Përveç fasuleve, ka një numër ushqimesh që mund t’ju shkaktojnë gazra, të cilat AgrWeb.org iu sugjeron t’i zbuloni më poshtë.

Qepët Dhe Hudhra

Qepa dhe hudhra kanë përqendrime të larta të fruktaneve, një lloj i karbohidrateve që është i vështirë për t’u tretur dhe mund të shkaktojnë gazra.

Gatimi i tyre ndihmon në prishjen e këtij përbërësi. Por nëse ende jeni shumë të ndjeshëm, provoni t’i shkëmbeni me kopër dhe karrota, ato do të treten më lehtë.

Frutat

Frutat si mollët, dardhët, mango, qershitë, frutat e thara, kajsitë dhe fiqtë, kanë përqëndrim të lartë të fruktozës.

Dhe kur sistemi juaj nuk i tret si duhet, ato mund të shkaktojnë gazra, dhimbje barku dhe diarre.

Fillimisht shtoni në regjimin tuaj ushqimor fruta me fruktozë të ulët si pjepri, bananet, luleshtrydhet dhe portokalli. Më pas, shtoni nga pak frutat me më shumë fruktozë.

Perimet

Brokoli, lakra dhe lakrat e Brukselit përmbajnë rafinozë, një lloj tjetër sheqeri që mund të jetë i vështirë për tu tretur.

Ai mund t’ju bëjë të ndiheni të fryrë dhe me dhimbje barku. Në këtë rast gatimi i tyre mund të ndihmojë në prishejn e rafinozës.

Bulmeti

Njerëzit me intolerancë ndaj qumështit dhe produkteve të tij, nuk mund ta tresin plotësisht laktozën, një lloj sheqeri që gjendet në këto produkte.

Lexo edhe :  Pesë minuta mjaftojnë për bark të rrafshët

Kjo sepse zorra e hollë nuk prodhon laktazë mjaftueshëm, një enzimë përgjegjëse për tretjen e tyre.

Megjithatë, shumica e njerëzve mund ta menaxhojnë gjendjen e tyre duke kontrolluar sasinë e ushqimeve me laktozë ose duke konsumuar versionet pa laktozë.

Drithërat E Plota

Dietologët rekomandojnë futjen graduale të ushqimeve të pasura me fibra në regjimin tuaj ushqimor.

Dhe njëkohësisht të konsumoni sa më shumë ujë, për të përshpejtuar procesin e tretjes.

Përndryshe, nëse fibrat qëndrojnë për një kohë të gjatë në zorrën e trashë, ato mund të fermentohen dhe të shkaktojnë gazra dhe fryrje barku.

Ushqimet e Skuqura

Ushqimet e skuqura zakonisht shkaktojnë gazra sepse yndyra që përmbajnë është makronutrienti që tretet më ngadalë.

Ushqimi i yndyrshëm duke kaluar shumë kohë në sistemin tretës, fermentohet në zorrën e trashë dhe mund të shkaktojë gazra, fryrje barku dhe diarre. S.B

Të fundit

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën e foshnjave të parakohshme

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri...

Zaragoza është në rrugën e duhur për të nënshkruar me mesfushorin Keidi Bare

Në një zhvillim të fundit, drejtori sportiv Juan Carlos Cordero dhe përfaqësuesi i mesfushorit shqiptar, Juanma López, kanë bërë hapa të rëndësishëm drejt nënshkrimit...

Ç’do të ndodhë mes Kimmich dhe FC Bayern? Ja kur vendoset e ardhmja e yllit gjerman

Çfarë do të ndodhë mes Joshua Kimmich dhe FC Bayern? Kjo pyetje aktualisht po trazon shumë mendje në Mynih. Kontrata e 91-herë lojtarit të kombëtares...

VIDEO/ Kim Kardashian rikrijon videon virale së bashku me Andrea Bocellin

Nga India në Itali, motrat Kardashian janë gjithmonë aty ku është vëmendja. Kim dhe Khloé Kardashian bënë një sërë paraqitjesh mahnitëse në dasmën e...

Strategu i fushatës së Bill Clinton: Dyert për Biden janë mbyllur

Fushata e rizgjedhjes së Presidentit Biden ka përfunduar plotësisht, parashikoi të enjten komentatori politik i CNN dhe ish-strategu i Bill Clinton, Paul Begala. “Kam folur...

Lajme të tjera

Web TV