Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • 9 korrik 1982/ Rrëzohet Pan Am 759, vriten 145 persona

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Më 9 korrik të vitit 1982 vioni civil i linjës ajrore, Pan Am 759, rrëzohet në Kenner, të Luizianës, duke vrarë të 145 personat që ndodheshin në bord dhe tetë të tjerë në tokë. Ky fluturim, ishte planifikuar për të përshkuar linjën ajrore midis Miamit dhe San Diegos. Përplasja pati numrin më të madh të viktimave të aviacionit në 1982.

  Pan Am Flight 759 ishte një fluturim i rregullt i pasagjerëve vendas nga Miami në San Diego, me ndalesa gjatë rrugës në New Orleans dhe Las Vegas. Më 9 korrik 1982, Boeing 727 që fluturonte në këtë rrugë u rrëzua në periferi të New Orleans të Kenner pasi u detyrua të rrëzohet nga një mikroshpërthim pak pas ngritjes. Të gjithë 145 në bord, si dhe tetë persona në tokë, u vranë.

  Në momentin e aksidentit, avioni mbante 137 pasagjerë dhe një pasagjer pa të ardhura në kabinë, së bashku me një ekuipazh prej shtatë personash. Kapiteni ishte 45-vjeçari Kenneth L. McCullers, i cili kishte 11,727 orë fluturimi, duke përfshirë 10,595 orë në Boeing 727. McCullers u përshkrua nga të tjerët si një pilot “mbi mesataren”, i cili ishte “rehat” për të fluturuar për shkak të gjykimi dhe aftësia e tij e shkëlqyer për të ushtruar komandë.

  Oficeri i Parë ishte 32-vjeçari Donald G. Pierce, i cili kishte 6127 orë fluturimi, duke përfshirë 3914 orë në Boeing 727.

  Pierce u përshkrua nga kapitenët e tjerë si pilot i ndërgjegjshëm me njohuri të shkëlqyera të sistemeve të avionëve dhe procedurave dhe teknikave të fluturimit të kompanisë. Inxhinieri i fluturimit ishte 60-vjeçari Leo B. Noone, i cili kishte 19,904 orë fluturimi, duke përfshirë 10,508 orë në Boeing 727. Të tre ekuipazhet e fluturimit, duke përfshirë kapitenin, oficerin e parë dhe të dytin. oficer, u raportuan se nuk kishin probleme me gjumin ose shëndetin dhe i kishin kaluar të gjitha kontrollet e aftësisë pa probleme.

  Parashikimi i motit i lëshuar në orën 07:40 të 9 korrikut nga Qendra Kombëtare Meteorologjike e Nju Orleansit përmbante stuhi, turbulenca të mundshme të forta, akull dhe prerje të erës. Grafiku i motit në orën 18:00 me kohën lokale identifikoi një sistem me presion të lartë të vendosur 60 milje detare nga bregu i Luizianës. Asnjë front apo zona me presion të ulët nuk ishte brenda 100 miljeve detare  nga aeroporti. Parashikimi midis 1200 dhe 2200 tregoi “re të shpërndara, të ndryshueshme në re të thyera në 3,000 këmbë (910 m), stuhi dhe shira të moderuar”. Sipas NWS (Shërbimi Kombëtar i Motit), nuk kishte paralajmërime të rënda për motin për kohën dhe zonën e aksidentit.

  Lexo edhe :  “Gjaku derdhej kudo, menduan se vdiqa”, Trump rrëfen momentin e atentatit: Isha i qetë

  Fluturimi 759 filloi ngritjen e tij nga Pista 10 në Aeroportin Ndërkombëtar të New Orleans (tani Louis Armstrong New Orleans International), në Kenner, Luiziana në orën 16:07:57 me kohën qendrore të ditës, me destinacion Las Vegas, Nevada. Në kohën e ngritjes së Fluturimit 759, pati stuhi mbi lindje të aeroportit dhe lindje-verilindje të skajit të nisjes së pistës 10. Erërat u raportuan të ishin “të furishme dhe rrotulluese”.  Oficeri i parë. Pierce ishte piloti që fluturonte dhe kapiteni McCullers ishte monitoruesi i pilotit, siç është regjistruar në regjistruesin e zërit të kabinës së avionit.

  Kalendar

  1922 – Johnny Weissmuller noton 100 metra në stilin e lirë në 58.6 sekonda duke thyer rekordin botëror të notit dhe ‘pengesën e minutës’. Wissmuller ishte një nga notarët më të shpejtë në botë në vitet 1920-1930.

  1944 – Gjatë luftës Fino-Sovjetike, Finlanda fiton betejën e Tali-Ihantala, beteja më e madhe e luftuar ndonjëherë në territorin e Europës Veriore.

  1955 – Manifesti Russell–Einstein bën thirrje për zvogëlimin e rrezikut të luftës bërthamore. Ajo nënvizoi rreziqet e paraqitura nga armët bërthamore dhe bëri thirrje për udhëheqësit e botës të kërkojnë rezolutat paqësore të konflikteve ndërkombëtare.

  1956 – Lind në California, Tom Hanks. Hanks, është një aktor dhe kineast amerikan. I njohur për rolet e tij komike dhe dramatike, Hanks është një nga yjet më të njohur  të filmit në të gjithë botën

  1962 – Starfish Prime teston efektet e një prove bërthamore në një lartësi orbitale. Një raketë Thor që mbante një kapele termonukleare W49 dhe një Mk. 2 automjete reentry u lëshua nga Johnston Atoll në Oqeanin Paqësor, rreth 900 milje në jug-perëndim të ishujve Hawaii.

  2002 – Vdes në moshën 77 vjeçare, Rod Steiger. Steiger, ishte një aktor amerikan, i shquar për portretizimin e tij të personazheve jo të mirë, shpesh të paqëndrueshëm dhe të çmendur.

  Të fundit

  Kamala Harris del për herë të parë në publik pas tërheqjes së Joe Biden nga gara

  Zëvendëspresidentja e qeverisë amerikane, Kamala Harris, ka dalë publikisht për herë të parë pas njoftimit të Presidentit të Shteteve...

  Shqiptarët punojnë 8 orë më shumë se europianët, eksperti: Duhet ndryshuar qasja

  Sipas një raporti të fundit, në Shqipëri punohet mesatarisht rreth 44 orë në javë, gati 8 orë më shumë sesa në vendet e BE-së....

  Goditi me grusht Halit Valterin, shoqërohet në komisariat Tedi Blushi

  Pas ngjarjes së ndodhur sot në sallën e Këshillit Bashkiak, sekretari i Përgjithshëm i partisë së Ilir Metes, Tedi Blushi, është shoqëruar për në...

  “Pistë” e re për Joao Felix, klubi i Premier League përgatit transferimin e portugezit

  Një tjetër klub po hyn në garë për João Félix. Sipas gazetës angleze “The Guardian”, Aston Villa ështtë e interesuar për shërbimet e portugezit...

  “Kripa nga deti në faturë”, 4 sufllaqe 40 mijë lekë në Himarë

  Veç infrastrukturës së munguar, duket se një prej arsyeve të rënies drastike të turizmit këtë sezon janë dhe çmimet e larta deri në abuzim...

  Lajme të tjera

  Web TV