Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Një rekord 2023 për muzetë italianë, me Koloseun në krye

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Panteoni i dyti, por shifrat në rënie me biletën që kushton 5 euro

  Pesëdhjetë e shtatë milionë e shtatëqind e tridhjetë mijë e pesëqind e dy vizitorë. Janë ato që janë futur në muze, monumente dhe zona arkeologjike shtetërore në Itali në vitin 2023 sipas të dhënave të reja të Ministrisë së Kulturës.

  Një numër rekord krahasuar me të kaluarën, me një rritje prej 10,7 milionë vizitorësh krahasuar me një vit më parë dhe 2,4 milionë krahasuar me rekordin e fundit, atë të vitit 2018 (periudha para pandemisë), kur u arritën 55,3 milionë bileta në të gjithë vendin. Të gjitha për të ardhurat totale prej 313.9 milionë euro, 30% më shumë se në vitin 2019, kur u regjistrua kulmi i tyre maksimal.

  Në krye të renditjes së atraksioneve me pagesë më të vizituara është Koloseu, ku kanë mbërritur 12.3 milionë turistë, duke fituar më shumë se 79 milionë euro (bruto). Në vendin e dytë, Panteoni. Numri i hyrjeve në tempullin romak përfshin edhe ato falas, pra ato para futjes së biletës 5 euro, në korrik 2023. Aq sa, nëse në gjysmën e dytë të vitit hynë 1.6 milionë vizitorë të paguar, në më parë kishte pasur 3.6. Dy milionë të tjerë. Këtë vit “ndoshta numri i lartë i vizitorëve do të jetë në rënie fiziologjike”, shpjegoi drejtori i përgjithshëm i muzeve, Massimo Osanna, “do të më dukej shumë e çuditshme që Panteoni, megjithëse një nga vendet më ikonike në Romë, është më të frekuentuar se Uffizi”, të cilët janë të tretët në renditje. Tashmë në vitin 2018, megjithatë, vizitorët në Panteon ishin shumë më të lartë se ata të galerive fiorentine: pothuajse 9 milionë për të parën, 2.7 milionë për të dytën (përfshirë biletat kumulative).

  Lexo edhe :  Serbia organizon arratisjen e të burgosurve nga Kosova/Ministrja: Duam hetim ndërkombëtar

  Për ministrin Gennaro Sangiuliano, megjithatë, “ne duhet të ngarkojmë” për aksesin në “burimet e garancisë për të mbështetur muzetë”. Aq sa “e bëra Elon Musk të paguante biletën e Pantheonit”, kujton ai. Kjo është një mënyrë, përsëriti ai, për të “rritur dhe përmirësuar gjithnjë e më shumë ofertën e muzeve tanë”. Por jo vetëm. Sangiuliano dëshiron të krijojë të reja. “Në dekretin e Konkurrencës – deklaroi ministri – ne shkruajmë shprehimisht se duam të krijojmë, p.sh., muze të rinj në rajonet jugore, të rëndësishëm për rajonin”. Më tej, shtoi ai, “jemi jashtëzakonisht bujarë në dhënien e muzeve falas”, si në rastin e të dielave dhe festave pa pagesë, reduktime për të rinjtë dhe kategoritë e mbrojtura.

  Numri më i madh i pranimeve në muze, monumente dhe parqe arkeologjike është në Qendër, ku arrijnë në pothuajse 37 milionë, për një të ardhur prej 195 milionë euro. I ndjekur nga Jugu me 12.6 dhe më shumë se 80 milionë të ardhura. Më në fund Veriu: 8 milionë turistë për 38.7 milionë euro. Rajonet që bëjnë më mirë janë Lazio (27.4 milionë aksese), Campania (10.4) dhe Toscana (8.6).

  Prezantimi i të dhënave ishte gjithashtu një mundësi për të rihapur aplikacionin ‘Muzetë Italiane’ i cili, një vit pas aktivizimit të tij, përfshin mbi 400 institucione. Ndër veçoritë e platformës është edhe një sistem i drejtpërdrejtë i menaxhimit të biletave, tashmë i miratuar nga 130 muze dhe parqe, që sipas Sangiuliano mund të jetë edhe një “zgjidhje kundër shitjes së biletave, një problem që ne po e zgjidhim”. Softueri ka gjetur interes edhe “nga Siçilia, e cila duke qenë një rajon autonom nuk bën pjesë në kompetencat specifike të Ministrisë së Kulturës dhe drejtorisë së përgjithshme të muzeve”, shtoi Osanna.

  Të fundit

  Balluku në bypass-in e Vlorës: Asnjë tolerancë për abuzuesit e hapësirave publike

  Në bypass-in e Vlorës, përmes ndërhyrjes së Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, është bërë e mundur largimi i...

  Kamala Harris del për herë të parë në publik pas tërheqjes së Joe Biden nga gara

  Zëvendëspresidentja e qeverisë amerikane, Kamala Harris, ka dalë publikisht për herë të parë pas njoftimit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, se...

  Shqiptarët punojnë 8 orë më shumë se europianët, eksperti: Duhet ndryshuar qasja

  Sipas një raporti të fundit, në Shqipëri punohet mesatarisht rreth 44 orë në javë, gati 8 orë më shumë sesa në vendet e BE-së....

  Goditi me grusht Halit Valterin, shoqërohet në komisariat Tedi Blushi

  Pas ngjarjes së ndodhur sot në sallën e Këshillit Bashkiak, sekretari i Përgjithshëm i partisë së Ilir Metes, Tedi Blushi, është shoqëruar për në...

  “Pistë” e re për Joao Felix, klubi i Premier League përgatit transferimin e portugezit

  Një tjetër klub po hyn në garë për João Félix. Sipas gazetës angleze “The Guardian”, Aston Villa ështtë e interesuar për shërbimet e portugezit...

  Lajme të tjera

  Web TV