Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Ekspertët: Ja çfarë ndodh me trupin tuaj gjatë temperaturave ekstreme verore

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Normalisht, trupi juaj është mësuar me një gamë të caktuar temperaturash, zakonisht midis 97 dhe 99 gradë Fahrenheit. Sipas Dr. Judith Linden, nënkryetare ekzekutive e departamentit të mjekësisë në Qendrën Mjekësore të Bostonit, kur truri juaj ndjen një ndryshim, ose më të ulët ose më të lartë se kaq, ai përpiqet të ndihmojë trupin tuaj të ftohet ose të ngrohet.

  “Ka një sërë mënyrash të ndryshme në të cilat (truri) përpiqet të freskojë trupin. Një mënyrë, mënyra më e zakonshme që ne mendojmë, është që ju të djersiteni,” tha Linden.

  Poret hapen, trupi djersitet dhe djersa avullon, gjë që e fton trupin. Mënyra e dytë se si trupi juaj ftohet është duke zgjeruar enët dhe duke rritur rrahjet e zemrës, gjë që ndihmon në sjelljen e nxehtësisë dhe gjakut në sipërfaqen e trupit tuaj dhe më pas ndihmon në çlirimin e asaj nxehtësie të tepërt.

  Kur jeni të ekspozuar ndaj temperaturave të larta, bëhet më e vështirë për trupin tuaj që të përpiqet të vazhdojë me ftohjen. Sipas klinikës Mayo, dhe nëse mjedisi juaj është i nxehtë dhe i lagësht, djersa nuk avullohet aq lehtë gjë që e shtyn temperaturën e trupit tuaj edhe më lart, sipas klinikës Mayo.

  “Sa më e lartë të jetë lagështia, aq më të ulëta ju nevojiten temperaturat për nxehtësinë ekstreme,” tha Linden.

  Temperaturat e larta të trupit mund të çojnë në dëmtim të trurit dhe organeve të tjera vitale . Ato gjithashtu mund të çojnë në disa sëmundje të lidhura me nxehtësinë.

  Llojet e sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë

  Sipas Dr. Linden, sëmundjet që lidhen me nxehtësinë e lehtë, duke përfshirë ngërçet janë më të zakonshmet. Dhimbjet e nxehtësisë mund të zhvillohen tek njerëzit që djersiten shumë, përfshirë edhe gjatë ushtrimeve. Djersitja e tepërt përdor të gjithë kripën dhe lagështinë e trupit dhe mund të çojë në dhimbje ose spazma të muskujve, zakonisht në bark, krahë ose këmbë.

  Lexo edhe :  Shkencëtarët në Britani: Është zbuluar ilaçi që mund të zgjasë jetën për 25%

  Mund të zhvillohet gjithashtu një acarim i lëkurës i shkaktuar nga djersitja e tepërt në mot të nxehtë dhe të lagësht dhe është më i zakonshëm tek fëmijët e vegjël. Zakonisht është një grup i kuq puçrrash ose flluskash dhe ka tendencë të jetë në vende duke përfshirë qafën, pjesën e sipërme të gjoksit ose në rrudhat e bërrylave.

  Shenjat paralajmëruese të gjendjes jo të mirë shëndetësore mund të përfshijnë temperatura jashtëzakonisht të larta të trupit, lëkurë të kuqe dhe të thatë, një puls të shpejtë, dhimbje koke, marramendje, të përziera ose humbje të vetëdijes. S.B

  Të fundit

  Sulmojnë Veliajn në Këshillin Bashkiak. Ja çfarë ndodhi!

  Sapo nisi mbledhja e Këshillit Bashkiak të Tiranës është shoqëruar me tensione. Ndërsa po fliste kryebashkiaku Erion Veliaj, anëtari...

  28 mijë maturantë përballë sfidës! Duhet të bëjnë zgjedhjen për karrierën e tyre

  reth 28 mijë maturantët e Republikës së Shqipërisë, kanë hyrë në një fazë të rëndësishmë të arsimimit të tyre. Nga data 30 korrik deri në...

  U largua nga shtëpia, djali i Madonnas: S’kam para për ushqim

  Djali i Madonna-s, David Banda, me sinqeritet ka treguar se si duket jeta e tij që kur u largua nga shtëpia e nënës së...

  Vapa shton rastet me meningit, mjekja paralajmëron: Infeksioni prek trurin dhe zemrën

  Temperaturat e larta, që na shoqëruan për afro dy javë, përveç problematikave të shumta kanë shkaktuar rritje të numrit të pacientëve me encefalit dhe...

  Ndodh ndryshimi që pritej prej kohësh në Jug / Çfarë ndodhi me hotelet

  Thuajse dy javë më parë ishte e vështirë të siguroje për fundin e korrikut apo për gushtin një hotel me çmim ekonomik në Sarandë....

  Lajme të tjera

  Web TV