Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Jo, banorët e ishullit të Pashkëve nuk kryen ekocid

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Polinezianët që banuan në ishullin e Pashkëve një mijë vjet më parë nuk i dëmtuan burimet e tij siç mendohej deri më sot, por, përkundrazi, jetuan në harmoni me mjedisin.

  Rreth një mijë vjet më parë, një grup polinezianësh kolonizuan një ishull të vogël të quajtur Rapa Nui, një nga vendet më të largëta në Tokë, duke prerë pemët, duke shfrytëzuar burimet e tij natyrore – me fjalë të thjeshta, duke kryer ekocid : kjo është historia që mbetet për këtë Ditën, ata treguan për fundin e trishtuar të ishullit të Pashkëve, të mbytur nga një popullsi e cila, kur evropianët zbarkuan në 1722, ishte zvogëluar në disa mijëra njerëz.

  Sipas një studimi të botuar në Science Advances (i cili konfirmon atë që u zbulua nga një studim tjetër i vitit 2017 ) çështja ishte shumë e ndryshme: larg nga një jetë e paqëndrueshme ekologjikisht, polinezianët gjetën mënyra alternative për të mbijetuar në mjedisin më pak se mikpritës të ishullit. , duke ruajtur një popullsi të qëndrueshme për shekuj.

  Asgjë veç kolapsit!

  Me ndihmën e modeleve të mësimit të makinerive , studiuesit vlerësuan shtrirjen e të ashtuquajturave kopshte shkëmbore , parcela toke të mbrojtura nga shkëmbinj ku banorët rritnin patate të ëmbla, duke arritur në përfundimin se këto mbulonin një sipërfaqe të barabartë me më pak se 0.5% të të gjithë ishullit. – dhe jo, siç është vlerësuar më parë, 10% apo edhe 19%. “Ishte krejt e kundërta e një kolapsi: elasticiteti i banorëve i lejoi ata të mbijetonin me burime kaq të kufizuara , duke përshtatur jetën e tyre me mjedisin”, shpjegon Dylan Davis, koordinatori i kërkimit.

  Ishull i largët dhe jo shumë mikpritës

  Ishulli i Pashkëve është ndoshta vendi më i largët i banuar në Tokë: shteti më i afërt kontinent është Kili, i cili ndodhet rreth 3500 km në lindje. Ishulli shtrihet për 163 km2 dhe është i përbërë nga shkëmbinj vullkanik : ndryshe nga Hawaii ose Tahiti, megjithatë, këtu shpërthimet ndaluan qindra mijëra vjet më parë, kështu që toka nuk është pjellore dhe e pasur me minerale, por e thatë. Për t’i bërë gjërat edhe më keq , baticat bien shpejt, duke e bërë të vështirë kultivimin e peshkut (i cili është i përhapur në ishujt e tjerë polinezian).

  Lexo edhe :  Udhëtarët paralajmërohen për më shumë vonesa në fluturime, pas ndërprerjes të Windows

  Jo më shumë se 3 mijë njerëz

  Një studim i vitit 2013 vlerësoi shtrirjen e kopshteve shkëmbore bazuar në imazhet satelitore infra të kuqe, por marzhi i gabimit ishte shumë i madh (vlerësimet ishin midis 2.5% dhe 12.5% ​​të sipërfaqeve të kultivuara). Një studim i vitit 2017 kishte identifikuar një sipërfaqe të kultivuar të barabartë me 31 km2 (19% e ishullit); të gjitha këto hipoteza i kishin bërë studiuesit të mendonin se banorët e ishullit të Pashkëve dikur ishin 17.500 apo edhe 25.000.

  Vlerësimet e reja ulin në mënyrë drastike këto shifra: vetëm 76 hektarë tokë të kultivuar, e barabartë me më pak se gjysmë pikë përqindjeje të të gjithë ishullit. Vetëm 2,000 njerëz mund të kishin mbijetuar duke ngrënë patatet e ëmbla të rritura në këtë mënyrë, por ndoshta kishte disa të tjera (rreth 3,000) sepse dieta e tyre përfshinte gjithashtu peshk, banane, sheqer kafe dhe taro (një zhardhok i ngjashëm me patate).

  “Studimet e kaluara ndoshta kanë ngatërruar rrethimet e shumta shkëmbore natyrore me kopshtet shkëmbore,” shpjegon Davis.

  Një shembull për të marrë frymëzim

  Prandaj, nuk ishte ekocid, por një shembull i përsosur i përshtatjes me mjedisin nga i cili mund të merrnim frymëzim, pasi do të duhet të mësojmë të përballemi me kushte gjithnjë e më pak të favorshme klimatike : sipas Seth Quintus, antropolog në Universitetin e Havait. i pa përfshirë në studim, mbijetesa në Rapa Nui të lashtë – një ishull subtropikal i izoluar dhe i thatë – ishte një sfidë e konsiderueshme për banorët e asaj kohe.

  Të fundit

  Kryeson Vjena për të 3-tin vit radhazi/ 10 qytetet më të mira për të jetuar

  Vjena është shpallur qyteti më i mirë në botë për të jetuar, për të tretin vit radhazi në vitin...

  Fluks i lartë në portin e Durrësit/ Ja sa persona hynë në Shqipëri vetëm gjatë fundjavës

  Një fluks të lartë ka pasur dhe porti i Durrësit, i cili ka mirëpritur mbi 14 mijë persona vetëm gjatë fundjavës që lamë pas. Sipas...

  Tedi Blushi e gjuajti me letra, Veliaj: Do kërkoj zbatimin e ligjit

  Kryetari i bashkisë Tiranë, Erion Veliaj ka reagur në platformën X lidhur me incidentin e mbledhjes së sotme të Këshillit Bashkiak. Duke iu referuar veprimit...

  Momenti i incidentit mes Blushit dhe Valterit! Anëtari socialist bën kallëzim në polici

  Ky është momenti kur Tedi Blushi, sekretari i Përgjithshëm i PL-së, godet me grusht në sallën e këshillit Bashkiak, këshilltarin socialist Halit Valteri. Blushi hodhi...

  “Diçka e bukur po vjen”, Elsa Lila befason me projektin e ri

  Pas “Ferma VIP”, këngëtarja e njohur Elsa Lila do të vijë së shpejti për publikun shqiptar me një libër. Arlinda Dudaj ia ka zbuluar...

  Lajme të tjera

  Web TV