Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Oliver Kromuell, reformatori republikan i Britanisë që i preu kokën mbretit Çarls I

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Nga Leonard Veizi

  Edhe sot e gjithë ditën ai mbetet nga personazhet më të debatuar të historisë britanike. Dhe po aq i adhuruar mbetet gjithashtu, edhe pse republika e tij u shemb bashkë me vdekjen e tij dhe kokën e prerë të një mbreti. Ishte një puritan i devotshëm por intolerant ndaj katolikëve duke besuar se ky ndikimi fetar ndoti Kishën e Anglisë ndaj dhe duhej larguar. Megjithëse drejtoi me dorë të hekurt në 5-së vitet e pushtetit të tij, duke qenë krejt i pamëshirshëm me armiq e kundërshtarë, britaniket i vendosën sërish një kurorë suksesi mbi kokë republikanit, por nga ana tjetër mbajtën me vetëmohim monarkinë e tyre…

  …Në listën e filmave historik që ekrani i Tiranës transmetonte në vitet ’80, përveç Robin Hud apo Rob Roi u transmetua dhe filmi i jashtëzakonshëm “Cromwell”, ku rolin kryesor e luante një nga yjet e kinemasë britanike dhe asaj amerikane bashkë, Riçard Harris.

  Filmi

  “Cromwell” është një film dramatik historik britanik i vitit 1970, shkruar dhe drejtuar nga Ken Hjus. Me aktorin Riçard Harris në rolin kryesor, filmi në fjalë paraqet një portret të fuqishëm të këtij njeriu. Ai bazohet në jetën e Oliver Kromuell, i cili u ngrit për të udhëhequr forcat parlamentare gjatë viteve të mëvonshme të Luftës Civile Angleze dhe, si Lord Protektor, sundoi Britaninë e Madhe dhe Irlandën në vitet 1650. Filmi përmban një kast aktorësh, të udhëhequr nga Riçard Harris si Kromuell dhe Alek Genes si Mbreti Çarls I, me Robert Molei si Eduard Montegu, Konti 2 i Mançesterit dhe Timothi Dollten si Princi Rupert i Rajnit.

  Filmi fokusohet në luftën e Oliver Kromuellit kundër Mbretit Çarles I dhe përpjekjet e tij për të vendosur një Republikë. Harris sjell një performancë të fuqishme dhe të ndjeshme, duke kapur kompleksitetin dhe kontradiktat e karakterit të Kromuell-it. Filmi anashkalon disa fakte historike, për efekt artistik, por kritika është shprehur se ai pasqyron me besnikëri vendosmërinë vizionin e Kromuell-it për një Angli të lirë nga tirania mbretërore. Megjithatë personazhi gjithashtu nuk shmanget nga kritikat për metodat e tij të ashpra dhe të diskutueshme gjatë sundimit 5 vjeçar.

  Filmi mori dy nominime për Oscar gjatë Çmimeve të 43-të të Akademisë të mbajtur në vitin 1971, duke fituar një për kostumet më të mira nga Vitorio Nino Novarese, por duke humbur një tjetër për këngën më të mirë origjinale, të kompozuar nga Frank Kordell. Ai u nominua gjithashtu për një çmim BAFTA për dizajnin më të mirë të kostumeve dhe një çmim Golden Globe për këngën më të mirë origjinale. Në Festivalin e 7-të Ndërkombëtar të Filmit në Moskë në 1971 fitoi çmimin për aktorin më të mirë (Riçard Harris) dhe u nominua për Çmimin e Artë si filmi më i mirë (Ken Hjus). Filmi mori vlerësime negative për pasaktësitë e shumta historike; megjithatë, shumë lëvdata shkuan për aktrimin, partiturën dhe dizajnin e kostumeve.

   Historia

  Oliver Kromuell, një nga figurat më të rëndësishme në historinë e Anglisë, mbetet një personazh kontroversial dhe kompleks. Për shumë njerëz, ai është një hero revolucionar që luftoi për liri dhe barazi, ndërsa për të tjerë, ai është një tiran që shkatërroi traditat dhe sundoi me dorë të hekurt.

  Lindur më 25 prill 1599 në Huntingdon, Angli, Kromuell vinte nga një familje e klasës së mesme. Ai mori një edukim të mirë dhe studioi në “Sidney Sussex College” në Universitetin e Kembrixhit. Përmes martesës me Elizabeth Baurça në vitin 1620, ai fitoi lidhje të fuqishme politike dhe sociale.

  Me titullin Gjeneral Lejtnant, Kromuell u dallua shpejt në fushën e betejës edhe pse në fakt nuk kishte asnjë trajnim zyrtar ushtarak përpara fillimit të luftës. Por ai njihet gjithashtu si dhe burrë shteti, dhe mbrojtës i Komunuelthit republikan në vitet 1653–’58 që përfshinte Anglinë, Skocinë dhe Irlandën.

  Kromuell mbahet mend më së miri për fushatën e tij në Irlandë, – në vitet 1649-‘50, – e ndërmarrë nga Parlamenti për eliminimin e mbështetësve të Mbretit në mërgim Çarls II. Fushata nisi me masakra në Droheda dhe Ueksford, ku u vranë disa mijëra ushtarë e civilë, por nuk u kursyen as mbështetësit e Kishës Katolike.

  Si një ushtarak në anën parlamentare të Luftës Civile Angleze kundër mbretit Çarles I, Kromuell ndihmoi në përmbysjen e monarkisë Stuart dhe, si Zot Mbrojtës, ai e ngriti statusin e vendit të tij edhe një herë në atë të një lider evropian, pushtet që kishte rënë pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth I. Roli i tij në Luftën Civile Angleze që u zhvillua mes viteve 1642-1651, ishte vendimtar. Lufta shpërtheu për shkak të konfliktit midis mbështetësve të Mbretit Çarles I dhe Parlamentit. Kromuell tregoi shkathtësi të jashtëzakonshme ushtarake dhe fitoret e tij në betejat e Marstin Mor dhe Nejsbi ndihmuan në fitimin e luftës nga Parlamenti duke çuar në fund të fundit, e Çarles I drejt ekzekutimit, në vitin 1649.

  Pas ekzekutimit të mbretit, Anglia u bë republikë dhe Kromuell u emërua Lordi Mbrojtës në vitin 1653. Gjatë kohës së tij si udhëheqës, ai reformoi ushtrinë dhe administratën, por qeverisja e tij shpesh përfshihej në masa të ashpra dhe autoritare. Ai shtypi rebelimet në Irlandë dhe Skoci me një ashpërsi që ende kujtohet me zemërim në ato vende.

  Kromuell karakterizohet si një njeri me dhunti të jashtëzakonshme dhe karakter të fuqishëm. Ai u bë një nga sundimtarët më të shquar në historinë moderne evropiane. Edhe pse një kalvinist i bindur, ai besonte thellë në vlerën e tolerancës fetare. Në të njëjtën kohë, fitoret e Kromuell-it brenda dhe jashtë vendit ndihmuan për të zgjeruar dhe mbajtur një qëndrim mendor puritan, si në Britaninë e Madhe ashtu edhe në Amerikën e Veriut, që vazhdoi të ndikonte në jetën politike dhe shoqërore deri në kohët e fundit.

  I ashtuquajturi Parlamenti i Dytë i Protektoratit, i krijuar në 1657, ofroi ta bënte Kromuellin mbret. Megjithatë, duke qenë se ai kishte luftuar aq shumë për të shfuqizuar monarkinë, ai refuzoi postin dhe u emërua me ceremoni Zot Mbrojtës për herë të dytë.

  Kromuell vdiq më 3 shtator 1658 në moshën 59-vjeçare, Thuhet se vdiq nga sëmundja e veshkave ose një infeksion i traktit urinar. Djali i tij Riçard Kromuell mori postin, por u detyrua të jepte dorëheqjen për shkak të mungesës së mbështetjes brenda Parlamentit dhe ushtrisë.

  Pas vdekjes së Kromuell, Anglia kaloi një periudhë të shkurtër paqartësie politike deri në restaurimin e monarkisë në 1660 me Çarles II, i cili kishte jetuar në mërgim.

  Gati dy vjet pas vdekjes së Kromuell, më 30 janar 1661 – në 12 vjetorin e ekzekutimit të Charles I – trupi i Kromuell u zhvarros nga mbështetësit e monarkisë nga vendi i pushimit në “Westminster Abbey” dhe iu pre koka. Koka e tij u shfaq në majë të një shtylle jashtë “Westminster Hall” për më shumë se 20 vjet.

  Pavarësisht se si e perceptojnë njerëzit, ndikimi i Oliver Kromuell-it në historinë e Anglisë është i pamohueshëm, dhe figura e tij vazhdon të jetë objekt studimi dhe debati për historianët dhe publikun e gjerë.

  Në përfundim, Oliver Kromuell mbetet një nga personazhet më të diskutueshme dhe të studiuara në historinë britanike, një njeri i cili ndryshoi rrjedhën e historisë me vendosmëri, guxim dhe, ndoshta, një dorë të hekurt.

  Të tjera

  Për jetën dhe veprimtarinë e Oliver Kromuellit janë realizuar një seri dokumentarësh dhe filmash televiziv. Një dokumentar është titulluar “Oliver Cromwell – The King Killer”, 97 minuta, i vitit 2004 nën drejtimin e Xhejms Ransi ku interpreton Deivid Staki.

  Një tjetër dokumentar është dhe “Cromwell: Warts and All” 58 minuta, ku nën regjinë e Andre Tomson dhe skenar nga Ronald Frejm, interpreton Xhim Karter.

  Gjithashtu mbi jetën dhe veprimtarinë e Oliver Kromuell janë shkruar dhe plot libra biografik ku mes të tjerash janë dhe këto botime:  “Cromwell Our Chief of Men” nga Antonia Fraser, “Oliver Cromwell” nga Barry Coward, “God’s Executioner” nga Micheál Ó Siochrú, “Oliver Cromwell: New Perspectives” nga Patrick Little, “Cromwell’s Head” nga Jonathan Fitzgibbons, etj

  Të fundit

  Dorëheqja e Biden dhe … ‘thonjtë’ e Berishës në ‘fytin’ e PD

  NGA Jakin Marena Presidenti amerikan Joe Biden dha të dielën në mbrëmje dorëheqjen nga kandidimi për një mandat të dytë...

  Sipas këtij studimi, turshitë reduktojnë stresin dhe përmirësojnë gjumin

  Dihet gjerësisht se dieta luan një rol të rëndësishëm në mirëqenien e përgjithshme. Një hulumtim i ri shkencor, i botuar në revistën “Molecular Psychiatry”...

  “Nuk ka siguri për familjen e tij”, Di Maria i mbyll derën rikthimit në Argjentinë

  Ka përfunduar një pjesë e telenovelës Di María. Presidenti i Rosario Central, Gonzalo Belloso, konfirmoi se lojtari argjentinas nuk do të kthehet në klubin...

  BBC: A mundet Kamala Harris të mposhtë Donald Trump? Çfarë thonë sondazhet

  Një faktor prapa vendimit të Presidentit Biden për të hequr dorë nga fushata e tij për rizgjedhje, thuhet se ishin të dhënat e tij...

  Kryeson Vjena për të 3-tin vit radhazi/ 10 qytetet më të mira për të jetuar

  Vjena është shpallur qyteti më i mirë në botë për të jetuar, për të tretin vit radhazi në vitin 2024 nga “The Economist”. Përveç Vjenës...

  Lajme të tjera

  Web TV