Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Simptoma e papritur që shkaktohet për shkak të vapës ekstreme

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Disa rreziqe shëndetësore vijnë me motin e ngrohtë, disa prej të cilave mund të jenë të dukshme, si djegia nga dielli dhe dehidratimi. Një problem shëndetësor më pak i zakonshëm që mund të shfaqet kur temperaturat rriten është diarreja.

  Çrregullime të ndryshme mund të shkaktojnë diarre gjatë nxehtësisë ekstreme, thanë ekspertët, shkruan Verywellhealth.com.

  “Kur jashtë bëhet nxehtë, disa gjëra mund të shkaktojnë probleme me stomakun si diarre”, tha Saurabh Sethi, një gastroenterologe me bazë në Fremont, Kaliforni.

  Thënë kështu, ka disa hapa që mund të ndërmerrni për të pakësuar shanset tuaja për të përjetuar këtë efekt anësor të motit të ngrohtë.

  “Nuk ka asnjë përgjigje se pse ndodh kjo, por mund të ketë disa faktorë kontribues” për të cilët mund të përgatiteni, tha për Verywell Dana Zalkin, një gastroenterologe.

  Për të qëndruar të shëndetshëm në ditët e nxehta të verës do të ishte mirë të dini se si të ruani ushqimin siç duhet.

  Çfarë e shkakton diarrenë gjatë vapës ekstreme?

  Ka shkaqe të ndryshme të diarresë së lidhur me nxehtësinë, duke përfshirë bakteret nga ushqimi i gatuar jo mirë, dehidratimi dhe disa çrregullime shëndetësore.

  Bakteret nga ushqimi i jo përgatitur siç duhet

  Një nga shkaqet kryesore të diarresë në verë është gastroenteriti bakterial, një lloj gastroenteriti infektiv.

  “Temperaturat më të ngrohta e bëjnë më të lehtë rritjen e baktereve në ushqim”, tha Sethi. “Ngrënia e ushqimit me shumë baktere mund t’ju japë gastroenterit, i cili ju bën të sëmurë dhe mund të shkaktojë diarre”.

  Temperaturat më të ngrohta janë arsyeja pse gastroenteriti bakterial është më i zakonshëm në verë, shtoi Zalkin.

  Lloje të ndryshme bakteresh mund të shkaktojnë gastroenterit bakterial, duke përfshirë E. coli dhe Salmonella.

  Dietat që njerëzit zakonisht i konsumojnë në temperatura më të ngrohta mund të luajnë gjithashtu një rol, tha Sethi.

  Lexo edhe :  Zbuloni kush janë frutat me pak sheqer që kanë ndikim pozitiv në shëndet

  “Në mot të nxehtë, njerëzit shpesh hanë më shumë sallata, fruta ose ushqime që mund të mos jenë mbajtur në ambiente të ftoha”, shpjegoi ai. “Nëse nuk kujdeseni siç duhet për këto ushqime, ato mund të kenë baktere që shkaktojnë helmim ushqimor, duke çuar në diarre”.

  Dehidrimi

  Çështje të tjera shëndetësore që janë të zakonshme gjatë verës – domethënë dehidratimi dhe sëmundjet e lidhura me nxehtësinë – mund të kontribuojnë gjithashtu, tha Sethi.

  “Moti i nxehtë ju bën të djersitni më shumë, gjë që mund të çojë në humbjen e tepërt të ujit nga trupi juaj”, shpjegoi ai. “Kur je i dehidratuar, mund të ndikojë në stomak dhe të shkaktojë diarre”.

  Sëmundja inflamatore e zorrëve

  Disa kërkime kanë ngritur gjithashtu pyetje nëse njerëzit me sëmundje inflamatore të zorrëve (IBD) mund të përjetojnë simptoma më të rënda, duke përfshirë diarrenë, gjatë temperaturave më të ngrohta.

  “Ka disa studime që kanë sugjeruar se ka një rrezik në rritje të shpërthimeve të IBD në muajt e ngrohtë, [por] ne nuk e dimë domosdoshmërisht nëse është [i lidhur] me vetë motin ose gjëra të tjera, [si] ndryshim në dietë ose dehidrim”, shpjegoi Zalkin.

  Vlen gjithashtu të theksohet se aspekti psikologjik i nxehtësisë mund të lidhet këtu; Sethi shtoi: “Vetë moti i nxehtë nuk e përkeqëson drejtpërdrejt sëmundjen inflamatore të zorrëve, por ndjenja e stresit nga nxehtësia mund t’i përkeqësojë simptomat për njerëzit që e kanë atë”.

  Nëse keni një trakt gastrointestinal të ndjeshëm, duhet të qëndroni në ambiente të freskëta.

  Në përgjithësi, qëndrimi për një kohë të gjatë në nxehtësi ekstreme mund të jetë i rrezikshëm, shtoi ekspertja Sethi.

  “Përpiquni të mos qëndroni gjatë në vende të nxehta dhe gjeni mënyra për t’u freskuar”, theksoi ekspertja. S.B

   

  Të fundit

  “Kripa nga deti në faturë”, 4 sufllaqe 40 mijë lekë në Himarë

  Veç infrastrukturës së munguar, duket se një prej arsyeve të rënies drastike të turizmit këtë sezon janë dhe çmimet...

  Dorëheqja e Biden dhe … ‘thonjtë’ e Berishës në ‘fytin’ e PD

  NGA Jakin Marena Presidenti amerikan Joe Biden dha të dielën në mbrëmje dorëheqjen nga kandidimi për një mandat të dytë presidencial, vetëm 4 muaj para...

  Sipas këtij studimi, turshitë reduktojnë stresin dhe përmirësojnë gjumin

  Dihet gjerësisht se dieta luan një rol të rëndësishëm në mirëqenien e përgjithshme. Një hulumtim i ri shkencor, i botuar në revistën “Molecular Psychiatry”...

  “Nuk ka siguri për familjen e tij”, Di Maria i mbyll derën rikthimit në Argjentinë

  Ka përfunduar një pjesë e telenovelës Di María. Presidenti i Rosario Central, Gonzalo Belloso, konfirmoi se lojtari argjentinas nuk do të kthehet në klubin...

  BBC: A mundet Kamala Harris të mposhtë Donald Trump? Çfarë thonë sondazhet

  Një faktor prapa vendimit të Presidentit Biden për të hequr dorë nga fushata e tij për rizgjedhje, thuhet se ishin të dhënat e tij...

  Lajme të tjera

  Web TV