Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno

Depresioni pas diplomimit: Si ta tejkaloni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Diplomimi shihet shpesh si një portë për mundësi të reja, por shumë të rinj e gjejnë veten duke u përballur me depresionin pas diplomimit.
Kjo përvojë është e zakonshme dhe mund të jetë sfiduese.

Realiteti i depresionit pas diplomimit

Kalimi nga bota akademike në “streset” e jetës së të rriturve mund të na çojë natyrshëm në ndjenjat e zbrazëtisë dhe konfuzionit. Edhe pse nuk është renditur zyrtarisht në “Manualin Diagnostik dhe Statistikor të Çrregullimeve Mendore” (DSM-5), shumë të sapodiplomuar i përjetojnë këto simptoma depresive.

Shkaqet:

1. Përballja me realitetin: Kalimi nga një mjedis i strukturuar akademik në një realitet të paparashikueshëm mund të jetë stresues.

2. Pasiguria në punësim: Lufta për të siguruar një punë mund të dëmtojë vetëvlerësimin dhe të rrisë nivelet e ankthit.

3. Rrethi shoqëror: Humbja e mbështetjes së përditshme të miqve mund të çojë në izolim.

4. Presion për të ardhura financiare: Jeta pas-studentore dhe kostot që e shoqërojnë lidhen ndjeshëm me depresionin.

5. Mungesa e rutinës: Një orar i pastrukturuar mund të çojë në ndjenjën e mungesës së qëllimit.

Simptomat:

· Trishtim ose zbrazëti e vazhdueshme
· Humbja e interesit për aktivitete të caktuara
· Lodhje dhe mungesë energjie
· Ndryshime në oreks ose në peshë
· Çrregullime të gjumit
· Vështirësi në përqendrim
· Ndjenjat e pavlefshmërisë
·
Por…Si t’i tejkaloni këto simptoma? Ja disa hapa:

1. Krijoni një rutinë: Krijimi i një programi ditor ju mban aktivë, të fokusuar dhe redukton stresin.

2. Vendosni objektiva realiste: Ndani detyrat në hapa të menaxhueshëm dhe festoni arritjet e vogla.

3. Ruani raportet: Qëndroni në kontakt me miqtë dhe familjen për të luftuar izolimin.

4. Praktikoni kujdesin për veten: Jepni përparësi ushtrimeve, ushqimit të shëndetshëm dhe pasione.

Lexo edhe :  Rimel blu, rikthim në verën e viteve '80

5. Kërkoni ndihmë profesionale: Terapistët dhe këshilluesit e shëndetit mund të ofrojnë mbështetje të vlefshme. Terapia konjitive-sjellëse (CBT) është efektive.

Mos harroni se nuk jeni vetëm!

Depresioni pas diplomimit është një sfidë e vërtetë, por ju nuk jeni vetëm. Kalimi nga universiteti në realitetin e të rriturve kërkon kohë.

Duke kuptuar shkaqet dhe simptomat dhe duke zbatuar strategji efektive të përballimit të këtij tranzicioni, ju mund ta kaloni me sukses në këtë periudhë të vështirë. Mbani mend: Kapitulli tjetër i jetës suaj është i mbushur plot me mundësi të reja./E.Ç

Të fundit

Shpejtësi dhe përdorim telefoni në timon, Rrugorja e Tiranës arreston 13 persona

Policia Rrugore e Tiranës, ka arrestuar 13 persona gjatë javës që lamë pas. Gjithashtu, janë vendosur më shumë se...

Atentati ndaj Trump, si i shpëtoi atentatori vëzhgimit të forcave të sigurisë/ Dëshmitë

Si mund të ndodhte kjo? Pas atentatit ndaj ish-presidentit amerikan Donald Trump, autoritetet amerikane të sigurisë janë përballur me pyetje të dhimbshme. Pse Shërbimi Sekret...

Lamine Yamal ëndërron: Dhuratë për ditëlindje? Të ngre trofeun me tifozët në Madrid

Lamine Yamal mbush 17 vjeç dhe e pret një takim me historinë. Këtë të diel ylli i Barcelonës ka shansin për të ngritur lart...

Sulmi ndaj Trump/ Berisha: Dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë akt të urryer kriminal

Edhe kreu i PD-së Sali Berisha i është bashkua reagimeve për sulmin me armë ndaj ish-presidentit të SHBA-ve Donald Trump. Berisha shkruan se e dënon...

“Riktheni futbollin në shtëpi”, Spanjë-Angli luhet edhe në media: E ardhmja është e jona

Akti i fundit i “Euro2024” premton spektakël, Spanjë-Angli, dy ekipe me filozofi të ndryshme, me histori të ndryshme, me një rrugëtim krejtësisht të ndryshëm,...

Lajme të tjera

Web TV