Bor Ana

“Anisa mban erë se s’lahet”/Detaje shokuese nga ngjarja në Kombinat

Besonin tek ringjallja, prandaj u vetëflijuan!  Anisa Josifi, vajza e cila u gjet e pajetë dyshohet se kishte ndërruar jetë prej disa kohësh, por mbahej në banesë duke u lyer me vaj dhe udhull në mënyrë që të mos...

Trajnohen qentë që mund të dallojnë me nuhatje të infektuarit me virus

Në një projekt të drejtuar nga Shkolla në Londër e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale, Qenëve të Detektimit Mjekësor dhe Universitetit Durham, Dr Claire Guest po trajnon disa qenë për t’i bërë ata të dallojnë nëpërmjet nuhatjes paceintë të sëmurë...

Divorcet/Lushnje, në 1 muaj 40 kërkesa për ndarje në gjykatë

Zgjidhjet e martesave në qytetin e Lushnjes duket se janë rritur ndjeshëm gjatë periudhës së pandemisë. Plotë 40 çiftet kanë përfunduar në gjykatë gjatë muajit fundit. Sipas avokatit Jurid Sharka ndër shkaqet kryesore janë problemet ekonomike, të ndjekura nga tensionet...

Transporti urban pritet të rikthehet të hënën/Veliaj: Filloni shërbimin ose do të humbisni licencat

Transporti urban në Tiranë pritet që të rikthehet të hënën. Kryebashkiaku Erion Veliaj u kërkoi operatorëve që të fillojnë shërbimin ndaj qytetarëve, dhe në rast të kundërt, do të humbasin licencat. “Besoj që shumica e linjave do të dalin të...

Bie nga motori i ujit (ish)-partnerja e Stresit, dalin pasojat e rënies (Foto)

Ende e paqartë është situata e çiftit më të komentuar në rrjetet sociale Kejsi dhe Stresi. (Ish)-partnerja e Stresit, mbetet gjithmonë aktive për publikun, ku ndan me ta më shumë rreth përditshmërisë saj. Së fundmi Kejsi ka treguar se teksa...

AKU/600 inspektime, 28 mostra dërgohen për analizim mikrobiologjik

Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, si pjesë e Taskforcës Anticovid vijonë inspektimet për zbatimin e protokolleve të sigurisë që parandalojnë përhapjen e infeksionit. “Në të gjitha monitorimet kërkohet nga bizneset që të zbatohen rreptësisht të gjitha protokollet e sigurisë kundër përhapjes...

Studimi: Virusi ka pësuar mutacion, përhapet shpejt dhe është më pak vdekjeprurës

"Koronavirusi ka pësuar mutacion, që përhapet më shpejt. Mirëpo, nuk ka mutacione kaq të rënda sa mutacionet e mëparshme të virusit" Në këtë përfundim kanë dal pas një studimi shkenctarët, përfundim ky i publikuar në revistën mjekësore “Cell”. Ky studim arrinë...

INSTAT: Burrat shqiptar jetojnë më pak dhe emigrojnë më shumë

Popullsia e Shqipërisë në janar të vitit 2020 ishte 2 milionë e 845 mijë e 955 persona, me një rënie prej 0.58% krahasaur me një vit më parë. Sipas INSTAT, migracioni neto negativ i burrave dhe grave është faktori...

Durrës/U jepen tapitë 110 familjeve, Lame: Denonconi ata që iu kërkojnë para

Këtë të premte në qytetin e Durrësit 110 familje janë pajisur me lejet e legalizimit të një pallati në lagjen nr. 2 . Tapitë janë dorëzuar qytetarëve nga Artan Lame i cili u ka kërkuar të pranishëm të njoftojnë të...

“Ringjallja”/ Flet sociologia: Ky sekt ka sjellë histori tragjedish

Nënë e bijë u vetëflijuan,  mbajtja e trupit të viktimës 15 muaj brenda shtëpisë, 2 vite pa dalë jashtë apartamentit, besimi tek sekti fetar e tek “Ringjallja”, mbeten detajet shokuese  të ngjarjes së një nate më parë në zonën...
685 POSTIME
0 KOMENTET

Të fundit

Murrizi akuza të forta ndaj Bashës: Delirant se do bëhet një ditë burrë shteti

Deputeti i opozitës, Myslim Murrizi nuk përmbahet ndaj kreut të PD Lulzim Basha, i cili dje në mbrëmjen u...

Maqedoni e Veriut/6 viktima dhe 147 te infektuar vetëm në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga COVID-19 duket se po rritet edhe në Maqedoninë e Veriut. Vetëm në 24 orërt e fundit Ministria e Shëndetësisë ka bërë...

Kosovë, 6 persona humbin jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Kosova sot ka shënuar rekord të zi sa i përket vdekjeve nga pacientët me COVID-19. Veç sot, ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se kanë vdekur...

Femrat apo meshkujt më të paguarit në Shqipëri? Ja profesionet me më shumë të ardhura

Meshkujt në Shqipëri vijojnë të paguhen më shumë se sa femrat për të njëjtin pozicion pune, fenomen që ndër vite nuk ka ndryshuar. Sipas publikimit...

Aksidentohen dy policë, po patrullonin me motor në Orikum

Dy policë janë aksidentuar pasditen e sotme në Orikum. Efektivët kanë qenë duke patrulluar në zonën e Orikumit, kur kanë humbur drejtimin e motorit me...