rudina dobi

Bjellorusi/ Luakshenk nën presion, ultimatumi i opozitës po afrohet

Dhjetëra mijëra njerëz marshuan në Minsk dhe qytete të tjera të Bjellorusisë, duke kërkuar dorëheqjen e udhëheqësit autoritar, Alyaksandr Lukashenka, pavarësisht kërcënimit të Ministrisë së Brendshme se do të përdorë forcën vdekjeprurëse. Autoritetet vendosën kamionë ushtarakë dhe topa uji në...

SHBA/ Debati i ardhshëm presidencial me mikrofona që do të mbyllen

Debati i ardhshëm presidencial midis  presidentit amerikan, Donald Trump dhe kundërshtarit të tij demokrat, Joe Biden do të realizohet me mikrofona që do të mund të fiken, kështu kandidatët mund të flasin pa u penguar nga njëri-tjetri, ka njoftuar...

Irlandë/ Covid-19  rikthehen në bllokim vendin përballë valës së dytë të koronavisit

Pavarësisht përpjekjeve dhe masave të shumta kufizuese të marra nga vendet e BE-së numri i viktimave në kontinent ka kaluar numrin e të prekurve të 200,000 personave, ndërsa numri i infeksioneve po afrohet në 5 milion. Qeveria irlandeze, në përpjekje...

Argjentinë/ Më shumë se një milion raste me COVID-19

Argjentina kalon shifrën e  një milion rasteve me koronavirus, ndërsa në kryeqytet, Buenos Aires është regjistruar numri më i madh i infektimeve të reja. Sipas raportit të fundit të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë së Argjentinës, gjatë 24-orëve të kaluara,...

Londër/ Aeroportin “Heathrow” nis “testin Lamp”  për koronavirus

Testi i shpejtë me pështymë, që tani është i krahasueshëm në dy terminale në “Heathrow” të Londrës, njihet si testi Lamp. Ky test është më i shpejtë sesa ai PCR, meqë mostrat nuk duhet të dërgohen nëpër laboratorë. Një numër në...

A ekziston në botë një vend i paprekur nga covid?

Ndërkohë që e gjithë bota ndodhet nën pushtetin e covid- 19, diku në Kanada virusi nuk ka mundur të depërtojë. Rastet me koronavirus janë duke u rritur ndjeshëm në të gjitha rajonet e Kanadasë, por Nunavut është rajoni me verior...

SHBA/ Nuk do të ketë vaksinë kundër koronavirusit para zgjedhjeve

Presidentit Trump më herët ka folur për një vaksinë që do të luftonte koronavirusin para zgjedhjeve të 3 nëntorit. Ndërkohë Gjigandi farmaceutik “Pfizer” njoftoi se nuk do të kërkojë autorizim emergjent për nxjerrjen e vaksinës së saj kundër koronavirusit deri...

Çeki/ Përshkallëzohen masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme

Ndërkohë që numri i personave të infektuar me koronavirus vazhdon të rritet në këtë shtet Republika Çeke ka  bërë të detyrueshme vendosjen e maskës në ambiente të hapura. Rregullat e reja do të nisin së zbatuari nga dita e mërkurë...

Përse Kina po zhvillon një shije të freskët të qumështit?

Për shumë breza, popullsia kineze e ka  injoruar qumështin, duke e parë atë si një ushqim për fëmijë ose të moshuar. Dhe ka një arsye biologjike pse u desh kaq shumë kohë për t'u gjetur. Popullsia me afro 1.4 miliardë...

BE: Lajçak u keqinterpretua, ndryshimet kushtetuese vlejnë edhe për Beogradin

Brukseli vlerëson se deklarata e përfaqësuesit special për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak për ndryshimet e nevojshme kushtetuese është keqinterpretuar. Zëdhënësi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i BE-së, Peter Stano, tha për "Radio Evropa e Lirë" se duhet bërë dallimi...
628 POSTIME
0 KOMENTET

Të fundit

Veliaj në Zall-Herr: Viti i Ri do t’i gjejë familjet e prekura nga tërmeti në shtëpitë e reja

Ndalesa e radhës e kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, sot ishte në Zall-Herr, i cili në një takim me...

Veliaj-Metës: Çudira Presidenciale, sulmon ata që hetojnë trafikun e pasaportav

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka dënuar sulmin e paprecedentë të presidentit Meta i cili ka nisur një fushatë kundër medias e cila zbuloi skandalin me...

Rama inspekton punimet në Manzë: Shumë shpejt do riktheheni në banesat e reja- VIDEO

Kryeministri Edi Rama inspektoi sot punimet në Manzë në kantierin ku po ndërtohen shtëpitë e reja për rreth 280 familje të cilëve iu shembën...

186 raste të reja me koronavirus dhe dy viktima në Kosovë për 24 orë

186 raste të reja me Covid-19 dhe dy viktima janë regjistruar në Kosovë në 24 orët e fundit. Numri total i rasteve pozitive ka arritur...

Aksident në Lushnjë-Rrogozhinë, plagosen tre persona

Një aksident i rëndë është shënuar pasditen e sotme në aksin rrugor Bishti i Zhurit-Çermë, në autostradën Rrogozhinë-Lushnjë. Si pasojë e këtij aksidenti kanë...