Aktualitet

Tërmeti, vijnë ndihmat e para logjistike nga SHBA-të

Tërmeti i 26 nëntorit që goditi Shqipërinë tregoi solidarizim jo vetëm brenda vendit, por edhe në rajon si dhe nga bota. Nga shumë vende të botës nuk kanë munguar solidariteti njerëzor dhe ndihmat e ekipeve të specializuara në emergjencat...

Tërmeti/ Zvicra dhuron 1.4 milion euro

Ambasada e Zvicriane, në Tiranë, me një njoftim zyrtarë tha se fondi i planifikuar për të prekurit nga tërmeti deri tani është 1.4 milionë euro, por shuma mund të rritet në Konferencën e Donatorëve që do të zhvillohet në...

Gjykata e Vlorës: Sulmi ndaj Kuliçit cënon të gjithë sistemin e drejtsisë

Në një komunikim për mediat, Gjykata e Rrethit Gjyqësor në Vlorë, u shprehet e indinjuar, ndërsa duke e konsideruar si një veprim kriminal thotë se ka cënuar jo vetëm prokurorin Kuliçi, por të gjithë profesionistët e sistemit të drejtësisë. "E...

Kurti: Jemi një popull dhe askush nuk mund të qëndrojë mes nesh

Lideri i lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, i cili pritet të bëhet edhe Kryeministër i Kosovës, pasi fitoi zgjedhjet e mbajtura në muajin tetor, ka reaguar me anë të një statusi në rrjetin social "Twitter" në lidhje me nismën...

Vrasja e tregtarit në Korçë, pyetet ish-kunati dhe motra

Devis Hoti është djali që ka dalë para gjykatës për aktin makabër të pak ditëve më parë në fshatin Mborje të Korçës. Ai ka refuzuar të jetë autor i atij krimi por prokuroria ka vijuar të hedh dritë mbi...

Tërmeti/ Gjiganti ‘Amazon’ në ndihmë të Shqipërisë

Gjiganti amerikan ‘Amazon’ ka dërguar kamionë me ndihma në drejtim të Shqipërisë, për të ndihmuar vendin për rindërtimin nga tërmeti. Ashtu siç kishte njoftuar edhe më parë ‘Fundjavë Ndryshe’ pas kontaktit me Amazon, kjo e fundit ka dërguar edhe kamionët...

“Thurja” çon Ilir Beqja-n në SPAK, abuzoi me fondet publike

Përfaqësues të nismës “Thurje” kanë kallëzuar sot në Prokurorinë e Posaçme (SPAK) disa zyrtarë të lartë. Sipas tyre në dosjen e hartuar ata akuzojnë emra të njohur se kanë abuzuar me koncesionin e sterilizimit. Nga dëshmia e dhënë prej përfaqësuesve...

Mini-Shengeni Ballkanik/ Shqipëria drejt një kursi përplasjeje me Kosovën

Iniciativa për krijimin e një zone të ‘Mini-Shengenit’ në Ballkanin Perëndimor po e çon Shqipërinë në një kurs përplasjeje me Kosovën. Ideja e mini-shengenit ballkanik u hodh në tryezë fillimisht nga kancelarja Angela Merkel, dhe më pas në muajin tetor...

Guardia di Finanzia bën bilancin: Mafies i morëm 18 miliard Euro!

Ata bëjnë një beteje reale me mafien. E bëjnë çdo ditë dhe pa asnjë lloj kompromisi. Janë punonjësit e policisë financiare italiane që bëjnë betejën me paratë e grupeve mafioze. Ata janë mbledhur dhe kanë nxjerrë shifrat e vitit. Është...

U kap me armë pa leje, gjykata jep masën për presidentin e Turbinës

Gjykata e Tiranës ka vendosur masën e sigurisë  “Arrest shtëpie”  Presidentin e klubit të Turbinës së Cërrikut, Gentian Gjokën. Gjoka u arrestuar tre ditë më parë në zonën e Bllokut të Tiranës në afërsi të banesës së tij, pasi u ...

Të fundit

Daily Mail shkrim për Ismet Shehun: U fut kontrabandë në Angli dhe gatoi për Mbretëreshën

Emigrant në Angli dhe kthehet në atdhe për të investuar dhe qëndruar me familjen, kështu fillon historia e kuzhinierit...

Rikthehet në skenë pas arrestimit, mesazhi i Elsa Lilës për ndjekësit para festivalit

Elsa Lila do të rikthehet në Shqipëri për të marrë pjesë në ‘Festivalin e 61-të të Këngës’ në ‘Radio Televizionin Publik Shqiptar’ pas bujës...

Inteligjenca amerikane: Luftimet në Ukrainë do të ngadalësohen në muajt e dimrit

Luftimet në Ukrainë janë ngadalësuar dhe kjo ka të ngjarë të vazhdojë në muajt e ardhshëm të dimrit, besojnë agjencitë e inteligjencës amerikane. Megjithatë,...

Dorëheqjet nga gara për primaret, Berisha: Tregues i lirisë së shprehjes!

Ish-kryeministri Sali Berisha tha se në Malësi të Madhe është shtyrë gara, për shkak të disa problemeve. “Kishte kandidat, por kishte disa problem për të...

Nuk ka qetësi për Juventusin, CR7 përgatitet t’i hedhë në gjyq për 20 milionë eurot

Cristiano Ronaldo thuhet se i ka kërkuar Juventusit që t’i paguajë tarifën prej 19.9 milionë euro të rënë dakord fshehurazi gjatë fazave të hershme...