Aktualitet

Virusi i gripit në qarkullim, shefja e ISHP bën paralajmërimin

Vaksinimi për gripin është i domosdoshëm pasi ky virus është në qarkullim. Ky lajmërim është bërë nga shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino. Sipas saj është e nevojshme që të gjithë të marrim...

Rritet mosha e pensionit për gratë

Sipas legjislacionit për “Sigurimet Shoqërore” në Republikën e Shqipërisë prej janarit të 2019-ës, mosha e pensionit për gratë ka shkuar 61 vjeç. Sipas këtij ligji mosha e daljes në pension do të pësojë rritje nga viti në vit, dhe nga...

Ndryshimi ekstrem i motit, ja ditët që duhet të bëni kujdes

Duke nisur nga dita e hënë, Shqipëria do të përfshihet nga masat ajrore të acarta që kanë mbuluar Evropën Qëndrore, Gjermaninë, Zvicrën e Francën. “Presim që ky ajër të zbresë drejt Ballkanit. Parashikohet të qëndrojë shumë pak. Të hënën...

Detajet/ Sekuestrohen 5 automjete të vjedhura në pikat kufitare

Për të eliminuar radhët, Policia Kufitare ka shtuar sportelet në dalje. Aktualisht vijon puna me 9 sportele, 6 në dalje dhe 3 në hyrje. Në momente kur fluksi është i madh, Policia Kufitare aplikon kontrollet e lehtësuara kufitare, pa...

Punëtori humbi jetën nga vinçi, zbardhet kërkesa e avokatit

Policia njoftoi sot arrestimin e dy personave për vdekjen e 35-vjeçarit, Elvis Josifi në Korçë që u godit ditën e djeshme nga një vinç në vendin e punës. Në pranga kanë rënë përgjegjësi teknik i firmës së ndërtimit F.P, 67-vjeç...

Shkodër/ Qëlluan në ajër me kallashnikov, arrestohet grupi adoleshentëve

Policia e Shkodrës njofton se kanë arrestuar një 16-vjeçarë dhe kanë shpallur në kërkim një 15-vjeçarë. Ata akuzohen “Prishja e rendit dhe qetësisë publike”, pasi kanë qëlluar në ajër më armë zjarri të tipit kallashnikov. Policia është lajmëruar nga banorët...

Largohen emigrantët, fluks në pikat kufitare

Emigrantët kanë përfunduar pushimet në Shqipëri dhe po largohen për në vende e tyre të punës jashtë shtetit. Në të gjitha doganat është krijuar një fluks i madh nëpër sportele, duke detyruar punonjësit që të punojnë me procedura të...

Ngërçi kushtetues, institucionet padi kundër njëra-tjetrës

Vijon përplasja institucionale. Tashmë beteja nuk është më vetëm mediatike apo televizive. Palët kanë vendosur t`i drejtohen gjykatës. Për pasojë institucioni i Avokatit të Popullit ka hapur një beteje ligjore me Këshillin e Emërimeve në drejtësi. Në fakt lajmërimi ka...

Këto tre shenja do pasurohen gjatë 2020

Të pasurohesh nuk do të thotë të bëhesh miliarder sa "hap e mbyll sytë", por të shtosh disa të ardhura më shumë në llogarinë tuaj bankare. Lajmi i mirë është se këtë vit, tre shenja të zodiakut do të...

Vinçi i mori jetën korçarit, arrestohen të dyshuarit

Një 35-vjeçar nga Korça, humbi jetën tragjikisht ditën e djeshme ndërsa ishte duke punuar. Në momentin që punëtorët po hidhnin betonin për ndërtimin e godinës, presa e betonieres u këput dhe i ra të riut duke e lënë të...

Të fundit

Pas aludimeve, Luana Vjollca jep mesazhin e fortë për gjobaxhinjtë

Moderatorja Luana Vjollca ka reaguar sërish pas aludimeve për qarkullimin e videos erotike. Moderatorja e nisi emisionin me një mesazh...

Liverpool del me deklaratë zyrtare pas gafës ndaj Tottenham: “E pranojmë ndjesën”

Liverpool u penalizua në ndeshjen e fundit të Premier League atë ndaj Tottenham duke qenë se iu anulua një gol i rregullt. Luis Diaz...

E vogla e saj feston 1-vjetorin/Sara Hoxha:Kur të rritesh ëndrrat e tua ndiqi në Shqipëri

Vajza e Sara Hoxhës dhe Ledian Liços, Ruya feston sot 1-vjetorin e lindjes. Në këtë ditë të veçantë për vajzën e saj, Sara Hoxha i...

Anglia jep lajmin e mirë për shqiptarët (Vendimi)

Paga minimale e Britanisë do të rritet në 12,67 euro në orë, konfirmoi ministri i Financave Jeremy Hunt të hënën në konferencën vjetore të...

Lajm i MIRË për shqiptarët/ Ambasada gjermane: Nga 1 Janari ata që kanë pasaportë…

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka njoftuar se të gjithë ata që posedojnë pasaporta të Kosovës, duke filluar nga 1 janari mund të udhëtojnë...