Aktualitet

Anti-KÇK/ Gazetarja replika me avokatin Leka: Të është prishur mikrofoni

Gazetarja Klodiana Lala e ka cilësuar paketën “Anti-KÇK” si një ligj skandaloz, që sipas saj, zbeh në mënyrë drastike rolin e prokurorëve, dhe sidomos atyre të SPAK. Në emisionin “Real Story”, gazetarja Lala debatoi me avokatin e biznesmenit Edmond...

“Nuk nxjerrim dot fëmijët”, seks dhe drogë tek ish godina e fabrikës në Korçë

Banorët e një pallati të ndërtuar para 15-viteve janë në frikë të përditshme, pasi godina e ish fabrikës së miellit të qytetit të Korçës që ndodhet jo më larg se 1 metër distancë mund të shembet prej amortizimit. Kjo fabrikë...

Civici: Mbizotëron diktati i individit, 2-3 parti kontrollojnë shtetin

“Pas rënie së komunizmit, shqiptarët e zëvendësuan rolin e njw partie me 2-3 parti të cilat nuk respektojnë ligjit”, thotw pedagogun Ardian Civici. Nga studioja e emisionit “Tempora”, Civici tha se ky është një dështim kundrejt formimit të institucioneve, krahasuar...

Kryemadhi në USA: Axhendë për të rakorduar zgjidhjen e krizës shqiptare

Nga Shtetet e Bashkuara, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi thotë se po kryen takime me drejtues të institucioneve në Uashington, për të rakorduar zgjidhjen e krizës të cilën po kalon Shqipëria. Sipas saj Shqipëria është gati shpirtërisht për hapjen e...

Shano: Zullumet e qeverisë Rama, edhe 30 vjet për t’u rikuperuar

"Vendit do t’i duhen të paktën edhe 30 vjet të tjera për të rikuperuar dëmet e shkaktuara nga qeverisja Rama në këto 7 vite". Kështu mendon eksperti i ekonomisë, Dritan Shano. I ftuar në emisionin "Tempora", Shano tha se është për...

Flet Zylfie Haklaj: Si nisi saga e vrasjeve në familjen Haklaj, marrëdhëniet me Berishen

Pas rënies së komunizmit, djemtë e familjes Haklaj, do të ishin protagonistë dhe viktima të një historie të gjatë hakmarrjeje që i kushtoi Tropojës rreth 150 viktima. Një histori, ku ndërthuren interesat politike, zhvillimet e luftës në Kosovë dhe...

Mërtiri: Qeveria, me anti-KÇK i fut të gjithë në ombrellën e saj

Sociologu Ergys Mërtiri ka kritikuar paketën Anti- KÇK të mazhorancës duke thënë se me këtë qeveria fut në xhep SPAK-un pasi i merr kompetencat, në një kohë kur kjo e fundit duhet të ishte armikja dhe në luftë me...

Infeksionisti ul tensionet: Koronavirusit i “ka mbetur” shumë pak kohë

Mjeku infeksionit Pëllumb Pipero, ka bërë një panoramë të qartë,  të situatës lidhur me koronavirusin. Ai ka sqaruar se është lehtësisht e dallueshme për të kuptuar se kur një person është i prekur nga koronavirusi, pavarësisht nëse i ka...

Fluks në QSUT/ Gripi në shifra rekord, 440 urgjenca në 48 orë

Pediatria po përballet ditët e fundit me një fluks të pazakontë urgjencash, kryesisht me simptoma gripale. Ky fluks shkon deri në 440 raste në 48 orë. Dyndja e pacientëve në Urgjencën Pediatrike në QSUT cilësohet një problem shumë serioz nga...

Gramsh/ Tre të plagosur pas shpërthimit të një ngrohëseje në lokal

Në një lokal në Gramsh është shënuar një ngjarje e rëndë. Bëhet me dije se ka shpërthyer një ngrohëse. Në fshatin Gramsh, në një lokal, duke ndezur sobën e drurit me benzinë, ka marrë flakë e ka shpërthyer bidoni i...

Të fundit

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...