Sociale

Tetori Rozë/ Dr. Najada Kallashi: Kanceri i gjirit, më lehtë parandalohet sesa kurohet

Sipas statistikave më të fundit të kancerit të gjirit rezulton se ky kancer prek 99% të grave dhe vetëm 1% të burrave. Ndërkohë 80% e grave që preken nga ky kancer rezultojnë mbi moshën 50 vjeç, ndërsa 20 deri...

Lajm i mirë për shqiptarët në Gjermani, priten lehtësime për marrjen e shtetësisë

Qeveria Federale e Gjermanisë po punon për një ligj të ri që do t’u mundësojë punëtorëve të huaj të kualifikuar në këtë vend të fitojnë nënshtetësinë pas vetëm tre vjetësh që kanë jetuar dhe punuar aty. Plani u zbulua nga...

Leku fut në sherr çiftet shqiptare, konfliktet financiare shkak për divorc

Nuk është aq shpesh e dëgjuar sa tradhtia, mirëpo në Shqipëri, paraja është një shkak gjithnjë e më shumë në rritje për divorc. Duket si utopike, por fenomeni i tradhtisë financiare është i përhapur edhe në vendin tonë. Siç shkruan Monitor,...

Britanikja ‘The Guardian’/ Shqipëria ka gjithçka: Plazhe, male dhe çmime të lira

Pavarësisht nga e kaluara e errët e shekullit XX, Shqipëria është tani një parajsë udhëtarësh me peizazhe të mahnitshme, bregdet dhe qytete historike, shkruan Jamie Fullerton për gazetën e njohur britanike ”The Guardian”. ”Ishte e rrallë që gazetarët vinin këtu”,...

Fakulteti i Mjekësisë Dentare avangardë në bashkëpunimet me universitetet e huaja

Nga Bjolanda Cuku Fakulteti Mjekësisë Dentare, (FMD) po hedh hapa drejt zgjerimit të marrëveshjeve të bashkëpunimit me universitetet e huaja, që synojnë rritjen e standardeve dhe përthithjen e praktikave më të mira të shërbimit në këtë sektor të rëndësishëm për...

5-vjeçari fut kokën në tullumbacen me formë dinosauri dhe vd*es nga asfiksia

Një vogëlush 5-vjeçar ka ndërruar jetë në mënyrën më tragjike në Gateshead të Britanisë së Madhe, pasi në tentativën për të bërë për të qeshur nënën dhe babain e tij është asfiksuar teksa kishte futur kokën në një tollumbac...

Sociologu Tushi: Në korrik dhe gusht kulmi i tradhtive, se*ksi për njeriun është drogë

Vera ka trokitur dhe bashkë me të edhe pushimet në det, apo mal. Shumë nga shqiptarët që jetojnë nëpër botë vendosin të kalojnë verën në Shqipëri, ndërsa ka edhe nga ata që nga Shqipëria shijojnë pushimet jashtë vendit. Mirëpo vera sjell...

Familja e 19-vjeçares shqiptare në Greqi merr letrën: Artemis po mbahet peng

Detaje të reja dalin në dritë në lidhje me zhdukjen e vajzës shqiptare në Greqi, Artemis Vasilis. Familja e vajzës ka marrë një letër nga një person i panjohur ku shkruhet se ajo është gjallë. Mediat greke raportojnë se...

Monitorimi shumëdimensional i qeverisjes vendore, ALTAX vijon takimet në Berat

Në kuadër të projektit “Monitorimi publik përmes ndërveprimit qytetar” të mbështetur nga Ministria e Punëve të Jashtme të Holandës, Qendra ALTAX ka filluar prej Dhjetori 2021 analizimin e performancës sociale të bashkive duke e përfshirë 5 bashki: Elbasan, Dibër,...

Të fundit

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Tronditëse: Zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë në Angli

BBC sapo ka publikuar një lajm të bujshëm për zhdukjen e 39 fëmijëve shqiptarë që kanë kaluar kanalin e La Manshit gjatë muajve të fundit...

Blogerja: Të jetosh në Shqipëri, duhen 10 mijë euro në muaj. Me më pak nuk jetohet

Blogerja Estela Ujka i “vendos” një çmim lumturisë. Ajo tha se ka një shumë me të cilën “do e bënte gjumin rehat”. Sipas saj, me...

Po vjen stuhia! Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

Pavarësisht se dita nisi me mot të kthjellët dhe temperatura tipike për këtë periudhë të vitit, moti nuk do të vijojë i tillë gjatë...