Sociale

Tradhtia e nuses në Librazhd/ Sociologu: Migracioni është ndër shkaqet kryesore

Një ngjarje e rëndë ka shokuar opinionin publik ditën e sotme, pas publikimit të disa videove ku vërtetohej tradhëtia bashkëshortore. Rasti ka ndodhur në qytetin e Librazhdit, ku mësohet se vjehrri, vjehrra dhe disa të afërm kanë kapur “mat”...

Nëna në koma prej 7 muajsh, djali në lot: I lutem Zotit çdo ditë, që mami të kthehet

Sheidi është ende vetë fëmijë, por i duhet të kujdeset për dy vëllezërit më të vegjël, Alteon 6 vjeç dhe Mariglenin, 12 vjeç. Babai i Sheidit, Xhaviti, qëndron në spital… atje ku kujdeset për Valbonën e cila pas një...

Shqiptari nuk kursehet në dasmë, e merr nusen me helikopter

Shqiptarët shquhen për mënyrën e të bërit dasma, ku jo pak herë edhe e teprojnë me luksin e shfrenuar. Ajo që ka tërhequr vëmendjen gjatë javës që lamë pas është një dasmë shqiptare në Mitrovicë, ku krushqit kanë shkuar për...

Mbante fëmijët në kushte çnjerëzore mes minjve dhe buburrecave, dënohet me 8 vite burg nëna shqiptare në Greqi

Gjykata greke ka dënuar me 8 vite burg nënën shqiptare të tre fëmijëve të mitur, nën akuzën për trajtimin çnjerëzor ndaj fëmijëve të saj. Ngjarja u bë e njohur pak ditë më parë kur babai i fëmijëve 2 dhe 3...

Microsoft i jep lamtumirën Internet Explorer-it

Kanë mbetur pak më pak se tre muaj për Internet Explorer, shfletuesin e njohur të Microsoft. Nga 15 qershori, softueri i shfletimit të internetit do të eliminohet tërësisht dhe do të zëvendësohet nga Edge, pasardhësi i prezantuar saktësisht dy vjet...

Një në katër gra ka përjetuar dhunë nga partneri të paktën një herë në jetë

Më shumë se një në katër gra ka qenë viktimë e dhunës nga partneri të paktën një herë në jetën e tyre: ky është vlerësimi i një studimi të publikuar në revistën prestigjioze shkencore Lancet, i cili bazohet në...

Qëndroi larg rrjeteve sociale për 6 vite, i riu amerikan fitoi bastin me nënën e tij dhe ‘futi lekët në xhep’

E kush nuk i pëlqen bastet sidomos kur “fshehin” edhe çmim pas fitores? Sivert Klefsass fitoi 1800 dollarë, pasi qëndroi larg rrjeteve sociale për 6 vite. I riu amerikan ia arriti të qëndronte larg rrjeteve sociale për 6 vjet, pas...

‘Mami nuk ka para që të vijë në stadium’, vogëlushi prek zemrat e të gjithëve me letrën që i çoi ekipit të tij të...

Mami im nuk ka para që unë të vijë në stadium", kjo ka qenë letra e Joe, një tifozi 6-vjeçar të klubit anglez Swindon. Klubi anglez është prekur nga letra e tifozi të vogël, i cili i kishte ngjitur letrës...

Shënime udhëtimi/ Plazhi i Durrësit, makthi i një masakre urbane

Nga Leonard Veizi Një fundjavë shkurti me diell, bëri që destinacioni për një kafe të mundshme, të mos ishte më si zakonisht në 15 vitet e fundit, diku pas Shkëmbit të Kavajës e në vazhdim, por të ndalesha në afërsi...

Kamioniste në Itali, shqiptarja: Isha parukiere, e lashë si profesion

Bianka Dervishi është shqiptarja e cila ushtron profesionin e kamionistes në Itali. Ajo ka treguar se ishte 19-vjeç kur hipi për herë të parë në kamion e që nga ajo kohë nuk iu është ndarë më. Fillimet e saj...

Të fundit

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga...

Horoskopi ditor, e mërkurë 30 nëntor 2022

DASHI Per shkak te nervozizmit tuaj mund te lindin konflikte dhe mosmarreveshje te shumta sot me partnerin. Nuk do toleroni ne asnje pike dhe kjo...

PD nuk bën pas/ Boçi: Protesta do të bëhet para Kryeministrisë

Opozita nuk tërhiqet nga zhvillimi i protestës më 6 dhjetor. Këtë ka pohuar edhe nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi në emisionin “Open”. Boçi u shpreh...

“Bën zhurmuesin”/ Eni Vasilit i ‘zihen’ të ftuarit në emision, ndërhyn gazetarja

Me debate po shoqërohet emisioni i sotëm ‘Open’ në News24. Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Akil Kraja, e cilësoi analistin Arion Sulo...