Bota

Sulmi në ambasadë/ Kryeministri malazez: Të mbrojmë pavarësinë dhe lirinë

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviç ka reaguar ashpër për sulmin ndaj ambasadës së vendit të tij në Beograd, e cila ra pre e një sulmi të huliganëve serbë. “Mali i Zi po përballet edhe një herë me sfidën...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut firmos dorëheqjen

Ashtu si dhe pritej kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka dhënë dorëheqjen në prag të formimit të qeverisë teknike. Qeveria teknike duhet të zgjidhet deri në mesnatë, ndërsa ditën e nesërme supozohet që ajo të nisë punën për...

“Largohuni menjëherë nga Iraku”, ultimatumi i SHBA-ve për qytetarët e saj

“U bëjmë thirrje qytetarëve amerikanë që të largohen menjëherë nga Iraku” ky ishte ultimatumi i prerë i Departamentit Amerikan të Shtetit. Reagimi i fortë i SHBA-ve erdhi pas vrasjes së gjeneralit Iranian, Qassem Soleimani, gjatë një sulmi ajror me dron...

Sulmohet ambasada e Malit të Zi në Beograd

Pas ndeshjes me Bayernin në basketboll , mbrëmjen e djeshme 5,000 mbështetës të ekipit të Crvena Zvezdës protestuan përpara ambasadës malazeze në Beograd për të mbështetur serbët në Malin e Zi për ligjin e kaluar mbi lirinë e fesë. Para...

Presidenti i Iranit paralajmëron hakmarrje ndaj SHBA-ve

Irani ka reaguar ashpër për vrasjen e komandantit të forcave iraniane Quds, vrasje kjo e urdhëruar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Presidenti i Iranit, Hasan Rouhani ka deklaruar se Irani dhe kombet e lira të rajonit do të hakmerren...

Në prag të një lufte të mundshme, SHBA vret liderin e ushtrisë së Iranit

Gjeneral Qassim Soleimani, një prej liderëve kryesorë të ushtrisë së Iranit, u vra në një sulm ajror amerikan në aeroportin ndërkombëtar të Bagdadit këtë të premte. Ky atentat shënon një përshkallëzim të madh në tensionet SHBA-Iran. Nis kështu shkrimin e...

Pamjet apokaliptike të Australisë

Bllokime trafiku, qiej portokalli ku duken sikur do dalin përbindësha dhe shkatërrime në masë, janë pa diskutim imazhe të zjarreve që vazhdojnë të lëndojnë Australinë. Ashtu si dhe pritej, Australia u përball nga një mot me temperatura të nxehta të...

Beogradi akuzohet për “kërcënim të paqes” në Malin e Zi dhe rajon

Shumë zyrtarë dhe ish-zyrtarë të mirënjohur, akademikë dhe figura të kulturës në Ballkan, i janë bashkuar një peticioni online, duke paralajmëruar për “kërcënim të paqes” së rajonit nga ana e Beogradit, pas reagimeve që janë parë pas miratimit të...

Zbulohen në Kinë 200 luftëtarë të tjerë në terrakotë

Zbulimi u bë në muzeun vendas në Mauzoleumin e Perandorit Qinshihuang. Gjithashtu u gjetën 12 kuaj në argjil dhe pjesa tjetër dy qerre, enë, mburoja me ngjyra, shpata dhe harqe bronzi. Një ekip arkeologësh kinezë nxorën në dritë 200 luftëtarë...

Njihuni me vendin e parë në botë me transport publik falas

Luksemburgu bëhet vendi i parë në botë ku transporti publik do të jetë falas, duke filluar që nga 1 marsi i këtij viti. Ky vendim i autoriteteve të e Luksemburgut është marrë në mënyrë që të ulet numri i...

Të fundit

ISSH nis sot shpërndarjen e pensioneve të indeksuara/ Ja sa pensionistë përfitojnë

Instituti i Sigurimeve Shoqërore nisi sot shpërndarjen e pensioneve të indeksuara në masën 8.6 %, për 767 mijë pensionistë...

Komandantja karikaturë!

Nga Kimete Berisha 1. Presidentja Osmani i tha një gazete italiane se: 'Nëse Serbia e pushton Kosovën - do të përballet me popullin, që me çdo...

“The Travel”: Shqipëria mes 10 destinacioneve të përballueshme për tu vizituar

Udhëtimi mund të duket si një ëndërr e largët dhe e paarritshme për shumë njerëz. Shpesh perceptohet si diçka e rezervuar për të pasurit,...

Apple tani e di pse iPhone 15 mbinxehet, problemi është në iOS 17

iPhone 15 , i lançuar së fundmi në treg, ka qenë në qendër të polemikave për shkak të një problemi të mbinxehjes që ka ngritur ankesa...

“Ne jemi njerëz”/ Fifi flet për herë të parë për konfliktin me ‘Top Channel’ pas ‘BBV’

Pak ditë më parë Fifi konfirmoi se do të ishte pjesë e programit “Dancing with the stars Albania”, një pjesëmarrje që habiti shumë persona,...