Rajoni

“Maqedonia e Veriut”, ja kur zyrtarizohet emri nëpër dokumenta

Dokumentet e reja për qytetarët me emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, do të fillojnë të lëshohen nga muaji shtator i këtij viti, edhe pse fillimisht u paralajmërua për në fund të vitit të kaluar. Me...

“Koalicioni i Shpresës”/ LDK dhe VV, mbi tehun e 100 ditëve përplasëse

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë dhënë mbrëmjen e së mërkurës deklarata, të cilat nuk lënë vend të mendohet se mund të ketë një marrëveshje të afërt midis tyre. Deri më tani, dy partitë fituese...

Kushti i VMRO-së nuk pëlqehet nga partitë shqiptare

Partitë politike shqiptare në këtë fazë nuk e pranojnë si të mirëqenë deklaratën e kreut të VMRO-DPMNE-së i cili paralajmëroi kushtëzimin e koalicionit pas-zgjedhor në rast fitoreje në zgjedhjet e parakohshme në Maqedoninë Veriore. Mickoski një ditë më parë deklaroi...

Alarm në Greqi, 8 të vdekur në 10 ditë

Rritja dramatike e numrit të sëmurëve me grip në 15 ditët e para të këtij viti është shokuese, por e pritshme theksojnë specialistët e shëndetit pasi 8 persona kanë humbur jetën prej 6 Janarit në Greqi. Përveç viktimave edhe 28...

Greqi, Mitsotakis propozon një grua për presidente

Kryeministri grek Kyriuakos Mitsotakis gjatë një mesazhi televiziv pasditen e së mërkurës ka propozuar për postin e Presidentit të Republikës së Greqisë zonjën Ekaterini Sakellaropoulou. Dy muaj para se të mbarojë mandati i presidentit të sotshëm Prokopis Pavlopoulos ,...

Tensione me emigrantët në Greqi

Pothuajse të përditshme po bëhen reagimet e tensionuara të banorëve të zonave të ndryshme të Greqisë dhe sidomos të tre ishujve të Egjeut Samos, Hios dhe Lesbos sa i përket çështjes së emigracionit. Këtyre reagimeve nuk u ka shpëtuar as...

Shtatorja e Skënderbeut do të vendoset në qendër të Ulqinit

Shtatoret e Gjergj Kastriotit Skënderbeut nuk i gjen vetëm në Shqipëri dhe Kosove , por dhe në Evropë dhe Amerikë. Një tjetër shtatore e heroit tonë kombëtar pritet të vendoset në një qytet autokton shqiptar. Shtatorja e Skënderbeut do të...

Vuçiç: “Jam i gatshëm të bisedoj”

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka folur në lidhje me raportet me homologun e tij malazez Milo Gjukanoviç . Ai është shprehur se është i gatshëm që të bisedojë me Gjukanoviçin, pasi duhet të shqetësohet për 28,73% të serbëve...

Greqi/ Fundoset varka me emigrantë, vdesin 12 persona

Një varkë është fundosur me emigrantë në Greqi duke shkaktuar 12 viktima. Ky është bilanci i deritanishëm i personave që kanë humbur jetën ndërkohë që shifra mund të rritet pasi mendohet se në varkë të kenë qenë së paku 50...

Mitsotakis: Shpresojmë që Franca të ndryshojë qëndrim për Shqipërinë

Athina zyrtare vlerëson se megjithëse takimi i kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis me presidentin amerikan Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë është kryer në një moment kur situata në Lindjen e Mesme është më e trazuar se kurrë, rezultatet kanë...

Të fundit

Thirrja dramatike e ekspertëve për vaksinim: Po vdesin të rinjtë nga COVID-19

Autoritetet greke u bëjnë thirrje të rinjve që të vijojnë procesin e vaksinimit për t’u mbrojtur nga COVID-19. Ekspertët...

Nesër nis viti i ri akademik/ Kushi uron studentët dhe pedagogët, thirrje për vaksinim

Të hënën do të nisë dhe viti akademik 2021-2022 ku ndryshe nga një vit më parë studentët do të jenë në auditor me kushtin...

Jeff Bezos “bie nga froni”, nuk është më njeriu më i pasur në botë

Pasuria neto e Elon Musk ka tejkaluar shifrën e 230 miliardë dollarëve duke e bërë atë njeriun më të pasur në planet. Aksionet në...

Tërmet me magnitudë 4.8 ballë në Lezhë, lëkundjet ndihen dhe në Tiranë

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë në vend, me epiqendër në Lezhë. Sipas të dhënave paraprake termeti ka qenë me magnitutë 4.8 ballë të shkallës...

Spektakolare/ Tirana rrëmben kreun fiton ndaj Teutës

Tirana ka marrë një fitore shumë të rëndësishme ditën e sotme, teksa ka mposhtur me rezultatin 2-3 Teutën, në ndeshjen e vlefshme për javën...