Rajoni

Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Serbi

Një burrë 59-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit në Qendrën Klinike të Vojvodinës, ka bërë të ditur kryeministrja serbe, Ana Bërbaniq. "Ai e ka marrë virusin nga një person, djali i të cilit ka qenë në Milano”, ka...

Covid-19/Përkeqësohet situata në Greqi, shënohen 3 të viktima në 24 orët e fundit

Është rënduar bilanci i viktimave nga koronavirusi në Greqi, ku mësohet se deri më tani 9 persona kanë humbur jetët e ndër to 3 vetëm 24 orët e fundit, ndërsa raportohen 495 të prekur. Vetëm brenda këtyre 24 orëve të...

Kosova kërkon ndihmën e Turqisë për të luftuar përhapjen e Covid-19

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka njoftuar se ka biseduar me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, lidhur me bashkëpunimin ndërmjet dy shteteve për tejkalimin e kësaj situate dhe luftimit e pandemisë së COVID-19. "Presidentit Erdogan i kërkova mbështetje mjeksësore,...

Më pak raste se në Shqipëri, por në Maqedoni dhe Serbi shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski nga selia e Presidencës në Vilën Vodno, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend për shkak të virusit Corona. Gjendja e jashtëzakonshme do të zgjasë 30 ditë me mundësi shtyrjeje në bazë të...

Masë e tmerrshme ndaj koronavirusit/Ja çfarë iu bën Greqia të burgosurve shqiptarë

Shteti grek ka ndërmarrë një tjetër masë ekstreme për të parandaluar përhapjen e mëtejshme ndaj koronavirusit. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, janë pezulluar të gjitha lejet e të burgosurve, ndërsa janë mbi 12 500 të burgosur që mbeten të izoluar, ku...

Covid-19/ Shënohen 7 raste të reja në Maqedoninë e Veriut

Shënohen 7 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar totalin në 42 të infektuar. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, përmes një statusi në facebook ka bërë të ditur se kemi edhe 7 të prekur të...

BERZH: Pas koronavirusit ringritja ekonomike në Ballkan do të jetë më e fortë

Pandemia e koronavirusit do të ketë një ndikim negativ në ekonomitë në rajonin e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), por rimëkëmbja mund të jetë e fortë pasi të frenohet përhapja e tij, sipas ekonomistëve të Bankës. BERZH, e...

 ‘Bie’ edhe Mali i Zi, raportohen dy rastet e para me koronavirus

Mali i Zi ka raportuar dy rastet e para me koronavirus duke u bërë shteti i fundit në Evropë që konfirmon praninë e COVID-19. Tani në Evropë nuk ka asnjë shtet që të mos jetë prekur nga virusi i...

Spanja dha “ok”, Meta mesazh Pendarovskit: Maqedonia në NATO, siguri për rajonin

Spanja ishte shteti i fundit që po mbante në pritje zyrtarizimin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. Por Parlamenti spanjoll miratoi së fundmi vendimin, duke i hapur rrugë fqinjit tonë lindor që të bëhet pjesë e aleancës...

Koronavirusi s’ndalet as në Maqedoninë e Veriut, 26 të prekur me covid-19

Maqedonia e Veriut ka shënuar edhe tre raste të tjera ditën e sotme, duke bërë që numri i të prekurve nga koronavirusi të shkojë gjithsej në 26. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, numri i personave të prekur nga koronavirusi deri në...

Të fundit

Lajmi i fundit/ Ndërron jetë tragjikisht në fushë futbollisti 16-vjeçar i Trepça ’89

Një ngjarje e rëndë, por edhe e hidhur për futbollin kosovar ka ndodhur këtë të shtunë. Një lojtar junior...

Lufta në Ukrainë/ Forcat ruse po konsolidojnë pozicionin në Mariupol

Rusia po konsolidon praninë e saj ushtarake në qytetin port të pushtuar të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake. Lajmi është bërë i...

Liderët e BE vijnë të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

Më 6 dhjetor, për herë të parë Shqipëria do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian në samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në...

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart Grishaj dhe më pas me...

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin e ri bërthamor, B-21, i...